Kripto Para

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: 30 Eylül 2019

Yazar: Barış B.

Bitcoin, kripto para piyasasına tabiri caizse kâbus gibi bir hafta yaşattı. Tam da Bitcoin’in stabil devam ettiği, altcoin piyasası toparlamaya başladığı bir süreçte, Bitcoin’e gelen sert satış tüm dengeleri bozdu. Endişe etmelimiyiz? Düşüş devam edecek mi? Analizin devamında bu sorulara cevap arayalım.

Uzun Vade Görünüm

Bitcoin’e gelen sert satış ve Ekim ayının başlangıcı olması nedeniyle bu haftaki analizime uzun vade grafiği üzerinden yapacağım değerlendirmelerle başlamak istiyorum. Haftalık grafik üzerinde görüleceği üzere, EMA21 uzun kırmızı bir bar ile aşağı yönlü olarak kırıldı. Fiyat ile birlikte RSI değerinin de 55 yatay desteğini aşağı kırdığını görüyoruz. Bu koşulların en son ne zaman oluştuğuna bakarsak 2017 boğa piyasasının bitiminde olduğunu görüyoruz. Yani, yaklaşık 1,5 yıl devam eden büyük ayı piyasasının başlangıcı bu parametrelerle gerçekleşti. Dolayısı ile önümüzdeki 3-4 hafta, piyasanın yönünün belirlenmesi adına önemli olacaktır. Mevcut duruma göre kısa vadede yukarı ataklar görülse bile EMA21 ve RSI 55 değeri altında kalındığı sürece satış baskısı görüleceğini değerlendiriyorum.

Orta ve Kısa Vade

Bitcoin’in orta vade görünümü de maalesef olumlu değil. Geçtiğimiz haftalarda belirttiğim TOBO formasyonu oluşma ihtimali, 9800$ seviyesi aşağı kırıldıktan sonra ortadan kalktı. Orta vade de devam eden üçgen formasyonu da gelen sert satış ile aşağı kırıldı. Yatayda önemli olduğunu düşündüğüm 9300$ seviyesi de tek barla aşağı yönlü olarak geçildi. Mevcut durumda ise 7800$ seviyesinde destek bulan Bitcoin, 8300$ direnç bölgesini geçemeyerek 8000$ seviyesinden hareketini sürdürüyor.

Tüm bu gelişmeler orta vadede satış baskısının göreceğimize işaret eden veriler olarak karşımıza çıkıyor. Nitekim Kasım 2018’de 6200$ seviyesinin aşağı kırılması ile sert satış dalgası etkisini 5 ay sürdürmüştü. Birçok parametre farklı olduğu için bu haftaki durumu, 2018 Kasım ayındakiyle birebir örtüştürmek tabi ki de doğru olmaz. Ancak bu tür kırılımların sonrasındaki en kötü senaryoları gözden geçirmek adına fikir vereceğini düşünüyorum. Orta vade için 7400$ seviyesinin önemli destek olduğunu düşünüyorum.

Bitcoin’i kısa vadede inceleyecek olursak; hacim desteği ile gelen satış baskısının devam ettiğini söyleyebiliriz. 8300$ seviyesi geçilemediği sürece orta vade desteği olan 7400$ seviyesine doğru satış baskısının devam edeceğini düşünüyorum. 7400$ seviyesi yukarı tepki için uygun bir destek bölgesi olarak değerlendirilebilir.  7400$ altında ise çok daha zor koşullara hazırlıklı olmak gerekecek. Kısa vade hareketlerini takip ederken uzun ve orta vade de satış baskı içerisinde olduğumuzu unutmamak tekrarda hatırlatmak istiyorum. Uzun vade için haftalık EMA21 üzerine, orta vade için 9300$ seviyesinin üzerine geçilmediği sürece, ayılar direnç bölgelerinde satış baskısı oluşturma fırsatını kollayacaklardır.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Yorum Yap