Takip Edin

Kripto Para

FBI’dan Kripto Para Açıklaması “Durdurmaya Çalışıyoruz”

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Güney Kore’de İngilizce yayın yapan Korea Herald gazetesinde yayınlanan bir rapora göre, FBI, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının kripto para borsalarına ve yatırımcılarına yönelik siber saldırılarının arkasındaki ana neden olarak, ABD tarafından Kuzey Kore’de uygulanan ekonomik yaptırımlara dikkat çekti.

Federal İstihbarat Bürosu (FBI), Kuzey Kore’nin ülke ekonomisinin doğru bir şekilde gelişimini engelleyen ABD yaptırımlarına yanıt olarak kripto para hırsızlığına ve borsalara yönelik siber saldırılara başladığını bildirdi. 

Sivil özgürlük kuruluşu Aspen Institute’nin ev sahipliği yaptığı konferansta konuşan bir FBI yetkilisi Kuzey Kore’yi 2014’te Sony Pictures Entertainment’ı, 2016’da Bangladeş’teki bir bankayı hack’lemekle ve 2017 yılında ise WannaCry Ransomware adlı fidye saldırılarını başlatmakla suçladı. FBI’ın istihbarat şube başkan yardımcısı Tonya Ugoretz şunları kaydetti:

Yaptırımların ekonomik bir etkisi var, bu nedenle para akışını canlı tutmak için kripto paralara ve banka soygunlarına yöneliyorlar. 

Ugoretz ayrıca kripto paralarla yürütülen kötü amaçlı faaliyetlerin önlenmesi için tüm ulusal güvenlik organlarının birlik olduğunu ancak kripto paraların çok yeni bir teknoloji olması nedeniyle bunu başarmadıklarını ifade etti. 

22 yaşında olan Meliha, üniversiteden mezun olmasının ardından Bitoin'e bir heves ile yatırım yapmaya başladı. İngilizce ve Almanca dil bilgisine sahip olan yazar arkadaşımızın uzmanlık alanı ise altcoinler.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitcoin

Facebook Libra Coin Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

facebook-libra-coin-nedir

Facebook Libra Nedir?

Teknik incelemeye göre, “Libra, milyarlarca insanı güçlendiren basit bir küresel para birimi ve finansal altyapıdır.” Libra’nın beş temel bileşeni / özelliği vardır:

 • Güvenli, ölçeklenebilir ve güvenilir bir blok zinciri üzerine inşa edilmiştir.
 • Bir varlık rezervi ile desteklenen bir stabilcoindir.
 • Bağımsız Libra Derneği tarafından yönetilmektedir.
 • LibraBFT konsensüs mekanizmasını kullanır.
 • Akıllı sözleşme kodlaması “Move” programlama dili ile yapılır.

Facebook, 2020’nin ilk yarısında lansmandan önce Libra Derneği’nde 100 üyeye sahip olmayı hedeflemekte idi. Nihai karar verme yetkisi dernekte yatıyor. Birliğin tüm üyeleri diğer Kurucu Üyelerle aynı taahhütlere, ayrıcalıklara ve mali yükümlülüklere sahip olacaktır. Tüm akranlar eşit yönetişim gücüne sahip olacak. Facebook, Libra ile etkileşime girmek için kullanılacak “Calibra” adlı bir dijital cüzdan oluşturdu. Kullanıcılar Calibra’yı kullanarak akıllı telefonlarından Libra gönderebilecekler. Calibra cüzdanınıza para göndermek için Facebook, MasterCard, Visa, PayPal ve Stripe gibi ortak ödeme sağlayıcıları listesinden seçim yapmanıza izin verecektir.

Libra Blok Zinciri

Libra blok zinciri, geleneksel anlamda gerçekten bir blok zinciri değildir. Facebook ekibi, aşağıdaki gereksinimleri karşılaması için zincirlerini sıfırdan kodlamaya karar verdi:

 • Milyarlarca hesaba ölçekleme yeteneğine sahip olmalıdır. Bu, yüksek işlem hacmi, düşük gecikme süresi ve verimli, yüksek kapasiteli bir depolama sistemi gerektirir.
 • Fonların ve finansal verilerin güvenliğini sağlamak için son derece güvenli olmalıdır.
 • Libra ekosisteminin yönetişimine ve finansal hizmetlerde gelecekteki yeniliklere güç verebilmesi için esnek olmalıdır.

