Almanya: Merkez Bankası Destekli Kripto Paralara İhtiyaç Yok

Almanya Federal Maliye Bakanlığı, kripto paralar hakkında açıklama yaptı


Almanya Federal Maliye Bakanlığı, kripto paralar hakkında açıklama yaptı. Merkez Bankası destekli kripto paraların henüz gerekli olmadığı açıklamasında bulunan Almanya Federal Maliye Bakanlığı yöneticileri, bu aşamada buna gerek görülmediğini belirtti. Alman yetkililer tarafından yapılan bu açıklamalar ülkede merkez bankası destekli kripto paradan yana taraftar olan vatandaşları üzerken, merkez bankasının bu yönde karar almasını doğru bulan kişi sayısı hiç azımsanacak oranda değil.

Yatırımcılar Bitcoin dışında kripto paraların olmasını istemediklerini, merkez bankası destekli kripto paraların kar ve kazanç yerine ülke içi kullanımda etkili olabilecek olduğunu düşünmekteler. Merkez bankası destekli kripto paraların kullanımı da belirli bir oranda olacak olduğu için bunun yerine standart Bitcoin’in tercih edildiği açıkça bilinmekte.

Büyük Sorumluluk

Merkez bankası destekli kripto paralar ülkelerin kripto paralar konusunda daha büyük ve daha fazla sorumluluk almasına, olası maddi zararların ortaya çıkabilecek olduğu konusunda çok net bir ortam yaratıyor. Bunun yanında merkez bankası destekli kripto para Almanya tarafından üretildiğinde vatandaşların yatırımlarının korunması için harcanacak olan ödemeler, yönetim konusunda gerekli olan aşamaların etkisi ile kar yerine zarara sebep olacağı düşüncesi ile bu dönemde sıcak bakılmıyor.

  • Merkez bankası destekli kripto paralar konusunda öncü olabilecek tek ülkenin en azından 2018 yılında sadece Güney Kore veya Çin olduğu tüm kripto para yatırımcılarının bildiği gerçeklerden birisi. Bu 2 ülkenin kripto paralar ile ilgili gücü dolayısı ile çok daha rahat hareket edebilecek olduğu aşikar.