ABD Bitcoin’i Yasaklayacak Mı?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta Twitter hesabı üzerinden bir takım açıklamalar yaparak Bitcoin’i ve Libra’yı yerin dibine gömmeye çalışmıştı


Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta Twitter hesabı üzerinden bir takım açıklamalar yaparak Bitcoin’i ve Libra’yı yerin dibine gömmeye çalışmıştı. Ünlü ekonomist Alex Krueger, 15 Temmuz’da yaptığı açıklamada Bitcoin’in yasaklandığı taktirde fiyatının düşebileceğini ancak yasaların gücünün onu engellemeye yetemeyeceğini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin’in bir para birimi olmadığını, Facebook’un ise banka olmak istiyorsa lisans alması gerektiğini açıklayan Trump’ın bu açıklamaları o günlerde piyasada pek de etkili olmamıştı. Ancak yeni haftayla birlikte bu açıklama fiyatlanmış olacak ki piyasa ciddi bir düşüş yaşadı.

Trump’ın Bitcoin’i yasaklama ihtimaline dair bir yazı kalme alan Alex Krueger, bunun aslında pek de mümkün olmadığını savunuyor.

Kruger, Trump’ın bankaların kripto borsalarına hizmet vermesini yasaklayacağını veya “Bankaların yerine getirilmesi oldukça zor olan XYZ koşullarını, borsalara dayatmalarını isteyerek borsaları zor durumda bırakabilir” açıklamasında bulundu.

Ancak senatörler, Bitcoin konusunda Trump’la aynı amacı gütmeyebilir. Bu nedenle bir yasaklama söz konusu olabilir, ancak yasaklamanın yasa haline gelmesi oldukça zor bir ihtimal.

Ana akım medyada söz konusu gelişmelerin ardından Trump’ın istemeyerek de olsa 2020 başkanlık seçimleri için Bitcoin’i kampanya konusu haline getirdiğini ortaya çıktı.

Forbes’in belirttiği gibi, Trump’ın seçimlerdeki rakipleri bu konuda avantaj sağlayabilir. Özellikle de Bitcoin konusundaki olumlu görüşleriyle tanınan Andrew Yang’a.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!