Blockchain, aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

 • İzinsiz
 • İzinli (özel)

Bitcoin ve Ethereum, izinsiz bir zincir örneğidir. Herkes bazı ASIC’ler satın alabilir ve bu ekosistemlerin herhangi birinde madenci olabilir. Bununla birlikte, Ripple izinli bir ağdır, çünkü herkes ağlarının bir parçası olamaz. Yalnızca incelenen bankalar veya finans kuruluşları ağın bir parçası olabilir.

İzinsiz blok zincirleri oldukça merkezsizdir. Aancak çok sayıda düğüme sahip oldukları için çok daha yavaştırlar. İzin verilen blok zincirleri daha hızlıdır, ancak izinsiz muadilleri kadar merkeziyetsiz değildir.

Libra, Libra Derneği’nin ilgilenmesiyle, izinli bir blok zinciri olarak başlayacak. Amaçları, sonunda izinsiz bir zincir haline gelmektir. Ancak, bunu yapmadan önce aşılması gereken birkaç engel olduğunu kabul ediyorlar. Şu an itibariyle, “izinsiz bir ağ aracılığıyla dünya genelinde milyarlarca insanı ve işlemi desteklemek için gereken ölçek, istikrar ve güvenliği” kaldırabilecek kanıtlanmış bir çözüm yok. Libra Derneği, izinli durumdan izinsiz duruma geçişi uygulama yollarını araştırmak için Libra topluluğu ile yakın bir şekilde çalışacaktır. Bu araştırma, Libra’nın piyasaya sürülmesinden sonraki beş yıl içinde başlayacak.

Libra’nın Blok Zinciri Teknik Olarak Bir Blok Zinciri Mi?

Bir blok zinciri, zaman damgalı veriler içeren bir dizi bloktur ve her blok kriptografik olarak diğerine bağlanır. Blok içindeki veriler kriptografik olarak güvende tutulur. Bitcoin ve Ethereum’daki madenciler işlem verilerini toplar ve bunları bloklara koyar ve Proof of work fikir birliği mekanizması aracılığıyla bunları blok zincirine ekler .

Libra, mimarisinde çekirdek veri yapısı olarak bloklara sahip olmayarak bunu tamamen değiştirir. Bunun yerine, sistemleri “merkezi olmayan, programlanabilir bir veritabanı” olarak tanımlandı. Libra’daki işlemler, Merkle Trees’te saklanacak bir dizi (sürekli artan tam sayılarla numaralandırılmış) oluşturacaktır.

Libra’da, Merkle Trees’nin kökü, normal bir blok zincirindeki blok karmasına benzer bir kimlik doğrulayıcı değerine sahip olacaktır . İşlemin doğrulayıcısı, önceki işlemin doğrulayıcısına bağlı olacaktır. 

İşlem Yapısı ve Ücretler

Tipik bir Libra işlemi aşağıdaki bileşenlere sahiptir:

 • İşlem gönderenin hesap adresi.
 • İşlemi imzalamak için kullanılan özel anahtara karşılık gelen genel anahtar. 
 • İşlemi bağımsız değişkenlerle birlikte yürütmek için Move’da kodlanmış bir komut dosyası (gerekirse).
 • İşlemle ilgili gaz fiyatı veya ücretler.
 • İşlemin gaz limiti. Bu, işlemin durmadan önce tüketebileceği maksimum gaz miktarıdır.
 • Gönderenin LibraAccount.T kaynağındaki sıra numarasına eşit olması gereken işaretsiz bir tamsayı. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra sıra numarası bir artırılır. 

Libra, Ethereum gibi , bir gaz modeli üzerinde çalışır. Yukarıda açıklandığı gibi, her bir işlem ve akıllı sözleşme işlemi gaza mal olur. Akıllı sözleşme ne kadar karmaşıksa, o kadar fazla gaz tüketecektir. Tüketilen gaz miktarı, daha sonra gönderen tarafından ödenmesi gereken gaz fiyatına bağlı olarak Libra’ya dönüştürülecektir. Her akıllı sözleşmenin kendisiyle ilgili bir gaz limiti vardır. Sözleşme, ilişkili tüm gaz tüketilene kadar devam edecek, ardından duracak ve önceki aşamasına geri dönecektir.

