Takip Edin

Kripto Para Haberleri

COVID-19 Pandemisi İle Gerekliliği Anlaşılan Eşler Arası Çevrimiçi Öğrenmenin Geleceği

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

blockchain-egitim

Koronavirüs pandemisi, eğitim alanında daha yenilikçi fikirlere ihtiyaç olduğunu gösterdi ve blockchain’in buna bir çözümü var.
Coronavirüs salgını, hayatımızın çeşitli önemli yönlerini değiştirdiği gibi eğitim sektörünü de değiştiriyor Birçok şehir karantinada olduğu için veya kısıtlamalarını artırmaya başladığı için, öğretme ve öğrenmenin çoğunluğu dijital platformlara aktarılmıştır.

Eşler Arası Öğrenme Nedir?

Eğitim çeşitli gelişmelerden ve değişimlerden geçiyor. Bu değişiklikler, son birkaç ay içinde COVID-19 salgını tarafından hızlandırıldı. Bununla birlikte, virüs eğitim sistemini açıkça durdurmadı. Yalnızca öğrenme içeriği sunmanın ve almanın yeni yollarını istedi. Bu yollardan biri, bir süredir var olan eşler arası öğrenmeyi içeriyor.

Gerçek  bir sınıf ortamında, bir eğitimci bilgiyi öğrencilerle paylaşır. Eşler arası öğrenmede, öğrenciler diğer öğrencilerle bilgi alış-verişi yaparlar. P2P öğrenimi işyerlerine ve endüstrilere kadar uzanır. Eşler arası öğrenmenin tamamlayıcı öğrenme olduğu ve örgün eğitimin yerini alma amaçlı olmadığı unutulmamalıdır.

Eşler Arası Öğrenmenin Faydaları

Eşler arası öğrenme, bilgi paylaşanlara ve alanlara fayda sağlamaktadır. Öğrencilerin gerçek bir sınıfta oldukları kadar sağlıklı öğrenmeleri sanlanır. Aynı durum, işe alınan bir dış uzmandan istedikleri kadar bilgi edinmesi gereken çalışanlar için de geçerlidir. Bu tür öğrenmenin yararlarından bazıları şunlardır:

  • Degreed tarafından yapılan bir araştırma , çalışanların patronlarına yaklaşmak yerine akranlarından yeni şeyler öğrenmeyi tercih ettiklerini açıkladı.
  • Akran eğitimcileri, öğrencilerin her gün neler yaşadıklarını anlar. Öğrencilerin karşılaştığı deneyimleri bilirler ve bu onlara dış eğitmenler veya öğretmenler üzerinde bir avantaj sağlar.

Çevrimiçi eğitim sektörü büyüdükçe eşler arası öğrenme de değişmektedir. Bazı öğrenciler not okumak yerine video içeriğini izlemeyi tercih ederler. Aynı şey, kariyerlerini ilerletmek için pratik projeleri izlemekle ilgilenen genç profesyoneller için de söylenebilir. Eşler arası öğrenme platformları, video formatında sunulan pratik adım adım öğrenme içeriği sağlayarak bu boşluğu kapatmayı amaçlamaktadır.

Blockchain’in Eğitimdeki Yükselişi

Blockchain teknolojisine, birçok endüstride bulunan sorunları çözme yeteneği nedeniyle çivi arayan bir çekiç denir. Blockchain’in eğitimdeki kullanım durumları, teknolojinin finans ve ödemelerde uygulanması kadar önemlidir. Teknolojinin eğitim alanındaki uygulamaları arasında kimlik yönetimi, derece ve sertifikaların doğrulanması, bulut depolama, kayıt yönetimi, dijital hakların korunması, eğitim kurumlarına yapılan güvenlik ve takip bağışları bulunmaktadır.

Giderek artan sayıda öğrenci çevrimiçi ders alıyor. 6 milyondan fazla Amerikalı çevrimiçi ders alıyor ve derece almayı dört gözle bekliyor. Bazı çevrimiçi öğrenciler, kariyerlerini değiştirmek veya hızlandırmak isteyen kariyer uzmanlarıdır. Bu sayıdaki çevrimiçi öğrenci, sahte derecelere ve sertifikalara kolayca yol açabilir. İsviçre’deki St. Gallen Üniversitesi , derecelerinin gerçekliğini doğrulamak için bir blockchain pilot projesi başlattı. Böyle bir sistemi kullanmak, dereceleri doğrulamak için gereken süreyi birkaç günden sadece saniyelere indirir.

Öğrencilerin saklayabilecekleri çok kayıt var. Bunlar arasında katılım, modüller, notlar ve hatta ödemeler de vardır. Kurumlara ait bu kayıtlar yerine, verilerin değişmez olduğu blok zincirine kaydedilebilirler. Öğrenciler, istedikleri zaman verilerine erişebilirler. Kıbrıs’taki Lefkoşa Üniversitesi, öğrencilerin not, sertifika ve daha fazlası gibi bilgilerini saklamak için bir blockchain sistemi geliştirdi.

Blockchain hala gelişmekte olan bir teknolojidir. Gerçek potansiyeli ve sınırlamaları henüz tam olarak bilinmemektedir. Teknoloji, gelecekte eğitim sektöründe daha fazla kullanım durumuna sahip olacaktır. Şimdiye kadar açık olan şey, coronavirüs pandemisinin eğitim alanında yenilikçi fikirlere olan ihtiyacı göstermesidir. Genç çalışanlar kariyer becerilerini geliştirmek için çevrimiçi platformları kullanabilirken, öğrencilerin yeni bir öğrenme yöntemine ihtiyaçları vardır.

