REKOR: %40’lık Düşüşün Ardından Bitcoin Hash Rate’i Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde

Bitcoin (BTC) ağının hash oranı 23 Eylül’de yüzde 40’lık devasa bir düşüş yaşamış ve bu düşüşün ardından Bitcoin fiyatı da son 2-3 ayın en düşük seviyesine gerilemişti


Bitcoin (BTC) ağının hash oranı 23 Eylül’de yüzde 40’lık devasa bir düşüş yaşamış ve bu düşüşün ardından Bitcoin fiyatı da son 2-3 ayın en düşük seviyesine gerilemişti.

İlgili haber: Bitcoin Hash Rate’i Tarihinde İlk Defa 9 Haneli Rakamlara Ulaşmaya Hazırlanıyor

Herkes Bitcoin ağının hash rate’indeki düşüşün ve fiyattaki gerilemenin merak ederken hash rate bir anda yeniden yükselişe geçti ve tüm zamanların rekorunu kırdı. Ancak Bitcoin’deki bu esrarengiz hareketliliğin sırrı henüz çözülebilmiş değil.

Bitcoin Hash Rate’i Yeni Bir Rekor Kırdı

Hash oranındaki çöküşten sadece birkaç hafta önce 9 Eylül tarihli haberimizde Bitcoin’in yeni bir rekora koştuğunu Bitcoin ağının hash oranının tarihte ilk kez 9 haneli seviyelere ulaşmaya çok yaklaştığını duyurmuştuk. %40’a varan esrarengiz çöküşe rağmen yeniden yükselişe geçti ve rekor kırdı.

Blockchain.com’dan edindiğimiz verilere göre Bitcoin ağının mevcut hash oranı 23 Eylül’deki esrarengiz düşüşün ardından 109 kentilyon hash’a merdiven dayadı. Bitcoin ağı bundan bir önceki rekorunu ise 18 Eylül 2019 tarihinde 103 kentilyon hash’a ulaşarak kırmıştı.

Bitcoin Hash Rate (Hash Oranı) Nedir?

Kripto paralarda hash rate terimi, söz konusu kripto paranın ağındaki işlem gücünü temsil eder. Kripto paralarda hash rate, ağda bir saniyede gerçekleştirilebilen hesap sayısını ifade eder. Yüksek hash rate ağda madenciler arasında rekabetin arttığını gösterirken düşük hash rate ise bu durumun tam tersini ifade ediyor.

Yükselişi Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Mı Tetikliyor?

2018 yılının Aralık ayında ise Bitcoin hash rate’i 30 milyon seviyesindeydi. Açıkça görülüyor ki önümüzdeki yılın Mayıs ayında gerçekleşecek Bitcoin blok ödülü yarılanmasının etkisiyle birçok madenci cihazlarını yeniden çalıştırmaya başlamış durumda.

Bunları da okuyabilirsiniz: