Decentraland (MANA) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Decentraland (MANA) Nedir

decentraland-MANA-nedir-temel-rehber

Decentraland (MANA) Nedir?

Decentraland: Temel Bilgiler

 1. Decentraland, kullanıcıların sanal araziyi satın alabileceği, kullanabileceği ve inşa edebildiği açık kaynaklı bir etkileşimli sanal gerçeklik platformudur. Ayrıca bu platform kullanıcılarının sahiplik haklarını tamamlamasını garanti etmenin yanı sıra Ethereum blockchain üzerinde kalıcı bir sahiplik kaydı tutmaktadır.
 2. İçerik ve uygulamalar oluşturabileceğiniz, deneyimleyebileceğiniz ve bunlardan para kazanabileceğiniz bir platform. Bir sanal gerçeklik cihazı veya normal bir tarayıcı kullanılarak deneyimlenebilen 3D etkileşimli bir dünyadır.
 3. Satın alabileceğiniz arazi, her birimin 33 x 33 fitlik bir alana sahip olmasıyla sınırlı miktarda tedarik edilmektedir, ancak üzerine inşa ettiğiniz her şeyin yüksekliğinde herhangi bir sınırlama yoktur.
 4. MANA, Decentraland’ın araziyi satın almanın yanı sıra platformdaki diğer mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılabilen kendi ERC20 tokenıdır.

Decentraland Geliştirme

 1. Decentraland’ın web sitesi, 2 üyeden oluşan bir çekirdek yönetimi ve 5 danışmandan oluşan bir kurulu listeler.
 2. Teknoloji lideri Esteban Ordano, Smart Contract Solutions’da kurucu ortaktı. Proje lideri Ari Meilich, Benchrise’da kurucu ortak ve CRV’de pazar araştırma analistiydi.
 3. Danışmanlar arasında Aragon’un proje lideri Luis Cuende, CoinFund kurucusu Jake Brukhman ve INBlockchain kurucusu Xiaolai Li gibi blockchain ve p2p ağlarında uzmanlar bulunuyor.
 4. Ayrıca Aragon, district0x ve imToken gibi gelecek vaat eden projelerle ortaklıklar kurmuştur.

Decentraland’ın Avantajları Nelerdir?

Decentraland (MANA) Teknolojisi

 1. Decentraland, halka açık bir blockchain üzerinde çalışır ve bu platform kullanılarak oluşturulan tüm sanal dünyaları küresel olarak erişilebilir hale getirir. Tüm kullanıcıların platformda satın alınan herhangi bir arazinin tam mülkiyetine sahip olmasını sağlamak için blok zincirini kullanır. Ayrıca, kullanıcılara söz konusu arazi ile ilişkili tüm içeriklerin tam kontrolünü verir.
 1. Platformda satın alınan her Arazi arsası, Ethereum Akıllı Sözleşmesi kullanılarak tutulan esnek olmayan bir dijital varlık ile temsil edilir ve satın alma kayıtları Ethereum blok zincirinde kalıcı olarak saklanır.

MANA Nasıl Satın Alınır ve Saklanır?

MANA Nasıl Alınır?

Decentraland’ın tokenlar (MANA), diğer kripto para birimleri karşılığında satın alabileceğiniz 20’den fazla borsada mevcuttur. Diğer kripto para birimleri de kabul edilse de, esas olarak Bitcoin, Ethereum ve Tether için MANA satın alabilirsiniz. En iyi borsalar arasında Bittrex, Binance, Upbit vb. bulunmaktadır.

Ayrıca, bunu kabul eden borsa sayısı az olsa da, fiat para birimleri için MANA satın alabilirsiniz. Aslında, yalnızca Ethfinex, HitBTC ve Upbit fiat para birimlerini kabul eder.

