Bitcoin üretimi yapılan bilgisayar yandı!

Rusya’da yaşanan olay akıllara ”yüksek enerji” harcamalarını getirdi


Rusya’da yaşanan olay akıllara ”yüksek enerji” harcamalarını getirdi. Tüm dünyada Bitcoin madenciliği adı altında binlerce şirket ve kişi tarafından gizli olarak veya açık açık üretim yapılıyor ve bu üretimler sırasında çok ciddi enerji harcanıyor. Yine Türkiye’de başta Doğu bölgeleri olmak üzere kaçak elektrik kullanımının yüksek olduğu evlerde bedava Bitcoin üretildiği, bazı evlerde ise elektrik faturalarının 2500 TL ve üzerine çıkması üzerine ekiplerin baskın yaparak Bitcoin üretimi yapanları yakaladıkları biliniyor.

Rusya’da ise bir bilgisayarın madencilik yapılmak için kullanıldığı ve aşırı fazla enerji harcaması sonrasında çok fazla ısındığı ve yandığı öğrenildi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı Tomsk Bölge İdaresi‘nden yapılan açıklamada evden dumanların çıktığı ve hemen gerekli müdahalenin yapıldığı ifade edilerek, eve girildiğinde bilgisayarın tamamen yanmış halde bulunduğu açıklandı.

Bitcoin Üretenler Dikkat!

Bitcoin üreticilerinin ise bu duruma karşı dikkatli olması ve evde olmadıkları sırada üretim yapacaklar ise cihazlarını soğuk odalarda tutmaları öneriliyor. Cihazların aşırı ısınmasını önlemek ve olası yangın olaylarının önüne geçmek için cihazın etrafında yanabilir herhangi bir parçaya yer verilmemesi, cihazın hava alabilir bir odada olmasının önemli olduğu belirtilmekte.

[bitcointicker]