AML: WhiteBIT Yatırımcıları Neden Adres Doğrulamasına İhtiyaç Duyuyor?

Bazı kripto para borsalarının düzenleyicinin talebi üzerine fonları bloke ettiği artan sayıda vaka mevcut


Bazı kripto para borsalarının düzenleyicinin talebi üzerine fonları bloke ettiği artan sayıda vaka mevcut. Bu makalede, WhiteBIT kripto para borsası kullanıcıların varlıklarını ve menfaatlerini korumak için önceden tanıttığı bir araçtan ve platformun uluslararası AML standartlarına uygunluğundan bahsedeceğiz.

AML’nin Önemi

Kripto para birimi, büyümeye devam eden bir elektronik finansal işlem alanıdır. Merkezi olmadığı için anonimdir. Her bir işlemle ilgili bilgilerin blockchain ağında saklanmasına rağmen, fonların cüzdana nereden geldiğini ve “temiz” olup olmadıklarını bilmek önceden imkansızdı. Herhangi bir cezai veya yasaklanmış faaliyetle ilgili olmadığını bu sayede anlayabilirsiniz.

Müşterilerinin kirli varlıklar satın almamalarını veya suçlularla iletişim kurmamalarını sağlamakla ilgilenen hemen hemen her kripto para borsası (FATF ve Avrupa Birliği’nin küresel hedefleri göz önüne alındığında) AML uygulamasından yararlanmaktadır.

WhiteBIT, karşı tarafları bağımsız olarak kontrol eder ve müşterilerin bu tür kontrolleri yapmasını mümkün kılar. Bu nedenle, kripto para borsasındaki soğuk cüzdanlarda muhafaza edilen sanal varlıklar, iç kontroller sayesinde suç faaliyeti ile ilişkili değildir.

Referans: operatörlerin çalışmaları için iç mevzuat gereklilikleri FATF grubunun standartlarına, AB direktiflerine ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin tavsiyelerine dayanmaktadır. Nisan 2020’de, dijital servis sağlayıcıların yasadışı faaliyetlere katılım için adres kontrollerini bağımsız olarak yapmalarını zorunlu kılan 2179 sayılı yasa tasarısı yürürlüğe girdi.

AML Kontrollerinin Çalışma Şekli

Ne yazık ki, kullanıcıları güvenilmez etkileşimlerden korumak için etkili iç prosedürler ve mekanizmalar uygulama pratiği hala yaygın olmaktan uzaktır.  WhiteBIT, cezai ve yasaklı faaliyetlere katılım için adresleri kontrol etmeye yarayan ayrı bir araca sahiptir. Şu anda BTC, BTH, ETH cüzdanlarını ve herhangi bir LTC cüzdanını analiz edebilirsiniz.

Sayfa, risk sinyalleri olarak hizmet veren etiketlerin bir listesini içerir. WhiteBIT piyasalarında, örneğin, kullanıcılarının fonlarının yasadışı olarak satın alınmasına, el konmasına veya hack’leme yoluyla fon hırsızlığına karışan, Darknet ortamını temsil eden bir karşı tarafın tespiti mümkündür.

WhiteBIT de dahil olmak üzere tüm kripto para borsa platformlarının müşterileri her yeni etkileşimden önce adres kontrolü sağlamalıdır. Karşı tarafın bugün risk ölçeğinde düşük puan alması, gelecekte de aynı kalacağı anlamına gelmez.

WhiteBIT kullanıcıları konuyla ilgili incelemeleri şu şekilde formüle eder: etkileşimden bir süre sonra karşı taraf riskli olarak sınıflandırılır ve soruşturma prosedürüne girerse, yapılan bu kontrollerin her birinin kaydedilmesi önerilmektedir. Bu sayede platformun kullanılması daha kolay hale gelmektedir.