Bitmain’in kar oranı grafik devini geride bıraktı

Dünyanın en fazla ekran kartı üreten şirketlerinden birisi olan Nvidia son dönemde Bitcoin madenciliği dolayısı ile ekran kartı taleplerine yetişemez hale geldi ve bununla ilgili sınırlamalar konusunda satıcıları uyarmıştı


Dünyanın en fazla ekran kartı üreten şirketlerinden birisi olan Nvidia son dönemde Bitcoin madenciliği dolayısı ile ekran kartı taleplerine yetişemez hale geldi ve bununla ilgili sınırlamalar konusunda satıcıları uyarmıştı. Ekran kartı fiyatlarının oldukça fazla yükselmesi sonucunda bu adımı atan Nvidia, Çinli Bitcoin üreticisi olan 4 yıllık şirket Bitmain’in kar oranlarını geçemedi.

CNBC tarafından yayınlanan karlılık tablosuna göre 25 yıla yakın süre önce kurulan ve tüm dünyaya ekran kartı ithal eden Nvidia, geçtiğimiz sene tam 3 milyar dolar civarında net kar elde etti. Bitmain ise 4 yıllık bir Bitcoin üretim şirketi olarak 4 milyar dolara yakın kar rakamı elde ederek rekor üzerine rekor kırdı.

Bitcoin Madenciliği Türkiye’de Talep Görüyor

Bitcoin madenciliği yine aynı zamanda Türkiye’de de sık sık talep gören bir iş olarak yapılmaya başlanmış durumda. Başta kaçak elektrik kullanımının fazla olduğu bölgeler olmak üzere tüm Türkiye’de BTC madenciliğine yoğun ilgi gösterildiği bilinmekte. Bitmain ve Nvidia arasında olan karlılık oranları tablosunun 2018 yılı içerisinde nasıl değişiklik göstereceğini kestirmek zor ancak, Nvidia’nın karlılık oranlarının artan ekran kartı fiyatları dolayısı ile ciddi oranlara yükselecek olduğunu tahmin etmek güç değil.