Kriz: Farkına bile varmıyoruz, ancak işlemcilerimiz kullanılıyor!

Tüm dünyada siyah şapkalı hackerlar tarafından dev internet sitelerinin sunucularına sızılarak bir takım eklemeler sonucunda ”gizli BTC madenciliği” yapılıyor


Tüm dünyada siyah şapkalı hackerlar tarafından dev internet sitelerinin sunucularına sızılarak bir takım eklemeler sonucunda ”gizli BTC madenciliği” yapılıyor. Bu artık bilinen bir durum iken bu üretim sırasında üretim için sizlerin ve bizlerin bilgisayarları haberimiz dahi olmadan kullanılıyor.

Bugün ABD’nin ünlü gazetelerinden birisi olan Los Angeles Times’ın hacker grupları tarafından Amazon’da barındırılan sunucularında bulunan açık ve belirttikleri ”kötü niyetli kişiler bunu bulmadan derhal düzeltmelisiniz” açıklaması tüm dünyada binlerce internet sitesinin BTC madenciliği için gizli olarak kullanıldığını ortaya koyan bir gelişme olarak karşımıza çıktı.

Önleyebilecek Eklenti, Virüs Programı Bulunmuyor

Sitelerin gizli olarak tek satırlık kodları arasına eklenen tek bir kod ile birlikte kullanıcıların bilgisayarlarının işlemci gücü kullanılarak madencilik çok rahat bir şekilde yapılabiliyor. Türkiye’de bilinen büyük sitelerin dahi bu tür olaylara karışmış oldukları tahmin edilirken, bazı sitelerin ise bu tür olayların yaşanmasını engellemek için sunucularına daha fazla özen gösterdikleri biliniyor. Geçtiğimiz günlerde özel okulların sitelerinde dahi bu tür bir durum fark edilmiş 12 siteye MEB tarafından erişim engeli getirilmişti. Aksine bu durumun kötü bir yanı da herhangi bir şekilde kullanıcıların bu durumu fark edememesi ve engelleyememesinden kaynaklanıyor.

[bitcointicker]