Kripto Para

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: 14 Ekim 2019

Yazar: Barış B.

Bitcoin, yataylıktan kurtularak yönü yukarı çevirdi. 7780$ seviyesinden başladığı haftayı 8200$ seviyesinden kapattı. Hafta içerisinde 8800$ seviyelerini test etse de bu seviyede çok fazla tutunamadı. Haftalık bazda %5 değer kazanan Bitcoin’in piyasada olumlu etki yarattığını söyleyebiliriz.

Uzun Vade Görünüm

Önceki hafta yayınladığım analizimde Bitcoin haftalık grafiğinde EMA21’in direnç olarak test edilme ihtimalinden bahsetmiştim. Bu hafta tam anlamıyla EMA21’in test edildiğini söyleyemeyiz.  Ancak fiyatın 8800$ seviyesine kadar yükselmesi haftalık olarak Mornin Doji Star mum formasyonunun olması, yeşil barın gelmesi, RSI’nin yönü yukarı çevirmesi bize EMA21’e doğru hareket edildiğini gösteriyor. Tabi bunun bir süreç olduğunu ve birkaç hafta sürebileceğini de unutmamak gerek. Bununla birlikte EMA21 testi ihtimalin hiç gerçekleşmemesi de olası. Hali hazırda fiyatın 7700$ seviyesinin altına inmesi haftalık bu oluşumu sekteye uğratacaktır. Yine önümüzdeki birkaç hafta yakın takip etmek uygun olacaktır. Bu hafta için EMA21 direncimiz 8994$ olarak grafiğe yansıyor. Bu seviyenin üzerinde boğa piyasasına kaldımız yerden devam edeceğimizi değerlendiriyorum.

Orta ve Kısa Vade

Bitcoin’in orta vade görünümünde; pazartesi günü yatay kanalın dibinden yukarı yönlü hareketin başladığını görüyoruz. Hareketin ivmesi ile çarşamba günü yatay kanal yukarı kırılmış. Ancak perşembe günü satış baskısı oluşmuş ve fiyat yatay kanala geri dönerek 8300$ seviyesinde destek bulmuş. Grafiğin hacim tarafında baktığımızda, hafta başında hacmin ortalamanın üzerine çıktığını görüyoruz. Bu da bizlere gerçekleşen hareketin sağlıklı olduğunu gösteriyor. Mevcut durumda, fiyatın yeniden kanal içine girmesi ve 8300$ seviyesinin altında kalınması, yatay kanalın dip bölgesine kadar düşüş olma riskini beraberinde getiriyor.

4 saatlik grafik üzerinden kısa vade görünüme baktığımızda; fiyatın düşen kanaldan ve yatay kanal dibinden destek alarak yukarı yönlü hareketine başladığını görüyoruz. Bu grafikte yatay direnç ve destek bölgelerinin nasıl çalıştığını çok daha net görüyoruz. Eğer sizlerde bu şekilde çalışmaları grafiklerinize işliyorsanız kısa vade için 4 saatlik dilimlerini mutlaka incelemenizi tavsiye ederim. Mevcut durum için yukarıda belirttiğim üzere kanal alt bandı riski bulunuyor. Yatay kanal üzerinde ise 8800$ ve 9300$ seviyelerini takip alacağız.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Yorum Yap