FATF’tan Şaşırtıcı Kripto Para Hamlesi: 200 Ülkedeki Yatırımcıların Kimliği İfşa Edilecek

Kara Paranın Aklanmanın Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kripto paralarla 1.000 doların üzerinde transfer yapan kullanıcıların müşteri bilgilerini öğrenmek istediğini açıkladı

Bitcoin yorumu 2021

Kara Paranın Aklanmanın Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kripto paralarla 1.000 doların üzerinde transfer yapan kullanıcıların müşteri bilgilerini öğrenmek istediğini açıkladı. FATF’ın bu önerisi eğer gerçeğe dönüşürse kripto para yatırımcılarının ve borsalarının geleceği tehlikeye girebilir.

FATF Nedir?

FATF, 1989 yılında G7 ülkeleri tarafından OECD bünyesinde kuruldu. İlk olarak kara para aklamanın önlenmesi amacıyla kurulan FATF daha sonra 2001 yılında terörizmin finansmanının önlenmesi konusunda da çalışmalar yürüteceğini açıklamıştı. Şu anda FATF’ın önerileri yaklaşık 200 ülke tarafından takip ediliyor ve önerileri uygulamaya koymayan ülkelere karşı yaptırım uygulanması gündeme gelebiliyor.

FATF sözcüsü Alexandra Wijmenga-Daniel, söz konusu kararın, aralarında ABD’nin de dahil olduğu 200 farklı ülkedeki kripto para borsalarını ve kripto para depolama hizmeti sunan şirketleri etkileyeceğini bildirdi. Messari Inc araştırma direktörü Eric Tuner, FATF’ın alacağı tavsiye niteliğindeki kararların, SEC de dahil olmak üzere herhangi bir finansal düzenleyici kurumun alacağı karardan daha etkili olabileceğini belirtti.

FATF’ın bu önerisiyle ABD merkezli Coinbase’ten Kraken’a 200 farklı ülkedeki kripto para borsaları, 1000 dolar ve 1000 dolardan daha fazla miktarda kripto para transferi gerçekleştiren kullanıcıların  kişisel bilgilerini paylaşması gerekecek. Şu anda FATF’ın bu kurallar dizisini aktif olarak uygulamaya koyabilmesi için bir geliştirilmiş bir sistem bulunmuyor.

Her ne kadar gizlilik kripto paraların doğasında bulunsa da sektörün önde gelenlerinden bazıları bu yeni kararın kripto para piyasasına uzun vadede fayda sağlayacağını düşünüyor. Kripto para araştırma firması Chainalysis Inc.’nin Politika Sorumlusu Jesse Spiro FATF’ın bu kararını beğenmese de sektör için gerekli olduğunu bildirdi.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!