Takip Edin

Kripto Para Haberleri

Bitcoin.org İçinde Yaşanan Sert Çekişme

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

bitcoin-org
Kripto para topluluğu için en önemli internet sitelerinden biri olan Bitcoin.org. vaktiyle Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun kontrolünde bulunuyordu ve onun tarafından kurulmuştu. Zaman içinde sitenin yönetimi başka ellere geçti. Şimdi Bitcointalk.org’un da kurucularından Cobra takma adını kullanan, kimliği gizli biri tarafından idare ediliyor.

Bu sıralar Cobra ile Bitcoin.org’un yöneticiliğini üstlenen Will Bins arasında sert bir çekişme var. Bins, 2009’dan bu yana Bitcoin.org’a en çok katkı sağlayan kişi olma unvanını taşıyor.

Cobra ile Bins arasında yaşanan anlaşmazlık sonucunda Cobra, Bins’i işten çıkardı. Bins ise Cobra’yı siteyi tehlikeye atmakla ve kendi yararına yasa dışı davranmakla suçluyor.

Bins, “Birçok insanın Bitcoin Core yazılımının son sürümünü indirmek için kullandığı Bitcoin.org, şu anda tehlike altında. Cobra, erişimimi kesti ve sitenin kontrolünü ve beraberinde kod repolarını ele geçirdi. Cobra’nın ne tek ve yasal sahip olduğuna ne de bu sebepsiz şeyleri yapmaya hakkı olduğuna inanıyorum.” ifadelerinin yer aldığı bir açıklama yaptı.

Diğer yandan Cobra ise Bins’in sadece bir üstlenici görevindeyken sitenin sahibi olmaya çalıştığını söyledi. Cobra’nın kendisini haksız yere kovduğunu iddia eden Bins, Cobra ile mücadele etmek için yasal yollara başvurmayı düşünüyor.

İkili arasındaki tartışmanın başlangıcı, Binns’in Mozilla’nın şirketine 75 bin dolara kadar hibe veya yatırım teklif ettiğini söylemesiyle yaşandı. Yayınlanan ekran görüntülerine göre Cobra, Binns’e parayı almasını söylüyor ancak kendisinin veya şirketinin Bitcoin.org’da herhangi bir sahiplik hakkı veya hissesi olmadığını açıkça belirtmesini istiyor. Ayrıca, “Mozilla’nın seni kişisel olarak desteklediği açık olmalı, burada hibe daha iyi olur ama şirketin üzerinde bir pay istiyorlarsa bu şirketin Bitcoin.org üzerinde herhangi bir payı olmadığını bilmeliler.” ifadelerini kullanıyor.

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kripto Para Haberleri

Ripple Yöneticisinden Rogers’a Yanıt Gecikmedi

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

rogers-yanit

Geçtiğimiz günlerde ünlü ekonomist Jim Rogers, basın mensuplarına Bitcoin ve kripto paralar için üzücü bir gelecek gördüğüne yönelik açıklamalar yapmıştı. Rogers’in kripto para sektörüne yönelik yaptığı acımasız eleştiriler, topluluk içinde hararetli tartışmalara neden oldu. Ripple yöneticisi David Schwartz, Rogers’in bu açıklamalarına karşı Bitcoin ve kripto paraları savundu.

Kripto Para Sektörü Bir “Balon”

Rogers, verdiği röportajda tüm kripto sektörüne “balon” tabirini kullanarak Bitcoin’in çok fazla abartıldığını iddia etmişti. Geleneksel bir ekonomist olan Rogers’a göre kripto sektör henüz olgunlaşmadı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan haberimize göre Rogers hızlı büyümelerin yatırımcı heyecanından başka bir şey olmadığını ifade etmişti.

Bitcoin Fiyatını Düşürmeye Bile Yetmez

Ripple CTO’su David Schwartz ise Rogers’ın söylediklerine karşı çıktı. Ünlü yönetici, devletlerin bu sektör ile ilgili kısıtlama girişimlerinin etkisinin bulunmadığını ifade etti. Schwartz, devletlerin düzenleyici kısıtlamaları ve yasaklarının Bitcoin’i yok etmesinin asla mümkün olmadığını ayrıca fiyatını bile düşürmelerinin olası olmadığını düşünüyor.

Ancak Schwartz’ın bu açıklamalarına rağmen, Covid-19 salgını süresince Bitcoin ve kripto paraların küresel piyasalar ile olan uyumu Rogers’ın söylediklerini destekleyen nitelikte gelişmeler olarak görünüyor. Piyasalarda yaşanan durgunluk geçtiğimiz günlerde Bitcoin’i de etkiledi ve ana kripto para birimi ani bir düşüş yaşadı. Yine FED tarafından yapılan açıklamalar da sektörü hızlı bir şekilde etkilemeye başladı. Bu durum devletler ve resmî kurumların fiyatlar konusunda elini kuvvetlendirmiş gözüküyor.

Bazı Yasaklamalar Gelmişti

Kripto para sektörü günden güne küresel piyasalar karşısında güçlense de bazı büyük ülkeler bu sektöre karşı kısıtlayıcı tedbirler almaya devam ediyor. Rusya’nın kripto para ve Bitcoin ticareti yapanlara yönelik hapis cezası uygulamaları bu duruma örnek gösterilebilir. Aynı şekilde Çin’in de yabancı borsalar ve kripto para ticaretine lisans vermek konusunda birtakım engeller çıkarması da bu görüşü destekliyor.

