Belarus’tan Son Dakika Kripto Para Yasası Kararı

Belarus hükümetince alınan son dakika karara göre kripto paralar göz önüne alınarak geleceğe yönelik yeni yasal düzenlemeler yapıldı


Belarus hükümetince alınan son dakika karara göre kripto paralar göz önüne alınarak geleceğe yönelik yeni yasal düzenlemeler yapıldı. Hemen devreye girmeyecek olan yasaların düzenlenmesinde Belarus Merkez Bankası ve siyasi isimlerinin etkili olduğu, bu konuda yöneticilerin ve kanun yapıcıların birlikte hareket ettikleri açıklandı.

Belarus yönetimince alınan karara göre 12 aydan uzun süreli olan tokenler uzun vadeli token olarak değerlendirilecek iken 12 aydan kısa tokenler ise kısa vadeli tokenler olarak değerlendirilecek ve gelecekte bu kararın kripto paralar için vergi kararı verilmesinde etkili olabilecek olduğu düşünülüyor.

28 Mart 2018

Belarus yönetimi bugünden itibaren devreye alınmayacak olan kararların 28 Mart tarihinde devreye alınacak olduğunu açıkladı. Açıklanan bu kararlar kripto paralar üzerinde etki göstermezken, bazı ülkelerin Belarus tarafından uygulandığı gibi geleceğe yönelik olarak bazı önlemler alabilecek olduklarının sinyalleri olarak yorumlandı. Belarus hükümetinin kanun yapıcılar ile birlikte aldığı bu karar sonrasında yeni dönemde çok daha farklı gelişmelerin yaşanabilecek olduğu ve yasanın tam olarak açıklanmadığı iddia ediliyor. Ülkede bulunan Belarusluların ise kripto paralara yatırım yapmak konusunda endişeli olmadıkları platformlara yansımış durumda.