Kripto Para

Bakkt’ın Fiziksel Teslimli Bitcoin Vadeli İşlemler Platformu Faaliyetlerine Başladı: Merak Edilenler

Kripto para rehberleri
Yazar: Coin Bilgi

Kripto para yatırımcılarının uzun süredir merakla beklediği Bakkt’ta bugün itibariyle sona gelindi. New York Borsası’nın ana şirketi Intercontinental Exchange tarafından geliştirilen katılımcıları arasında Microsoft, Starbucks gibi dev şirketlerin bulunduğu Bakkt, ürününü sonunda piyasaya sürdü.

Bugün TSİ 03:00’da faaliyetlerine başlayan Bakkt ayrıca bu alanda ABD’de yasal onay olan ilk şirket oldu. Çalışmalarına yaklaşık bir yıl önce başlanılan ancak yasal sorunlar nedeniyle faaliyete geçmesi sürekli ertelenen Bakkt artık resmen hayatta.

Bakkt’ın Fiziki Teslimli Bitcoin Vadelileri Ne?

Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri Şikago Ticare Borsası ve Chicago Board Options Exchange ortaklığında sunulacak. Ancak bu işlemler geçmişte CBOE ve CME’nin başlattığı vadeli işlemlerden farklı olarak fiziksel teslimli olacak. Fiziksel teslimli Bitcoin vadeli işlemleri sayesinde müşteriler sözleşmelerinin vadesi dolduğunda ödemeyi itibari para yerine Bitcoin olarak almasına olanak sağlıyor.

Bakkt’ın cephesinden geeçmiş aylarda yapılan açıklamalarda platformun günlük ve aylık fiziksel teslimli Bitcoin vadeli işlemleri sunacağı açıklanmıştı. Bakkt’ın para yatırma ve çekme işlemlerine ise Eylül ayının ilk günleriyle başlamıştı. Yatırılan paralar Bakkt Warehause’ta tutuluyor ve şimdiden 125 milyon dolarlık bir fonla sigortalanmış durumda.

Bakkt Neden Önemli

Duyurulduğunda kripto para yatırımcılarında büyük bir coşku uyandıran Bakkt, zaman geçtikçe aynı zamanda birçok spekülasyonun da başrolü oldu. Çoğu kripto para analisti Bakkt’ın kurumsal yatırımcıların piyasaya girişi ve genel itibariyle kripto paraların dünya çapında kabul görmesi için atılmış en önemli adımlardan biri olduğuna inanıyor.

Haftalık Teknik Analiz Serimize Göz Attınız Mı?

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap