Arjantin’de Bir Banka Sınır Ötesi Ödemeler için Artık Bitcoin Kullanıyor

Arjantin’in Banco Masventas bankası pazartesi gününden itibaren müşterilerin bitcoin kullanarak sınır ötesi ödemeler göndermesini sağlayacağını açıkladı


Arjantin’in Banco Masventas bankası pazartesi gününden itibaren müşterilerin bitcoin kullanarak sınır ötesi ödemeler göndermesini sağlayacağını açıkladı.

Latin Amerika merkezli döviz kurumu Bitex’in 2014 yılında kurduğu bir ortaklık ile ilgili açıklamasında,  “Swift’e alternatif olarak Bitcoin’in de uluslararası işlemlerde bir ödeme yönteminin olarak kullanılmaya başlanması gerekiyor.” demişti.

Bitex memuru Manuel Beaudroit, CoinDesk’e, şirketin bu ilk kez bir yerel bankanın sınır ötesi ödemeler için bitcoin kullanmaya başladığına inandığını söyledi.

 

Bildirilerde Masventas’ın ana hissedarı Jose Dakak, bankanın dijital ve akıllı telefon tabanlı hizmetlerini geliştirmek ve bankanın hizmet maliyetini düşürmek için bu hamleyi yaptıklarını söyledi.

Bitex, “Bitex platformunun yurtdışındaki müşterilerimiz için ödeme ve tahsilat işlemleri için stratejik bir ortak olarak görevlendirmek olduğunu” belirtti.

Beaudroit, banka işlemlerinin henüz bitcoin ile ödenmesi başlatılmamasına rağmen, müşteri işlemleri için yakında bitcoin kullanacak.

CoinDesk’e şunları söyledi:

“Müşteriler bankadan uluslararası ödeme yapmasını isteyecekler ve Bitex bankası yakın bir zamanda bunu sağlayacağından dolayı, çok tercih edileceğini düşünüyoruz. Müşterilerimiz için de güzel bir yöntem olacağını düşünüyorum. Müşteriler bitcoine dokunamuyorlar ve bitcoini göremiyorlar. Bu durum şeffaflık açısından son derece güzel bir gelişme. “