Changpeng Zhao: Malta Örnek Alınmalı

Binance CEO’su Changpeng Zhao, kripto paralar hakkında yaptığı açıklamada Bitcoin ile ilgili Malta’nın örnek alınması gerektiğini açıkladı


Binance CEO’su Changpeng Zhao, kripto paralar hakkında yaptığı açıklamada Bitcoin ile ilgili Malta’nın örnek alınması gerektiğini açıkladı. Tüm dünyanın Malta’nın getirdiği yasaları örnek almasını öneren Binance CEO’su Changpeng Zhao, Malta hükümetinin aldığı kararların çok olumlu ve iyi kararlar olduğunu açıkladı.

İfadelerinde ”Sert düzenlemelerin sektördeki sıkıntıları arttıracağı aşikar. Bunun da daha fazla sorun yaratacağını düşünüyorum. Bu noktada Malta örneği çok kıymetli. Eğer kripto paraları mevcut sisteme başarılı bir şekilde entegre etmek istiyorlarsa, diğer ülkelerin de bu modeli takip etmeleri gerektiğini düşünüyorum.”  sözlerini kullanan ünlü CEO’nun bu ifadelerinin ne kadar dikkate alınacak olduğu konusu bilinmezliğini korurken, Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinin ne yapacak olduğu ve Malta’nın yasalarını örnek alıp almayacak olduğu merak konusu.

Washington Örnek Almıyor, Örnek Yaratıyor

ABD’nin zaten halihazırda Malta’nın yasalarını örnek almayacak olduğu ve kendi yasalarını yazabileceği tahmin edilirken, birçok ülkenin Malta tarafından yazılan yasalara değil ABD tarafından yazılacak olan yasalara göre hareket edecek olduğu düşünülmekte. Washington yönetiminin ise yaptığı açıklamalara bakılacak olursa en azından kısa vadede yeni yasaları devreye alma ile ilgili bir planı bulunmamakta.

Malta’ya oranla Güney Kore’de de kripto paralar konusunda çok fazla yasa olmasına rağmen Güney Kore yasaları ”gereksiz ve düzgün olmayan” şekilde hazırlandığı eleştirileri ile gündemde.