Blockchain Teknolojisine İlgi Artıyor

Blockchain zincir teknolojisini kullanmak isteyen ülkelerin sayısında artışlar yaşanıyor


Blockchain zincir teknolojisini kullanmak isteyen ülkelerin sayısında artışlar yaşanıyor. Bazı Asya ülkelerinin şimdiden bazı adımlar atmaya ve devlet dairelerinde blockchain teknolojisini kullanmaya başlamaları, İskandinav ülkelerinin blockchain zincir teknolojisini kullanmaya başlamaları ile birlikte birçok ülkede bu teknolojiye duyulan ilginin ana odağı kısmında. Zincir teknolojisine duyulan bu ilginin en fazla nedeni hükümetlerin evrak ve benzeri kağıtlar için harcadığı paralar değil, ağır çlaışan sistemler ve tek bir tuş ile tüm bilgilere tek bir sistem üzerinden ulaşılmasına imkan tanıyan bir teknoloji olması.

Hükümetler İlgileniyor

Özel şirketlerden daha çok hükümetler blockchain teknolojisi ile ilgileniyor. Güney Kore, Çin ve İngiltere bu devletlere örnek ülkelerden sadece birkaç tanesi olsa bile Türkiye dahil gelecekte tüm ülkelerin blockchain teknolojisine geçebilecek olduklarını ve sistemlerini bu teknoloji ile yönetebilecek olduklarını söylemek zor olmaz.

Bu teknolojinin arkasında olan gücü gören hükümetler ve sistemin tam anlamı ile nasıl çalıştığını anladıklarında daha fazla alanda ve sistemde real olarak bu teknolojiyi kullanmaya başlayabilirler. İsviçre, Güney Kore, ABD, İngiltere bu konuda öncü olabilecek ülkeler iken Ortadoğu ülkelerinde de Suudi Arabistan, Katar ve benzeri Arap ülkelerinin blockchain teknolojisini kullanmaya başlayabilecek olduğunu öngörmek mümkün.

  • Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri genelinde özel şirketler ve hükümetin blockchain teknolojisi üzerinde bazı çalışmalar düzenlediği ve bu konuda ilerleme kaydedildiği biliniyor.