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kripto Para Haberleri

SIA ve Quant Network, Blockchain Birlikte Çalışabilirliğini Test Ediyor

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

blockchain-isbirligi

Avrupa ödeme platformu SIA ve İngiltere merkezli teknoloji şirketi Quant Network farklı protokoller arasında çapraz blockchain birlikte çalışabilirliğini başarıyla test etti.

SIA ve Quant Network ilk ortaklığını 5 Haziran’da açıkladılar . Amaçları bankalar ve finans kurumları için platformlar arası uygulamalar ve hizmetler üzerinde çalışmak. Ortaklık, Quant Network’ün blockchain işletim sistemi Overledger’ı, SIA’nın SIAchain altyapısına entegre etmeyi ve birlikte çalışabilirliği sağlamayı amaçlıyor. Blockchain entegrasyonu ile finansal kurumların karşılaştığı zorluklara çözüm getirmeyi umuyor.

Her iki firma da Overledger teknolojisini SIAchain’e entegre edebildi ve izin verilen blockchain faaliyetlerini köprüleyebildi. SIA, noter onayı, ödemeler ve müşterinizi tanıma veya KYC hizmetleri gibi platformlar arası uygulamalara izin verdiğini söyledi.

SIAchain, R3’ün Corda ve özel Ethereum ağlarında ek testler devam ediyor. Quant Network ve SIA, bu çapraz blockchain çözümünü pazara sunmayı ve daha fazla kullanım durumu aramayı hedefliyor.

SIAchain, SIAnet içindeki 570 Avrupa ağ düğümünü kullanan özel bir altyapıdır. Blockchain teknolojisine dayalı yenilikçi uygulamalar geliştirme ve uygulamada finansal kurumları, şirketleri ve kamu yönetimi organlarını destekler.

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

Willy Woo’ ya Göre Bitcoin Başka Bir Tırmanışa İlerliyor

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Tanınmış kripto para analisti ve istatistikçisi Willy Woo, Bitcoin’de yeni bir başka boğa koşusunun yakın olduğunu iddia ediyor.

Woo, Twitter’da birçok defa paylaşılan ve viral olan iddiasında, 132 bin takipçisine lider kripto para biriminin, Covid-19 süreci durulana kadar bir boğa koşusuna hazırlandığını söyledi. Bununla beraber analistin yeni modeli, Temmuz ayında bir başka boğa koşusunun başlayabileceğini gösteriyor. Woo, aşağıda yer alan grafikle beraber “Bu model, bir başka boğa koşusuna yakın olduğumuzu gösteriyor. Belki bir ay içinde gerçekleşebilir.” ifadelerini kullandı.

bitkoin-haziran-grafik

Woo, salgın nedeniyle oluşan boğa piyasası gecikmesini Bitcoin için iyi bir şey olarak görüyor. Analist, uzun taban oluşum sürecinin en büyük kripto parada daha yüksek zirveleri beraberinde getireceğini ileri sürüyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde kripto para veri şirketi CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju da Bitcoin’de ralli için Temmuz ortasını işaret etmişti. Ju, Bitcoin’de yükselişlerin genelde balinaların borsadan para çekme işlemlerinin zirve yapmasından 4 ay sonra görüldüğünü, bunun da Temmuz ayına denk geldiğini söylüyor.

Bugünlerde salgında ikinci dalga endişesi ile geleneksel piyasalarda bir düşüş korkusu var. ABD’nin Florida ve Atlanta gibi eyaletlerinde günlük vaka sayılarında yeni rekorlar geliyor. Bitcoin’deki dünkü geri çekilmenin, rekor vakalarla ilişkili olabileceği değerlendiriliyor. Salgında endişelerin büyümesi, Bitcoin’de sert bir düşüşe de yol açabilir.

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

Kripto Destekli Kredilerin Hacminde İnanılmaz Artış

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

kripto-kredi

Blockchain ekosistemindeki en hızlı büyüyen endüstrilerden biri kripto kredilerdir. Kripto krediler, dijital varlıkları kullanarak kazanç elde etmeyi ve borç almayı mümkün kılar. Araştırma şirketi Credmark tarafından hazırlanan bir rapora göre, kripto destekli kredilerin hacmi 2019’da yedi kat artarak sonuçta 8 milyar dolara ulaştı. Uzmanlar, kripto kredilerinin likiditesini artırarak kripto pazarına daha fazla yatırımcı çekeceğini düşünüyor.

Credmark CEO’su Paul Murphy, “Kredi vermeyi, her şeyi çok daha hızlı bir şekilde ileri itilmesini sağlayan bir durum olarak düşünebilirsiniz” diyor. Ancak, kripto para ödünç almak ve ödünç vermek, dijital para birimlerinin yüksek oynaklığı nedeniyle riskli bir uygulamadır. Aslında, marj ticareti işlemleri için önemli miktarda kripto destekli krediler kullanılmaktadır.

Önde gelen bir kripto para birimi girişimcisi Brock Pierce “Pazar  %50’den fazla düştüğünde ve teminatlı bir marj ticareti yapıyorsanız, tüm anaparanızı kaybedebilirsiniz” ifadelerinde bulundu.

Çoğu kripto kredisi işletmesi, müşterilerinin fonlarını yönetmek için merkezi saklama görevlilerine güveniyor. Ancak DeFi kredilendirme platformları, aracılar olmadan eşler arası ödünç verme ve borçlanma işlemlerine izin veriyor. Bununla birlikte, bu teknolojinin ilk aşamalarındayız. Bu da bu platformların bir dizi kullanılabilirlik dezavantajı oluşturabileceği anlamına geliyor

Devamını oku