Kripto Para

Bitbuy Borsası Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Giriş

Kripto para borsaları, belli başlı bir standart seviyesine yavaştan ulaşmış durumda. Şu anda Binance, Coinbase gibi şirketler hali hazırda pazar payının büyük bir kısmını domine ediyorlar. Fakat farklı bölgelerde varlıklarını sürdüren bu şirketler bazen ulaşılması zor olabiliyor. Bu noktada ülkelerin kendi içerisinde sahip oldukları borsalar daha ulaşılabilir ve belki de görece daha güvenli oluyor. Bugün rehberimizin konusu ise bunlardan bir tanesi olan Bitbuy. Gelin birlikte Kanada merkezli orta ölçekli bir kripto para borsasına olan Bitbuy’ı inceleyelim. 

Bitbuy, en kısa tanım olarak Kanada merkezli kripto para borsasıdır. Kullanıcıların Kanada dolarıyla (CAD) kripto para alıp satmaları için basit ve etkili bir yol sunmaktadır. Kripto para birimi topluluğunun deyimiyle Bitbuy, en popüler kripto paralardan birkaçına erişim için bir “fiat ağ geçidi” görevi görmekte. Bizde bu incelememizde, platformun hizmetleri ve güvenliği gibi noktalara değinecek, bilmeniz gereken her şeyi sizlere aktaracağız. O zaman uzatmadan:

Bitbuy Nedir?

Adam Goldman ve Ademar Gonzalez tarafından kurulan Bitbuy, aslında 2013 yılından beri varlığını sürdürüyor, fakat önceden adı “InstaBT” olarak geçtiğinden çok fazla bilinmiyor.

InstaBT, Kanadalıların Bitcoin’e (BTC) hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmesinin bir yolu olarak ortaya çıktı. Hatırlayanlar için 2013, kripto piyasalarında nispeten yeni bir dönemdi ve kolayca Bitcoin satın almak için günümüzdeki gibi seçenekleriniz maalesef yoktu. Fakat kripto para dünyasındaki gelişmeler ilerledikçe, Bitbuy olarak yeniden markalaşmaya karar verdiler ve platforma bir dizi başka kripto para birimi dahil ettiler. Ancak Bitbuy, kendisini önemli ölçüde genişletmek istedi ve 2018’de bir özel sermaye firmasından bir yatırımı kabul etti.

Yatırımın ardından kuruculardan Gonzalez Bitbuy’dan ayrıldı ve yerine Chris Ragobeer geçti. Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak Jordan Anderson ve takıma liderlik eden Dean Skurka da ekibe katıldı.

Bitbuy ofisleri Toronto’da bulunmaktadır. Aslında bir Blockchain hizmetleri şirketi olan First Ledger Corporation’ın bir yan kuruluşudur.

First Ledger Corporation’ın birincil odağı Bitbuy borsası olsa da şirketin başka hizmetleri de bulunuyor. Bunlar, dijital para yatırımcılarının sorunlarını çözmenin yanı sıra Blockchain danışmanlığını da içeriyor.

Bitbuy Güvenilir Mi?

Borsalara ve kullanıcılarına yönelik en büyük tehditlerden biri bilgisayar korsanlarıdır. Bir bilgisayar korsanı bir borsanın sistemine girebildiğinde veya borsa güvenli ellerde olmadığında ortaya çıkabilecek zararları çok iyi biliyoruz. Bu nedenle, döviz güvenliği bizim için önemli bir husustur. Ve herkes içinde öyle olmalıdır. 

Bitbuy’ın güvenlik hakkında iddia ettiği şeyler, sitelerinde şu başlıklar altında sıralanıyor:

Bitbuy Güvenli Mi?

Bitbuy, kripto paraların %95’i için soğuk depolama politikası uyguladıklarını söylüyor. Bu, kripto para birimi borsaları arasında standarttır ve kullanıcının varlıklarının büyük kısmını bilgisayar korsanlarından korur. 

Soğuk depolama kavramına aşina olmayanlar için bu yöntem, bir cüzdanı çevrimdışı olarak fiziki şekilde tutup, internete bağlanmadığı için dış saldırılara karşı güvenli hale gelmesini sağlar.

Bitbuy ayrıca, sunucularındaki verilerin günlük olarak şifrelenmiş ve dağıtılmış yedeklerinin denetlendiğini söylüyor. Bu, herhangi bir DDoS saldırısına maruz kalmaları durumunda onlara yardımcı olacak bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Kullanıcının Güvenliği

Döviz güvenliği bir öncelik olsa da, kripto hırsızlığı söz konusu olduğunda kullanıcılar, genellikle en zayıf halkadır. Bu nedenle Bitbuy, sistemlerinde kullanıcı korumasında en iyi uygulamaları kurduklarını söylüyor.

Kontrol edeceğimiz ilk ve en önemli şey, bir borsada güvenli SSL şifrelemesidir. Tarayıcıdaki SSL asma kilidi ikonu görebileceğiniz gibi Bitbuy’da mevcut. Her ziyaret ettiğinizde bunun görünür olması da kritik derecede önemlidir. Bitbuy’ı daha önce ziyaret ettiyseniz ve asma kilidi görmüyorsanız, muhtemelen bir “phishing” sitesindesiniz (sitenin sahte bir klonu yaratılır ve bilgileriniz çalınır) ve onu hemen terk etmeniz gerekiyor. Ancak, bir bilgisayar korsanı şifrenize erişebilse bile, iki faktörlü kimlik doğrulama sizi muhtemelen koruyacaktır.

Bitbuy, tüm kullanıcılarının varsayılan olarak iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmesini zorunlu kılıyor. Hesabınıza her giriş yaptığınızda veya herhangi bir para çekme işlemini başlatmaya çalıştığınızda, bunu tamamlamanız isteniyor. Bunun için SMS tabanlı 2FA kullanabilir veya Google Authenticator ile senkronize edebilirsiniz. (Tercihen Authy authenticator öneriyoruz.)

Hangi Kripto Paraları Destekliyor?

Şu anda Bitbuy yedi kripto varlığı destekliyor. Bunlar, Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum , EOS, Stellar Lumens ve Ripple olarak listelenmekte. Tabii ki, Binance veya Kraken gibi diğer borsalarda hesaplarınız varsa, o zaman Bitbuy’u her zaman kripto için CAD fiat ağ geçidiniz olarak kullanabilir ve borsanızda seçtiğiniz kripto paraları satın almak için kullanabilirsiniz.

Müşteri Desteği

Birçok kripto para birimi borsası, müşteri desteğinden yana kötü bir üne sahiptir. Kullanıcılar, çağrıların yanıtlanmasını veya doğrulamaların tamamlanmasını sağlamak için genellikle günler beklemek zorundadır. Bu son zamanlarda iyileşmiş olsa da, hala olması gereken noktadan çok uzakta diyebiliriz.

Bitbuy’da maalesef müşteri destek ekibiyle, telefon ve çevrimiçi sohbet yoluyla iletişim kurma hizmetini kaldırdığını gördük. Şu anda web sitesindeki İletişim sayfası ve Bitbuy ile iletişim kurma ile ilgili destek makalesi, yalnızca [email protected] adresinden e-posta yoluyla iletişime geçilebileceğini belirtmektedir. Bu kullandığı borsanın müşteri desteğini önemseyen kullanıcılar açısından oldukça üzücü bir durum.

Müşterilere daha iyi hizmet vermek için Bitbuy’un yeni bir müşteri destek sistemi üzerinde çalıştığını belirten bir mesaj olmasına rağmen, destekle iletişim kurmak için telefon numarasının artık çalışmadığını doğruladığımızı belirtelim.

Bitbuy’a Nasıl Erişebilirim?

Ne yazık ki borsaya Türkiyeden erişim sağlanamıyor. Sitesini ziyaret ettiğinizde karşınıza, “Desteklenmeyen bir ülkeden veya bölgeden Bitbuy’u ziyaret ettiğinizi tespit ettik.” yazısı çıkıyor. Site açıklama olarak ise size şu mesajı gösteriyor: “Şu anda, yerel düzenlemeler nedeniyle yalnızca Kanadalı kullanıcılarımızı destekleyebiliyoruz.”

Bitbuy Yorumları

Kripto para dünyası gün geçtikçe daha fazla kullanıcıya hitap ediyor. Bu durum hizmet talebinin karşılanması açısından hizmet sağlayıcılara ihtiyaç var demek. Fakat, özellikle belirtmek istediğimiz bir nokta var ki bu durum çok büyük bir önem arz etmekte. İnsanlar bu yeni yatırım aracına ilgi duyuyor, ve doğal olarak yatırım yapmak ve bir kazanç elde etmek istiyorlar. Bu oldukça doğal bir durum olmasına karşın günümüzde bir çok dolandırılma olayının merkezi sebebidir. Kolay yoldan para kazanma isteği, araştırmadan, incelemeden ve profesyonel destek almadan atılan adımlar, insanların büyük miktarda birikim varlıklarını kaybetmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden yatırım yapmadan önce kesinlikle yoğun bir araştırmaya girmenizi ve neye yatırım yaptığınızı bilmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap