Kripto Para

Binance Marj Ticaretini Başlatıyor: Şimdi Ne Olacak?

Binance, sadece iki yıllık bir borsa olmasına karşın çalışmalarıyla eski borsalara taş çıkartıyor ve kripto para piyasasını domine etmeyi başarıyor. Şirketin yakın gelecekte ekleyeceği marj ticareti (margin trading) özelliği, Binance’in sektörü domine etme konusundaki kararlılığını gösteriyor. 

Binance’in en büyük rakiplerinden biri olan BitMEX’in günlük işlem hacmi, borsadaki margin trading özelliği sayesinde zaman zaman devasa boyutlara ulaşabiliyor. Bu durum Binance’in dünyanın en büyük kripto para borsası olarak anılmasının önündeki en büyük engellerden biriydi. Binance’in önündeki bu sorun yeni eklenecek margin trading özelliğiyle birlikte yakın zamanda ortadan kalkabilir.

BitMEX’i Tahtından Edebilir

Binance, dünya üzerinde en geniş kullanıcı tabanına sahip kripto para borsası. Hal böyle olunca akıllara hemen “şimdi ne olacak” sorusu geliyor. Neden diye soracak olursanız geçtiğimiz dönemlerde büyük yatırımcıların BitMEX’in margin trading özelliği sayesinde kripto para piyasasını çok ciddi şekilde manipüle ettiği  ve ayı sezonuna mahkum bıraktığı söylemleri ortaya atılmıştı. Şimdi ise Binance’in de margin trading hizmetini başlatmasıyla büyük yatırımcıların short pozisyonları üzerinden kripto para piyasasındaki trendler üzerinde daha fazla söz sahibi olabilir.

Binance’in margin trading işlemlerini başlatacağı iddiaları, 24 Mayıs’ta Binance’in Twitter hesabından paylaşılan bir tweet’le ete kemiğe bürünmüştü.

Margin Trading Nedir?

Margin trading, kullanıcıların sisteme seçecekleri kaldıraç oranında teminat vererek daha yüksek çaplı alım satım işlemi gerçekleştirmesine olan sağlar. Bu sistemle yüksek kazanç sağlayabileceğiniz gibi yüksek oranda zarar etmeniz de mümkün. Özellikle kripto para piyasası gibi volatil piyasalarda marj ticareti yapmak ters bir harekette fonlarınızı saniyeler içerisinde kaybetmenize neden olabileceği için oldukça riskli. 

Yorum Yap