Kripto Para

Bu Ülkenin Vatandaşları Son İki Ayda 63 Milyon Dolarlık Bitcoin Satın Aldı

Venezuela’daki LocalBitcoins kullanıcıları, 2019’un ilk iki ayında 16.642 BTC satın alarak yaklaşık 160 milyar VES harcadı. Bugünün kuru ile hesaplarsak 16.642 BTC yaklaşık 25.16 milyar VES yani 63 milyon dolar değerinde.

Ülkedeki ekonomik istikrarsızlığın simgesi haline gelen Venezuela’daki LocalBitcoins kullanımındaki artışı yakından takip ettik. Bir yıllık sürekli bir artışın ardından, Bitcoin hacmi şimdi aylık yaklaşık 2.000 BTC’de sabitlenmiş gibi. Venezuelalıların 2018 yılında aylık satın aldıkları Bitcoin sayısı ise 200 idi. Bu, bir yılda yaklaşık 10 katlık bir artış yaşandığı anlamına geliyor.

Hiper enflasyon, ülkenin para birimi Bolivar’ın ölümüne neden oldu, zaten basıldığı günlerde de  değersizdi. Böylece vatandaşlar, zenginliklerini koruyabilecekleri değer deposu arayışının bir sonucu olarak Bitcoin’e yöneldi.

Venezüella ekonomisinden Bitcoine akan servet fark edilmedi. Maduro Hükümetinin geleceği belirsiz olsa da, kendini geçici başkan ilan eden Juan Guaidó için umutlar yüksek. Dünyanın büyük bir çoğunluğu tarafından meşru başkan olarak tanınan siyasi muhalefet lideri, Maduro’nun Petro adlı kripto para birimini bir aldatmaca olarak nitelendirdi.

Yorum Yap