MANA Depolama

 1. MANA, Ethereum blockchain üzerindedir ve Ethereum’un tüm geniş cüzdan rezervleriyle uyumlu olmasını sağlar.
 2. Exodus ve Mist, Ethereum’un Windows, Linux ve Mac işletim sistemleriyle uyumlu popüler masaüstü cüzdanlarından ikisidir.
 3. Ledger Nano S ve Trezor gibi donanım cüzdanları, Ethereum blok zincirindeki paraları destekler ve genellikle diğerlerinden daha güvenlidir.
 4. Jaxx, Masaüstü Bilgisayarlar (Windows, Linux ve Mac OS), Android ve iOS akıllı telefonların yanı sıra Chrome ve Firefox web uzantılarıyla uyumlu bir cüzdandır.
 5. MyEtherWallet, Decentraland cüzdanı olarak mükemmel bir şekilde çalışan en popüler Web cüzdanıdır. Bunlara ek olarak ETHAdress kağıt cüzdanlardan biridir.

Decentraland’ın Geleceği Nedir?

Pazar Değeri ve Küresel Kabul

 1. Decentraland token, Bitcoin ve diğer benzer para birimlerinin aksine Ethereum blockchain üzerinde çalıştığı için madencilik yapılabilen bir kripto para birimi değildir. Bu nedenle, bazı Decentraland madenciliği yapmak isteyen kullanıcılar hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bunun yerine, token satışlarında ve borsalarda satın alınabilir.
 2. İlk token arzı şu şekilde dağıtıldı:
  1. Token satışı sırasında katılımcılara %40 satıldı.
  2. Platformdaki içerik oluşturucuları ve geliştiricileri teşvik etmek için %20’si ayrıldı.
  3. % 20’si geliştirme ekibine, erken yatırımcılara ve katkıda bulunanlara gitti.
  4. Kalan % 20, Decentraland vakfına ayrıldı.

Decentraland’ı Diğer Kripto Para Birimlerinden Farklı Kılan Nedir?

 1. Merkezi olmayan kripto para birimi, sanal gerçekliği tamamen merkezi olmayan bir platform haline getiren tek birimdir. Diğer VR platformları daha uzun süredir mevcutken, tek bir varlık tarafından kontrol ediliyorlar. Decentraland, herhangi bir şirkete ait değildir ve kullanıcılara sahip oldukları arazinin ve bu araziden elde edilen gelirlerin tam kontrolünü ve sahipliğini garanti eder.
 2. Kullanıcılara tüm gücü ve blockchain teknolojisi aracılığıyla tam sahiplik sağlayan dünyanın ilk VR platformudur. 3D interaktif VR Oyun atmosferinde ve normal bir tarayıcıda mevcuttur.
 3. Özellikle bu platformu merkezi değildir, yani hiçbir tarafa ödenecek hiçbir gizli ücret, ücret veya komisyon yoktur.

Decentraland’a Yatırım Yapmalı Yısınız?

 1. Hala gelişim aşamalarında olan ve kısmen yeni olan bir kripto para birimi için Decentraland kesinlikle hızlı bir şekilde yükseldi. Bu değerlendirilecek bir şeyse, kripto para birimi ancak gelecekte takdir edilebilir.
 2. Decentraland platformu gerçekleşmeyi bekleyen bir video oyunu gibi görünüyor, ancak platform bundan çok daha karmaşık. Tabii ki, 3D olarak deneyimlenebilmesi onu ilginç kılıyor, ancak her şeyden çok, blok zincirinde reddedilemez bir kaydını tutarken sanal olarak arazi satın almanın bir yolu.
 3. Bu onu umut verici bir kripto para birimi yapan ve yatırım yapmaya değer kılan şeydir. Hala yenidir ve henüz tam olarak geliştirilmemiştir, yani ona yatırım yapmanın platforma fayda sağlayacağı anlamına gelir. Tabii ki, MANA kripto para biriminin değerinin daha da artması, onu umut verici bir uzun vadeli yatırım fırsatı haline getirmesi de oldukça muhtemel.
 4. MANA tokenın bireysel fiyatı düşük olabilir ve bu, bazı hızlı kazançlar arayan kripto piyasasında olumlu bir psikolojik etkiye sahip olmalıdır.