Kripto Para

Bitcoin’e Ne Kadar Yatırım Yapılmalı: Litecoin’in Kurucusu Charlie Lee Formülünü Açıkladı

litecoin
Yazar: Coin Bilgi

Son on yılda, Bitcoin birçok şey başardı, kripto para biriminin fiyatında son 10 yılda kaydedilen yükseliş ise onu ana akım medyaya taşıdı. Yaklaşık 20.000 dolarlık boğa hala zihinlerde hala taze iken, şu sıralar tekrar tekrar ortaya çıkan sorulardan biri de insanların Bitcoin’e ne kadar para yatırması gerektiği.

Bu soru son zamanlarda Monero’nun lider geliştiricisi Riccardo Spagni, Litecoin’in geliştiricisi Charlie Lee, WhalePanda ve Blockstream’den Samson Mow’un konuk olduğu Magical Crypto Friends’in son YouTube videosunda bu konu tartışıldı.

Bitcoin’e Ne Kadar Yatırım Yapılır?

Bir Twitter kullanıcısının ortalama bir kişinin makul olarak ne kadar Bitcoin’e sahip olması gerektiğini sorması üzerine sorulduğunda, Charlie Lee derhal konuya atladı, “Zenginliğinizin yüzde 10’unu kadarı olabilir” dedi. Daha sonra Riccardo Spagni, sayının kişinin riskten kaçınıp kaçmayacağına bağlı olarak değişebileceğini ve bu senaryoda rol oynayan başka değişkenlerin de olduğunu belirtti. Ayrıca Mow da konu hakkında yorum yaptı.

Doğru bir cevap olduğunu sanmıyorum. Herkesin ne kadar altının olması gerektiğini sormak gibi bir şey. Bu sadece paranızı bir şekilde tutmak isteyip istemediğinize bağlıdır ve durumunuzun ne olduğuna bağlıdır, ancak bazı Bitcoin tutmak iyi bir hedef olduğunu düşünüyorum, ancak ayarlanmış bir sayı yok. 

Charlie Lee, insanlara servetlerinin yüzde 10’unu Bitcoin’e yatırmalarını tavsiye etmesinin ardındaki mantığı şöyle açıkladı:

Bitcoin on kat daha kolay yükselirse. Yani, on kat yükselirse, servetinizi ikiye katlarsınız. Sıfıra inerse, servetinizin sadece yüzde 10’unu kaybedersiniz, bu makul bir risktir, ancak daha fazla risk almak istiyorsanız daha fazla alın.

 

Yorum Yap