Tüm bunlara rağmen bu büyük devletler bir taraftan da Bitcoin madenciliği ve dijital para girişimlerini sürdürerek olumlu bir tablo da çiziyor. Dünyanın en büyük kripto para madencilik aktivitelerinin yürütüldüğü Çin’de blockchain teknolojisi ve dijital yuan projesine olan yatırımlar  artmaya devam ediyor.

Devamını oku

Bitcoin Haberleri

Singapur, 2019 Yılında Fidye Yazılımı Saldırılarında Artış Yaşadı

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

cybercrime-

Singapur Siber Güvenlik Ajansı’ndan (CSA) gelen bir rapor, 2018’de kaydedilen rakamlara kıyasla, fidye yazılımı saldırı vakalarının sayısının 2019’da arttığını gösteriyor. Singapur hükümeti tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, 2019 yılında 35 fidye yazılımı saldırı raporu alındı. Bu durum, 2018’de bildirilen 21 vakayla karşılaştırıldığında bir artış yaşandığını gösteriyor.

Saldırıların çoğu seyahat, turizm, imalat ve lojistik sektörlerini hedef aldı.

Kimlik Avı Saldırıları da 2019’da Arttı

Kimlik avı vakaları da keskin bir artış gördü. Ajans, 2018’de 16.100 URL tespit ederken, bu sayı 2019’da 47.500 URL’ye ulaştı.

Siber suçlar Singapur’daki tüm suçların% 26’sını temsil ediyor

Singapur Polis Gücü (SPF), 2018’deki 6.215 vakadan 2019’da bildirilen 9.430 vaka ile siber suçların artmaya devam ettiğini bildirdi. Singapur’daki siber suçlar, 2019’daki tüm suçların dörtte birinden fazlasını oluşturdu.

Siber güvenlik satıcısı Cyfirma tarafından yapılan bir araştırma , Kuzey Kore hacker grubu Lazarus tarafından başlatılan büyük bir kimlik avı kampanyası konusunda uyardı. Bu saldırının Singapur da dahil olmak üzere birçok ülkeyi hedef aldığı iddia ediliyor.

Rus siber güvenlik firması Kaspersky tarafından yayınlanan veriler, Singapur’un 2020 yılının ilk çeyreğinde kripto para girişimi yaygınlığında önemli bir artış gördüğünü de belirtti.

Devamını oku

Bitcoin Haberleri

Ünlü Yatırımcı’dan Bitcoin Yorumu

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Bitcoin-miller

Dünyanın önde gelen isimlerinden aynı zamanda Legg Mason’un eski CIO’su Bill Miller Bitcoin ile ilgili yorumlarda bulundu. Yatırım dünyasının ünlü isimleri arasında yer alan Miller, açıklamasında Bitcoin’den umutlu olduğunu ifade etti. BTC’de ciddi bir artış yaşanacağına olan düşüncesinin de hâlâ devam ettiğini belirtti.

Miller Bitcoin İçin Umudunu Koruyor

Bir yayına katılan Miller, Bitcoin fiyatı hakkında düşüncelerine yer verdi. Şu anki fiyatların oldukça olumlu olduğunu ifade eden Miller, Bitcoin’in güvenli bir liman olduğunu söyledi. Başarılı yatırımcı, ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda fiyat, bir süredir 9 bin doların üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bence bu son derece iyi bir durum. Bitcoin, daha önce hiç bu kadar güvenli olmamıştı.”

Serbest yatırım fonu yöneticisi Miller, daha önceleri Amerikan yatırım firması Legg Mason’da CIO olarak çalışmıştı. Bitcoin’e ilk olarak yatırım yaptığı zamanlarda, ana kripto para biriminin fiyatının 200 dolar olduğunu belirten Miller, şimdiki durumun kendisi için oldukça makul olduğunu belirtti.

Bitcoin yatırımlarının ortalamasının, BTC başına 300 dolar olduğunu belirten Miller, bunların hiçbirini satmadığını da sözlerine ekledi. Miller, daha önce yaptığı açıklamalarda Bitcoin konusunda ufak şüphelerin olduğunu söylemişti. Usta yatırımcı, Bitcoin fiyatının 3100 dolara düştüğü dönemden kısa bir süre sonra, CNBC’ye verdiği söylemde şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bitcoin ilginç bir teknolojik deney. Şu anda izlemek gerekiyor. Fiyat sıfıra da inebilir, çok ciddi boyutta artadabilir.”

Ancak görünüşe baktığımızda Miller, Bitcoin konusunda artık daha olumlu düşünüyor.

Kısa ve Uzun Vadeli Fiyat Tahminleri

Bitcoin fiyatı, bir süredir yatay bir seyir göstermeye devam ediyor. Otoritelerin bir kısmı, bunun olumlu olduğunu ifade ederken, bir başka görüşe göre ise, 10 bin doları güçlü bir şekilde aşamayan BTC için, bundan sonra yönü aşağı doğru olacak. Bu yönde görüş bildiren analist Elixium Crypto, ‘aşağı yönde beklenmedik bir patlama’ yaşanabileceğini ifade etmişti.

Başarılı analist, geçtiğimiz günlerde PayPal’dan gelen haberle tetiklendiği iddia edilen fiyat rallisine dikkatli bir şekilde yaklaşmak gerektiğini söylemişti. BTC’deki durumun pek de iyi olmadığını ifade eden analist , fiyatların her an aşağı yönlü büyük bir patlama yapabileceği uyarısını verdi.

Devamını oku