Kripto Para

Avrupa Merkez Bankası Başkanından Kripto Para ve Euro Açıklaması: İşte Detaylar

Yazar: Coin Bilgi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Mario Draghi, stabil kripto paralar, altcoin’lerin geleceği ve Euro’nun olası dijital formu hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

27 Eylül’de, Avrupa parlamentosu üyesi Eva Kaili’ye gönderdiği raporda, ECB başkanı Mario Draghi, Avrupa Merkez Bankaları Sisteminin (ESCB) kripto para  sektöründeki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtti.  Draghi ekledi:

ESCB, para politikası üzerindeki potansiyel etkilerini, ödemelerin güvenliği ve verimliliğini ve piyasa altyapılarının ve finansal sistemin istikrarı üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla kripto varlıklarını ve stabil kritpo para birimlerini analiz ediyor.

Yeni teknolojilere yönelik olumlu bir yaklaşım sergilemesine rağmen, Draghi görünüşte genel olarak stabil kritpo paraların ve altcoin’lerin değerlerinin çok düşük olduğunu düşünüyor. Mario Draghi konuya ilişkin şu açıklamaları kaydetti:

Şimdiye kadar, stabil kripto paraların ve altcoin’lerin söz konusu alanlarda kullanımı sınırlı kaldı. Onlar itibari paraları tahtından edecek şekilde tasarlanmadılar.

Draghi, teknolojik yeniliklerdeki süreklilik ve kripto para sektöründeki hızlı evrim nedeniyle, ECB’nin bu yeni teknolojileri değerlendirmesinin gelecekte faydalı olabileceğini belirtti.

Euro Dijital Forumda Piyasaya Sürülebilir

Draghi ayrıca, Euro’nun dijital bir formunun piyasaya sürülmesinin getireceği fırsatları ve zorlukları da değerlendirdi. Euro’nun tokenize edilmesinin teknolojik kısmının masada olmadığını, kamuoyuna açısından kullanabilirliğinin değerlendirildiğini açıkladı.

Draghi, Kasım 2018’de başlatılan Euro Bölgesi için Anlık Ödeme Anlaşması hizmetini işaret ederek mektubunu bitirdi.

Ödeme hizmeti sağlayıcılarının, müşterilerine her zaman ve günün her saati, gerçek zamanlı ve günün her saatinde fon transferleri sunmalarını sağlıyor.

Fransa’nın Libra karşıtı Maliye Bakanı Bruno Le Maire, 24 Eylül’de Avrupa’nın da  kendi dijital para birimini başlatması gerektiğini belirtmişti. Le Maire, yaptığı açıklamada bu konuyu Avrupalı meslektaşlarıyla masaya yatıracağını da sözlerine eklemişti.

Bunları da okuyabilirsiniz:

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın

Yorum Yap