Kripto Para

Ethereum (ETH) Teknik Analizi: 14 Ekim 2019

Ethereum teknik analizi
Yazar: Barış B.

Ethereum haftaya 168$ seviyesinden başlangıç yaptı. Haftanın ilk üç günü piyasanın yukarı yönlü hareketi neticesinde ETH fiyatı 195,5$ seviyesine kadar yükseldi. Sonraki üç gün ise maalesef yukarı yönlü ivme yerini sert düşüş hareketine bıraktı. Düşüşle birlikte 177,5$ seviyesine kadar gerilen Ethereum, pazar gününü olumlu geçirerek haftayı 183$ seviyesinden kapadı. Ethereum bu performansı ile haftalık bazda %9 değer kazanmış oldu.

Orta ve Kısa Vade Görünüm

Ethereum T1-T2 kanalının aşağısında üçüncü haftasını geride bıraktı. Ancak bu haftanın ayrı bir özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Hafta başında gelen alımlar neticesinde yukarı yönlü harekete başlatan ETH, çarşamba günü T1-T2 kanalının içerisine geçiş yapmış. Kanalın içerisine girerken, yataydaki 189$ direncini de yukarı yönlü kırmış. Tüm bunlarla birlikte günlük EMA50 hareketli ortalamasının da üzerine geçmiş. Aslında bakarsanız bu üç gelişme yukarı yönlü hareketin devam için gerçekten olumlu veri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak cuma gününden itibaren gelen satış dalgası bu olumlu tabloyu kısman de olsa olumsuz hale getirmiş. Orta vade için 164$ direncinin halen önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Ethereum’a daha kısa vadeden bakacak olursak; fiyatın üç haftadır Y1 trendini takip ederek yükselişe devam ettiğini görüyoruz. Hacim tarafında ise ortalamanın altında devam eden bir seyir söz konusu. Önümüzdeki hafta içerisinde hacim tarafında da arıt gerçekleşirse yukarı yönlü bir hareketin olabileceğini T1-T2 kanalının ve 189$ direncinin yeniden denenebileceğini düşünüyorum. Y1 trendinin altında ise 164$ seviyesine doğru satış baskısının artacağını değerlendiriyorum.

ETH/BTC Paritesi

Ethereum/Bitcoin paritesinde olumlu görünüm bu hafta da devam etmiş görünüyor. Geçtiğimiz hafta belirttiğim 21975Sat seviyesi yukarı kırılmış ve yataydaki 23130Sat seviyesi test edilmiş. Hafta içerisinde hacim tarafında artış da oluşmuş. Tüm bu veriler önümüzdeki hafta içerisinde olumlu görünümün devam edeceği izlenimini veriyor. Bu olumlu görünümün yanında 20900Sat seviyesinin yine de destek olarak takibimize alalım. Yukarı yönde ise, kırmızı düşen trend, EMA200 ve 23130Sat seviyesi halen bizi zorlayacak bölgeler olacak. Bu seviyelerin üzerine hacim desteği ile geçilmesi halinde çok daha güzel hareketler göreceğimiz değerlendiriyorum.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Yorum Yap