Takip Edin

Ethereum (ETH) Teknik Analiz

Ethereum (ETH) Teknik Analizi: 14 Ekim 2019

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Ethereum haftaya 168$ seviyesinden başlangıç yaptı. Haftanın ilk üç günü piyasanın yukarı yönlü hareketi neticesinde ETH fiyatı 195,5$ seviyesine kadar yükseldi. Sonraki üç gün ise maalesef yukarı yönlü ivme yerini sert düşüş hareketine bıraktı. Düşüşle birlikte 177,5$ seviyesine kadar gerilen Ethereum, pazar gününü olumlu geçirerek haftayı 183$ seviyesinden kapadı. Ethereum bu performansı ile haftalık bazda %9 değer kazanmış oldu.

Orta ve Kısa Vade Görünüm

Ethereum T1-T2 kanalının aşağısında üçüncü haftasını geride bıraktı. Ancak bu haftanın ayrı bir özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Hafta başında gelen alımlar neticesinde yukarı yönlü harekete başlatan ETH, çarşamba günü T1-T2 kanalının içerisine geçiş yapmış. Kanalın içerisine girerken, yataydaki 189$ direncini de yukarı yönlü kırmış. Tüm bunlarla birlikte günlük EMA50 hareketli ortalamasının da üzerine geçmiş. Aslında bakarsanız bu üç gelişme yukarı yönlü hareketin devam için gerçekten olumlu veri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak cuma gününden itibaren gelen satış dalgası bu olumlu tabloyu kısman de olsa olumsuz hale getirmiş. Orta vade için 164$ direncinin halen önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Ethereum’a daha kısa vadeden bakacak olursak; fiyatın üç haftadır Y1 trendini takip ederek yükselişe devam ettiğini görüyoruz. Hacim tarafında ise ortalamanın altında devam eden bir seyir söz konusu. Önümüzdeki hafta içerisinde hacim tarafında da arıt gerçekleşirse yukarı yönlü bir hareketin olabileceğini T1-T2 kanalının ve 189$ direncinin yeniden denenebileceğini düşünüyorum. Y1 trendinin altında ise 164$ seviyesine doğru satış baskısının artacağını değerlendiriyorum.

ETH/BTC Paritesi

Ethereum/Bitcoin paritesinde olumlu görünüm bu hafta da devam etmiş görünüyor. Geçtiğimiz hafta belirttiğim 21975Sat seviyesi yukarı kırılmış ve yataydaki 23130Sat seviyesi test edilmiş. Hafta içerisinde hacim tarafında artış da oluşmuş. Tüm bu veriler önümüzdeki hafta içerisinde olumlu görünümün devam edeceği izlenimini veriyor. Bu olumlu görünümün yanında 20900Sat seviyesinin yine de destek olarak takibimize alalım. Yukarı yönde ise, kırmızı düşen trend, EMA200 ve 23130Sat seviyesi halen bizi zorlayacak bölgeler olacak. Bu seviyelerin üzerine hacim desteği ile geçilmesi halinde çok daha güzel hareketler göreceğimiz değerlendiriyorum.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ethereum (ETH) Teknik Analiz

Ethereum (ETH) Teknik Analizi: 7 Ekim 2019

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Ethereum haftaya 170$ seviyesinden başlangıç yaptı. Hafta başında gelen alımlar ile 185$ seviyesine kadar yükselen Ethereum, bu seviyeyi maalesef koruyamayarak haftayı 167$ seviyesinden kapadı. Bu veriler doğrultusunda Ethereum yatırımcısının hayal kırıklığına uğradığını söyleyebiliriz.

Orta ve Kısa Vade Görünüm

Ethereum T1-T2 kanalını aşağı yönlü kırıp 150$ seviyesini test etmişti. Bu hafta başında yeniden yükselişe geçen Ethereum’un, T1 kanalını ve günlük grafikteki EMA21 seviyesini test ettiğini görüyoruz. Piyasada ayıların elinin kuvvetli olması sebebiyle bu dirençler maalesef yukarı yönlü kırılamadı ve fiyat hafta sonuna doğru yeniden aşağı yönlü gevşedi. Mevcut durumda ise 164$ seviyesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin altında gerçekleşecek kapanışların satış baskısını beraberinde getireceğini değerlendiriyorum. Bu seviyenin altında 150$ dip bölgesi takibimizde olmalıdır.

Ethereum’u rahatlatacak durum ise 183$ seviyesinin geçilmesi olacaktır. Bu seviyenin üzerinde boğaların iştahının bir hayli artacağını değerlendiriyorum. Fiyatın yeniden T1-T2 kanalına girmesi söz konusu olursa tablo çok daha güzel hale gelecektir.

