Ripple Yöneticisinden Rogers’a Yanıt Gecikmedi

Geçtiğimiz günlerde ünlü ekonomist Jim Rogers, basın mensuplarına Bitcoin ve kripto paralar için üzücü bir gelecek gördüğüne yönelik açıklamalar yapmıştı


Geçtiğimiz günlerde ünlü ekonomist Jim Rogers, basın mensuplarına Bitcoin ve kripto paralar için üzücü bir gelecek gördüğüne yönelik açıklamalar yapmıştı. Rogers’in kripto para sektörüne yönelik yaptığı acımasız eleştiriler, topluluk içinde hararetli tartışmalara neden oldu. Ripple yöneticisi David Schwartz, Rogers’in bu açıklamalarına karşı Bitcoin ve kripto paraları savundu.

Kripto Para Sektörü Bir “Balon”

Rogers, verdiği röportajda tüm kripto sektörüne “balon” tabirini kullanarak Bitcoin’in çok fazla abartıldığını iddia etmişti. Geleneksel bir ekonomist olan Rogers’a göre kripto sektör henüz olgunlaşmadı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan haberimize göre Rogers hızlı büyümelerin yatırımcı heyecanından başka bir şey olmadığını ifade etmişti.

Bitcoin Fiyatını Düşürmeye Bile Yetmez

Ripple CTO’su David Schwartz ise Rogers’ın söylediklerine karşı çıktı. Ünlü yönetici, devletlerin bu sektör ile ilgili kısıtlama girişimlerinin etkisinin bulunmadığını ifade etti. Schwartz, devletlerin düzenleyici kısıtlamaları ve yasaklarının Bitcoin’i yok etmesinin asla mümkün olmadığını ayrıca fiyatını bile düşürmelerinin olası olmadığını düşünüyor.

Ancak Schwartz’ın bu açıklamalarına rağmen, Covid-19 salgını süresince Bitcoin ve kripto paraların küresel piyasalar ile olan uyumu Rogers’ın söylediklerini destekleyen nitelikte gelişmeler olarak görünüyor. Piyasalarda yaşanan durgunluk geçtiğimiz günlerde Bitcoin’i de etkiledi ve ana kripto para birimi ani bir düşüş yaşadı. Yine FED tarafından yapılan açıklamalar da sektörü hızlı bir şekilde etkilemeye başladı. Bu durum devletler ve resmî kurumların fiyatlar konusunda elini kuvvetlendirmiş gözüküyor.

Bazı Yasaklamalar Gelmişti

Kripto para sektörü günden güne küresel piyasalar karşısında güçlense de bazı büyük ülkeler bu sektöre karşı kısıtlayıcı tedbirler almaya devam ediyor. Rusya’nın kripto para ve Bitcoin ticareti yapanlara yönelik hapis cezası uygulamaları bu duruma örnek gösterilebilir. Aynı şekilde Çin’in de yabancı borsalar ve kripto para ticaretine lisans vermek konusunda birtakım engeller çıkarması da bu görüşü destekliyor.

Tüm bunlara rağmen bu büyük devletler bir taraftan da Bitcoin madenciliği ve dijital para girişimlerini sürdürerek olumlu bir tablo da çiziyor. Dünyanın en büyük kripto para madencilik aktivitelerinin yürütüldüğü Çin’de blockchain teknolojisi ve dijital yuan projesine olan yatırımlar  artmaya devam ediyor.