Altcoin Kripto Para

Cyrptopia Hack Saldırısında Çalınan Kripto Para Miktarı Belli Olmaya Başladı!

Geçtiğimiz haftalarda Yeni Zelanda merkezli kirpto para borsası Cryptopia’nın hacklendiğini sizlere aktarmıştık. Olayla ilgili soruşturma başlatan Yeni Zelanda polisi Cryptopia hack saldırısında çalınan Ethereum ve altcoin miktarlarını ortaya çıkartmaya başladı. İşte Cryptopia hack saldırısında çalınan Ethereum ve Altcoin miktarları.

Yeni Zelanda merkezli kripto para borsası Cryptopia’nın hacklenmesi gündeme bomba gibi düşmüş ve soruşturma sonuçlanan kadar borsa işlemlere kapatılmıştı. Borsada zarar tespit çalışmaları hemen başlatılmış ve ilk bilgilere göre borsada 2.5 milyon dolar civarında bir zarar olduğu açıklanmıştı. Ancak ortaya çıkan yeni bilgilere göre Cyrptopia’da çalınan değer 16 milyon civarında. Blockchain analiz platformu olan Elementus’a göre bu miktar Ethereum blockchain’i analiz edilerek elde edil. 

Yani aslında 16 milyon dolarlık rakam sadece Ethereum ve ERC-20 token’larını kapsadığı için saldırının aslında daha büyük bir zararı olabileceğini gözler önüne seriyor. Elementus aynı zamanda, saldırının güvenlik açısından da rahatsız edici bir analize yol açtığını belirterek, saldırının nasıl gerçekleştiğini incelemek için pek çok sorunun gündeme gelmesi gerektiğini belirtiyor.

Cryptopia Hack Skandalı!

Araştırmaların devam ettiği Cryptopia saldırısının ardından saldırının aslında pek çok boyutunun olduğu tespit edildi. Cryptopia saldırganları ilk beş gün içerisinde 3.570.124 dolarlık ETH ve 2.446.212 dolarlık Dentacoin ve 1.148.144 dolarlık Centrality olmak üzere 16.002.108 dolar değerinde Ethereum token’i satın aldı. Zarar aşağıdaki tabloya ise şöyle yansıdı. 

Çalınan bu fonları farklı Binance başta olmak üzere farklı borsalara taşıyan saldırganlar 882.632 dolarlık nakte çevirme planı yaptı. Plan şöyle görüntülendi.

Yaşanan bu hack saldırısının ardından konuşulacak pek çok şey var ancak yaşanan bu hack olayında önemli şey, hackerların akıllı sözleşme kodundaki güvenlik açığını bulup bu açıktan yararlanmak yerine, 76 binden fazla kullanıcının cüzdanına saldırmayı tercih etmeleri. 

Elementus’a göre diğer bir dikkat çekici nokta ise en başarılı hackerların bile bu işlemleri gerçekleştirirken zamana karşı yarışmalarının aksine bu hackerların beş gün boyunca kripto para fonunu sakin yavaşça ve düzenli bir şekilde taşımaları. 

Bakalım konuyla ilgili olarak Cryptopia çalışanları herhangi bir açıklama yapacak mı?

Yorum Yap