ETH/BTC Paritesi

Ethereum/Bitcoin paritesindeki duruma baktığımızda, Bitcoin dolar karşısında değer kaybederken, Ethereum’un Bitcoin karşısında değer kazandığını görüyoruz. Hali hazırda, kırmızı düşen trende doğru hareket devam ediyor. Grafikte de belirttiğim üzere 21975Sat seviyesinde kısa vadeli yatay bir direnç oluştuğunu görüyoruz. Bu seviye, önümüzdeki hafta için oldukça önem arz ediyor. Bu seviyenin üzerinde fiyat hareketinin yukarı yönlü ivme kazanacağını değerlendiriyorum. Orta vadeli düşen trend olan eflatun bölgeye doğru sert bir yükseliş beklentisi içerisine girdim. Ancak şunu unutmamak gerekir ki; o dirence kadar, kırmızı düşen trend, EMA200 ve 23130Sat yatay dirençleri bizleri bekliyor olacaktır.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Devamını oku

Ethereum (ETH) Teknik Analiz

Ethereum (ETH) Teknik Analizi: 30 Eylül 2019

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Haftaya 210$ seviyesinden başlangıç yapan Ethereum, Bitcoin tarafında gerçekleşen satış baskısından nasibini aldı ve hafta içerisinde 150$ seviyesine kadar geriledi. Hafta kapanışını ise 166$ seviyesinden yaparak %21 değer kaybetmiş oldu. Bir önceki hafta yaşanan toparlanma ve yükseliş hareketinin ardından gelen bu sert satış, ETH yatırımcısını maalesef hayal kırıklığına uğrattı. Peki önümüzdeki süreçte bizleri neler bekliyor?

Orta ve Kısa Vade Görünüm

Ethereum bir önceki hafta 224$ seviyesinden dönüş yapmıştı. Bu düzeltmeyi normal olarak değerlendirmiştim. Ancak Bitcoin her zamanki gibi tahminlerimizin ötesinde gelişmelerle karşımıza çıktı. Dolaylı olarak da altcoin grafiklerine tesir etti. Ethereum da sert satıştan etkilenerek öncelikle 189$ ve 183$ seviyelerini, ardından da T1-T2 kanalını aşağı kırdı. 150$ seviyesinden destek bulan ETH, mevcut durumda 164$ direncinin hemen üzerinde hareketini sürdürüyor.

Ethereum’da satış baskısı düzeltme sınırlarını aştığı için görünümün artık negatif olduğunu söyleyebilirim. Özellikle T1-T2 kanalının aşağı kırılması orta vade için oldukça kötü oldu. Bu aşamada 164$ ve özellikle de 150$ seviyesindeki yatay destekler bizim için oldukça önemli. 150$ seviyesinin altında sıkıcı ve satış baskılı günler bizi bekliyor olacaktır. Fiyatın T1-T2 kanalına yeniden girmesi ve 183$ seviyesini yeniden geçmesi halinde yukarı hareket için olumlu sinyalleri almış olacağız.

ETH/BTC Paritesi

Ethereum/Bitcoin paritesindeki duruma baktığımızda, bu hafta durumun nispeten stabil olduğu söyleyebiliriz. Önceki hafta belirttiğim üzere kırmızı düşen trende doğru yönelim devam ediyor. 21600Sat seviyesi üzerinde fiyat hareketinin ivme kazanacağını değerlendiriyorum. ETH/BTC’deki yükseliş ETH/USD paritesini de yukarı yönlü olumlu etkileyecektir. (ETH/BTC X BTC/USD = ETH/USD)

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Devamını oku

Ethereum (ETH) Teknik Analiz

Ethereum (ETH) Teknik Analizi: 23 Eylül 2019

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Haftaya 188$ seviyesinden başlangıç yapan Ethereum, hafta içerisinde 224$ seviyesine kadar artış gösterdi. Hafta kapanışını 207$ seviyesinden yapan Ethereum böylece haftalık bazda yatırımcısına %10 kazandırmış oldu.

Ethereum/USDT paritesinin günlük grafiğinde baktığımızda; 189$ seviyesinde bulunan direnç bölgesi, pazartesi günü hacim ile desteklenerek yukarı yönlü kırılmış. Bu kırılımla birlikte fiyatın yukarı yönlü atağa geçtiğini görüyoruz. 224$ seviyesine kadar yükselen Ethereum fiyatı EMA50 ve EMA200 ortalamalarını da yukarı kırmış. 224$ seviyesinde satış baskısı ile karşılaşan ETH, cuma gününden itibaren düşüşe geçmiş. Haftalık hacim barlarına dikkat edersek, barların uzun olduğunu ve 20 günlük hacim ortalamasının üzerinde seyrettiğini görüyoruz. Bu durum oluşan yükseliş hareketinin sağlıklı olduğunu göstermektedir.

Mevcut durumda satış baskısının devam ettiğini ve henüz düzeltmenin bitmediğini söyleyebiliriz. Düzeltmenin devamında takip edilmesi gereken en önemli destek bölgesi 202$ seviyesi olacaktır. Bu seviyeden yukarı yönlü hareketin başlayacağını düşünüyorum. Yukarı harekette en önemli takip edeceğimiz direnç bölgesi 224$ seviyesi olacaktır. Bu seviyenin üzerinde 280$ bölgesinin önü açılacaktır.

ETH/BTC paritesindeki duruma baktığımızda, bu hafta ciddi bir yükselişin olduğunu görüyoruz. BTC/USD paritesinin haftayı düşüşle kapattığını düşünürsek; ETH/USD paritesini yukarı taşıyan unsurun ETH/BTC paritesindeki yükselişten kaynaklandığını söyleyebiliriz. ETH/BTC paritesinin hacmi de bu yükselişin sağlıklı olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki süreç için kırmızı düşen trendin önemli olacağını şimdiden söyleyebiliriz. 2 yıla yaklaşan bu direncin yukarı kırılmasının oldukça olumlu bir piyasaya havası yaratacaktır. Dolayısı ile ETH/BTC paritesindeki yukarı hareketin kırmızı trende yaklaştığında yakından takip edilmesinin uygun olacağını değerlendiriyorum. Yatay bölgede takip edilecek önemli direnç seviyesi ise 23150Sat seviyesi olacaktır.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Devamını oku