Burhan Eliaçık: Bitcoin’in 1600’lü Yıllardaki Lale Soğanından Farkı Yok

Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, son dönemde kripto paralara ilginin son derece fazla arttığını ve bununla birlikte Bitcoin için yatırımcı sayısının günden güne daha fazla arttığına değinerek, bunun sonuçlarının ise kötü...


Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, son dönemde kripto paralara ilginin son derece fazla arttığını ve bununla birlikte Bitcoin için yatırımcı sayısının günden güne daha fazla arttığına değinerek, bunun sonuçlarının ise kötü olabilecek olduğu uyarısında bulundu.

Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, açıklamalarında BTC’nin 1600’lü yıllardaki lale soğanından hiçbir farkı olmadığını ifade etti.

Eliaçık Neler Söyledi?

Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık,  “Bitcoin sanal para tanımına dâhil olan ancak tam karşılığı olmayan ve mevzuatta da tanımı yapılmamış bir kripto para. Dolayısıyla bitcoin’i yatırım aracından ziyade 1600’lü yıllarda lale soğanı örneğine benzetiyorum. Lale soğanı için insanlar o dönemlerde ‘Bugün alırsam yarın kazançlı çıkarım’ diyordu ancak balon patladığında alıcısı kalmadı ve bu nedenle de yatırım yapan insanlarda yıkıcı etkisi oldu. İşte bitcoin’i de aynı bu etkiyi yaratacak bir araç olarak değerlendiriyorum. Bitcoin de lale soğanı örneğinde olduğu gibi her an patlayabilir.”

“Bitcoin bunların tamamen dışında yer alıyor ve dolayısıyla ayrı bir yerde değerlendirilmesi gerekiyor. Bitcoin, Çiftlikbank gibi kısa yoldan para kazanma aracı olarak görülüyor. Esasen bitcoin’e yatırım yapmanın Çiftlikbank’a yatırımdan farkı yok. Tüm bu nedenlerden ötürü sanal para birimlerine yatırım yapılmasına da sıcak bakmıyorum ve sakıncalı buluyorum”

“Elektronik para ve ödeme kuruluşları olarak Dünya Bankası araştırmalarına göre Türkiye’de herhangi bir finansal hizmet kullanmayan ve hesabı olmayan 25 milyondan fazla kitleye erişerek onları finans dünyasının içine çekmeye çalışıyoruz. Tamamen BDDK’ya tabi olarak faaliyetlerini sıkı düzenlemeler çerçevesinde yürüten şirketleriz. Yeni finansal hizmetlerin kullanılması ve bu sayede dünya ile rekabet etme koşullarına erişimin mümkün olabilmesi için neler yapabileceğimizi anlatabileceğimiz böylesi bir dönemde bitcoin gündemde gereksiz derecede fazla yer tutuyor. Kripto para dünyası çok geniş ve hem fintekler hem de son kullanıcılar açısından farklı fırsatları barındırıyor. Bununla birlikte bu dünyayı sadece bitcoin ekseninden, yatırım amaçlı görmek doğru değil. Bitcoin’in çok daha olumlu ve ülkemize katma değer sağlayacak alanları ortaya çıkarmamıza ve anlatmamıza engel olduğunu düşünüyorum.”