Brezilya’da Yetkililer Kara Paraları Bitcoin İle Akladı

Rio de Janeiro bölgesinde bulunan yetkililerin hapishaneler başta olmak üzere bazı alanlarda kripto paraları kullanarak kara para akladıkları ve devletin hapishaneler için oluşturduğu 22.4 milyon dolarlık fon içerisinden bir kısmının yetkililer tarafından Bitcoin aracılığı ile...


Rio de Janeiro bölgesinde bulunan yetkililerin hapishaneler başta olmak üzere bazı alanlarda kripto paraları kullanarak kara para akladıkları ve devletin hapishaneler için oluşturduğu 22.4 milyon dolarlık fon içerisinden bir kısmının yetkililer tarafından Bitcoin aracılığı ile aklandığını açıkladı.

Hükümet tarafından olayın üzerine gidilmesi ile birlikte birçok yetkilinin gözaltına alındığı, bununla ilgili soruşturmalar kapsamında Bitcoin’in kara par aklamak için defalarca kez kullanıldığı ortaya çıkarıldı. Brezilya eski hapishane başkanı Cesar Rubens Monteiro Carvalho ile eski polis şefi Marcelo Martins hakkında tutuklama kararı çıkartıldığı öğrenildi.

Bitcoin Hükümet Krizlerini Tetikliyor

Brezilya’nın yakın zamanda yaşanan bu olaylar dolayısı ile kripto paraları engellemesinin gündeme gelebileceği, bununla ilgili yeni yasalar üzerinde hükümet tarafından çalışmaların başladığı biliniyor. Kripto paraların engellenmesine sıcak bakmayan yetkililerin, Güney Kore örneğinde olduğu gibi memurlar ve yakınları için kripto paraları engellemesi ve disiplin cezalarını arttırmasına olumlu bakılıyor. Zira Brezilya’da gasp, uyuşturucu ve mafya olayları sık yaşanırken, ülkenin bazı bölgelerinde tek gezmek değil gruplar ile gezmek dahi imkansız olabiliyor.