Kripto Para

Çin Merkez Bankası’ndan Açıklama: Çin Kripto Parası Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

çin banka
Yazar: Coin Bilgi

11 Ağustos’ta son dakika gelişmesi olarak Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) kendi kripto para birimini piyasaya süreceğini duyurmuştuk. İsmi açıklanmayan bir Merkez Bankası yetkilisi 5 yıldır süren ARGE çalışmaları sonucunda Çin Finans 40 Forumu’nda söz konusu kripto para çalışmalarında resmen son aşamaya gelindiğini duyurmuştu.

Çin Merkez Bankası önceki açıklamaları tamamen redderek Çin’in kripto para biriminin piyasaya sürülme tarihinin henüz belli olmadığını bildirdi.

“Araştırma Yapmamız Gerekiyor”

Ülkede faaliyet gösteren yerel medya organlarından Global Times, 24 Eylül tarihli haberinde Çin Merkez Bankası (PBoC) dijital para birimini piyasaya sürmek için henüz tam hazır olmadığı ifadesine yer verdi. Global Times’a göre Çin’in dijital parasını piyasaya sürebilmesi için araştırma, deneme, geliştirme ve riskleri önleme çalışmaları yapmaya ihtiyacı var. Sürecin oldukça olumlu ilerlediği belirtilirken dijital paranın piyasaya ne zaman sürüleceğine ilişkin henüz herhangi bir tarih belirlenmediği de açıklandı.

Açıklamalar Çelişiyor

Merkez Bankası’nın müdür yardımcısı Mu Changchun, Ağustos ayında yaptığı açıklamada söz konusu dijital paranın piyasaya sürmeye hazır olduğunu açıklamıştı. Çin Merkez Bankası’nın kripro para projesinin Libra’nın duyurulmasıyla hızlandırıldığını ve Libra’dan önce piyasaya sürüleceği iddialarını da Mu Changchun Ağustos ayında ortaya atmıştı.

Haftalık Teknik Analiz Serimize Göz Attınız Mı?

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap