Kripto Para

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: 7 Ekim 2019

Avatar
Yazar: Barış B.

Bitcoin, önceki hafta gösterdiği kötü performansın ardından, bu hafta yavaşlayarak yatay hareket etti. Haftaya 8040$ seviyesinden başlangıç yapan Bitcoin, hafta kapanışını 7900$ seviyesinden yaparak %2 değer kaybetmiş oldu. Bitcoin’in bu performansına altcoin cephesinin kısmen de olsa olumlu tepki gösterdiğini söyleyebiliriz.

Uzun Vade Görünüm

Önceki haftaya yayınladığım analizimde, haftalık grafikte, fiyatın EMA21’i aşağı kestiğini belirtmiştim. Bu haftaki yatay hareket ile birlikte fiyat EMA21’in altında, RSI değeri de 55’in altında seyretmeye devam ediyor. Bu koşullarda satış baskısının devam edeceği düşüncem halen devam ediyor. Çünkü kuvvetli bir boğa piyasasında, fiyatın EMA21 üzerinde olup EMA21’den uzunca bir süre destek alması gerektiğini düşünüyorum. Tıpkı 2017 boğa koşusunda olduğu gibi. Tabi, fiyatın EMA21 altında olması yükseliş olmayacağı anlamına gelmiyor. Bu bağlamda önümüzdeki birkaç hafta için fiyatın yükselişe geçerek EMA21’i test etmek istemesi takip edilmelidir. EMA21 yukarı kırılışa uzun vade için yeni senaryoyu analiz etmek gerekir. Ancak fiyat EMA21 direncini aşamazsa satış baskısı yeniden etkisini gösterecektir.

Orta ve Kısa Vade

Bitcoin’in orta vade görünümünde yatay bir kanal içerisinde hareket ettiğini görüyoruz. 7800$-8500$ seviyeleri arasındaki bu kanalı yakın takip etmek uygun olacaktır. Zira bu kanalın kırılım yönü, önümüzdeki süreç için oldukça önem arz edecektir. Günlük barlara baktığımızda, son 4 günde satış baskısının artış gösterdiğini görüyoruz. Bu da kanal alt bandı olan 7800$ seviyesi için maalesef olumsuz bir tablo çiziyor. 7800$ seviyesinin altında, 7400$ ve 6800$ seviyeleri takibimizde olmalıdır.

4 saatlik grafik üzerinden kısa vade görünüme baktığımızda; fiyatın düşen kanal içerisinde hareketine devam ettiğini görüyoruz. Bu kanal, yukarıdaki günlük grafikte, son 4 günde oluşan satış baskısını, daha küçük parçalara bölünmüş olarak bizlere gösteriyor. 7800$ desteği önümüzdeki hafta boyunca devam ederse, kanalın yukarı kırılım bölgesi hafta sonuna gelecek gibi görünüyor. Tabi bu, yukarı veya aşağı sert kırılımın herhangi bir günde olmayacağı anlamına gelmemektedir. Sadece o tarihlere kadar böyle bir kırılım olmazsa, o tarihlerde daha da dikkat etmek gerektiğini ifade etmektedir. Kırılım yönüne göre destek ve direnç bölgelerini grafik üzerinde belirttim. Haftalık grafik üzerinde EMA21’in test edilmesi ile yukarı yönlü bir beklenti içerisine girmiş olsam da piyasa çok kararlı olmadığı için yatay bölgede izlemeye devam etmenin uygun hareket tarzı olacağını değerlendiriyorum.

2020 yılında Bitcoin (BTC) için birçok farklı beklenti vardı. Bu yıl Bitcoin madenciliği ödüllerinin yarıya indirilmesiyle, farklı analizler ve yorumlar yapılmıştı. Bitcoin halving ile birlikte gerçekleşeceği beklenen fiyat tahminlerinden çoğunu görmesek de yine de 2020 yılı sonuna kadar hala farklı Bitcoin yorumları bulunuyor.

2020 BTC Yorumları

Bilindiği gibi, tarihsel olarak, Bitcoin’e yönelik piyasa duyarlılığı her yarılanmadan sonra çarpıcı biçimde değişiyor. Ancak, piyasanın bazen beklenmedik şekilde tepki vermesi gibi durumlarda yükseliş duygusu kendi kendine anlaşılmaz. Yine de, Bitcoin yarılanması genelde en çok beklenen olaylardan biri olduğu için, 2020 yılında gündemde uzun süre kaldı.

O zaman öncelikle 2020 Bitcoin (BTC) yorumları için halving nedir ona bakalım, daha sonra da yorumlara ve tahminlere geçelim.

Analizde yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Yorum Yap