Bitcoin.org İçinde Yaşanan Sert Çekişme

Kripto para topluluğu için en önemli internet sitelerinden biri olan Bitcoin.org

bitcoin-org

Kripto para topluluğu için en önemli internet sitelerinden biri olan Bitcoin.org. vaktiyle Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun kontrolünde bulunuyordu ve onun tarafından kurulmuştu. Zaman içinde sitenin yönetimi başka ellere geçti. Şimdi Bitcointalk.org’un da kurucularından Cobra takma adını kullanan, kimliği gizli biri tarafından idare ediliyor.

Bu sıralar Cobra ile Bitcoin.org’un yöneticiliğini üstlenen Will Bins arasında sert bir çekişme var. Bins, 2009’dan bu yana Bitcoin.org’a en çok katkı sağlayan kişi olma unvanını taşıyor.

Cobra ile Bins arasında yaşanan anlaşmazlık sonucunda Cobra, Bins’i işten çıkardı. Bins ise Cobra’yı siteyi tehlikeye atmakla ve kendi yararına yasa dışı davranmakla suçluyor.

Bins, “Birçok insanın Bitcoin Core yazılımının son sürümünü indirmek için kullandığı Bitcoin.org, şu anda tehlike altında. Cobra, erişimimi kesti ve sitenin kontrolünü ve beraberinde kod repolarını ele geçirdi. Cobra’nın ne tek ve yasal sahip olduğuna ne de bu sebepsiz şeyleri yapmaya hakkı olduğuna inanıyorum.” ifadelerinin yer aldığı bir açıklama yaptı.

Diğer yandan Cobra ise Bins’in sadece bir üstlenici görevindeyken sitenin sahibi olmaya çalıştığını söyledi. Cobra’nın kendisini haksız yere kovduğunu iddia eden Bins, Cobra ile mücadele etmek için yasal yollara başvurmayı düşünüyor.

İkili arasındaki tartışmanın başlangıcı, Binns’in Mozilla’nın şirketine 75 bin dolara kadar hibe veya yatırım teklif ettiğini söylemesiyle yaşandı. Yayınlanan ekran görüntülerine göre Cobra, Binns’e parayı almasını söylüyor ancak kendisinin veya şirketinin Bitcoin.org’da herhangi bir sahiplik hakkı veya hissesi olmadığını açıkça belirtmesini istiyor. Ayrıca, “Mozilla’nın seni kişisel olarak desteklediği açık olmalı, burada hibe daha iyi olur ama şirketin üzerinde bir pay istiyorlarsa bu şirketin Bitcoin.org üzerinde herhangi bir payı olmadığını bilmeliler.” ifadelerini kullanıyor.