Kripto Para

Bitcoin Etkisi: Almanya’nın En Büyük Bankası 20 Bin Kişiyi İşten Çıkartacak

Tarih boyunca, bankacılık endüstrisi her zaman çeşitli risklere karşı savunmasız kalsa da bir şekilde, üç bin yıldan uzun süredir hayatta kalmayı başardı. Ancak şimdi, geleneksel bankacılık sistemi jeopolitik belirsizliklerle birlikte yapay zeka ve Bitcoin de dahil olmak üzere yeni teknolojilerin ortaya çıkması nedeniyle giderek daha fazla tehdit altında. Bu nedenle Deutsche Bank gibi finans devleri şimdi iş modellerinde radikal bir dönüşüm için çabalıyor.

Deutsche Bank Teknolojiye Yatırım Yapacak

Yeni teknolojilerin ortaya çıkması, mevcut bankacılık ve finansal sistemini çoktan bozmuş olabilir. Bazı bankalar, inovasyona yetişmeye çalışarak hayatta kalmalarını sağlamak için radikal sayılabilecek adımlar atıyor.  Buna en iyi örnek Almanya’nın en büyük finans kuruluşlarından Deutsche Bank’tan geliyor. Deutsche Bank’a göre “dijitalleşme yükseliyor ve ondan kaçış yok. ”

Bu nedenle, 7 Temmuz 2019’da Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing kuruluşlarından 150 yıl sonra, bankanın ayakta kalabilmesi için yeniden inşa edilmesi gerektiğini itiraf etti. Sewing  şunları kaydetti:

Bu dönüşümü sağlamak için, Deutsche Bank, 2022 yılına kadar 18.000 çalışanıyla yollarını ayırarak yeni teknolojilere 13 milyar avro yatırım yapmayı planlıyor.

Bankalar her zaman kredi riski, likidite riski ve faiz oranı riski gibi tehlikelerle karşı karşıya. Bir bankanın çok fazla tehlikeyle karşı karşıya kalması ve vadesi geldiğinde bu yükümlülükleri yerine getirmek için yeterli paraya sahip olmaması durumunda da sorunlar daha da karmaşık bir hal alabilir.

Büyük Ekonomik Tufan Kapıda Mı?

Dahası, jeopolitik belirsizlikler de büyük bir finansal krizi tetikleyebilir. Deutsche Bank, ABD-Çin ticaret savaşının hali hazırda finansal piyasadan 5 trilyon ABD dolarını çekilmesine neden olduğunu tahmin ediyor. Belki de bankacılık sektörüne en büyük tehdit Bitcoin cüzdanınızın artık sizin öz bankanız olduğu gerçeğinden kaynaklanıyor.

Büyük olasılıkla, birçok başka banka, Deutsche Bank’ın yaptığı gibi, süreçlerini yeniden yapılandırmaya ve devasa işgücünü azaltmaya başlayacak. Bununla birlikte, diğer finansal veya bankacılık krizlerinde farklı olarak, bu sefer, Bitcoin ortaya çıkan küresel ekonomik yavaşlamayı ustaca ele alabilir.

Dahası, bankalar olmadan da insanların finansal ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini görmeleri kripto paraların tüm dünyaya tanıtımı açısından oldukça değerli olacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!


 

Yorum Yap