Enerji Fiyatları Madencilik Dolayısı İle Artabilir

Cointelegraph.com’da paylaşılan habere göre bazı ülkelerde Bitcoin madenciliği dolayısı ile enerji kullanımının en üst düzeye çıktığı ve bu durumun ciddi tehdit ve sorunları beraberinde getirdiği bilgisi paylaşıldı


Cointelegraph.com’da paylaşılan habere göre bazı ülkelerde Bitcoin madenciliği dolayısı ile enerji kullanımının en üst düzeye çıktığı ve bu durumun ciddi tehdit ve sorunları beraberinde getirdiği bilgisi paylaşıldı. Yayınlanan haberde Bitcoin madenciliği dolayısı ile enerji tüketiminin üst düzeye çıktığı ülkelerde enerji dağıtım şirketleri tarafından devlet ile yapılacak olan görüşmelerde fiyatların zam oranlarının bu sene için %5 oranına kadar varabilecek olduğu tahmin edildi.

Enerji tüketiminin madencilik dolayısı ile daha fazla artması enerji dağıtım şirketleri için bir kazanç olabilir ancak bu durum nükleer enerji ve doğal enerjiden elde edilen enerjinin daha da fazla arttırılması hali ile daha fazla enerji üretimi yapılmasını tetikleyerek daha fazla masrafı ortaya çıkarıyor. Bu masraf tüketici tarafından karşılanması gerektiği için masrafların bir kısmının devlet kasasından, bir kısmının ise tüketicinin cebinden karşılanmak zorunda.

İzlanda Arttırmayacak

İzlanda’da ise Bitcoin madenciliği konusunda çok fazla talep olmasına rağmen doğal kaynaklar aracılığı ile elde edilen enerji dolayısı ile fiyatların en ufak bir artış yaşaması beklenmiyor. Çin ve Güney Kore’de ise Bitcoin madenciliği dolayısı ile enerji fiyatlarının bu sene sonunda gelecek yıl için ortalama olarak 12 aylık formülde %0.30 oranında daha fazla zam görebilecek olduğu tahmin edilmekte. Türkiye’de enerji fiyatlarına sürekli zam geldiği için tüketim olsun veya olmasın ne kadar zam gelecek olduğuna dair bir veri bulunmuyor ve Bitcoin madenciliği Türkiye’de yüksek enerji fiyatları dolayısı ile pek fazla tutulmuyor.