Model, benimsenmeyi artırmak için muhtemelen Ethereum’a benzer hale getirildi . Ethereum dünyadaki en popüler akıllı sözleşme olduğundan, geliştiriciler benzerlik nedeniyle Libra’nın sistemini görece kolaylıkla kullanabilecekler. Libra ayrıca “düşük ücretler” vaat ediyor.

Stablecoin Özellikleri

Libra, gerçek varlıkların rezervi olan Libra Rezervi tarafından desteklenen bir stabilcoindir. Varlıklar, “istikrarlı ve saygın merkez bankalarından alınan para birimleri cinsinden banka mevduatları ve kısa vadeli devlet tahvilleri gibi düşük dalgalanmalı varlıkların bir koleksiyonu” olacaktır. Öyleyse, Facebook’un neden bir stablecoin yapısı seçtiğini ve nasıl çalıştığını anlayalım.

Sağlam bir para birimi aşağıdaki üç rolü yerine getirmelidir:

 • Değişim ortamı
 • Hesap birimi
 • Değer deposu 

Kriptolar bir değişim aracı olarak harika bir iş çıkarırken, ani bir şekilde düştüğünde bir hesap birimi ve değer deposu gibidir. Sebep? Yeterince kararlı olmamasıdır. Son derece değişken bir şeye sahipseniz, ona bir değer deposu olarak güvenebilir misiniz?

Zor kazandığınız paranızı, 24 saat içinde mevcut değerinin yarısı kadar değerde olabilecek bir varlığa güvenle yatırmak ister misiniz?

Kripto para birimlerinin oynaklığından dolayı karşılaştığımız sorunlar nelerdir ve stabilcoinlerin temel avantajları nelerdir?

 • Traderlar kârlarını elde etmek için bu oynaklıktan yararlanırken, gerçek şu ki, gözlerini ekrandan ayırdıklarında tüm paralarını hızla kaybedebilirler. Bu kripto-kripto borsalarının çoğu fiat fonlarını desteklemiyor, bu yüzden yatırımcıların kârlarını el değmeden tutabilecekleri bir stablecoin’e sahip olmak gerekiyor.
 • Kripto para birimleri, zamana dayalı sözleşmeler için ideal değildir. Birisi bir yıl içinde meydana gelen bir olaya 1 BTC bahse girerse, kendilerini iki büyük riske maruz bırakıyor demektir. Birincisi, olay hiç gerçekleşmeyebilir ve ikinci olarak, BTC’nin değeri o zaman düşebilir. Bu dalgalanma, uygun bir risk değerlendirmesi yapmayı son derece zorlaştırır.
 • Son olarak, yaygın ana akım benimsemeye sahip olmak için, stabilcoinler bu rolü üstlenecek en iyi para birimi biçimi olabilir. Facebook’un Libra’nın bir stabilcoin olmasını istemesinin en önemli nedeni tartışmasız budur. Benimsemeyi artırmak ve “küresel bir para birimi” haline gelmek için Libra bir stabilcoin haline geldi.

Devamını oku

Bitcoin

En iyi Kripto Para Donanım Cüzdanları

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

donanım cüzdanları

Donanım cüzdanları, kripto para biriminizi saklamak için en uygun ve en güvenli seçeneklerden biridir .

Donanım cüzdanı, özel anahtarlarınızı güvenli bir fiziksel cihazda saklayabileceğiniz bir tür kripto para cüzdanıdır. Cüzdanda depolanan kripto para birimleri çevrimdışı tutulur, yani hacklenemezler. Bununla birlikte, ihtiyaç duyulduğunda, depolanan dijital paralar kolaylıkla temin edilebilir. Kodlama ve teknik ayrıntılar konusunda o kadar bilgili değilseniz, donanım cüzdanı kriptolarınızın çoğunu depolamanın harika bir yoludur .

En iyi Kripto Para Donanım Cüzdanlarına gitmeden önce, farklı kripto para birimi cüzdan türlerine daha derinlemesine bakalım .

Kripto Para Cüzdanları Nedir?

“Cüzdan” kelimesini duyduğumuzda, genellikle fiziksel parayı saklayabileceğimiz bir kese aklımıza gelir. Kripto para birimlerinin dijital bir formu yoktur ve bu paraların akışını kontrol etme şeklimiz özel anahtarlarımız ve genel adreslerimizdir. 

Standart bir cüzdanda iki işlevi gerçekleştirebiliriz:

 • Parayı saklamak için cüzdanın içine koyabilirsiniz.
 • Başkasına vermek için içindeki parayı alabilirsiniz.

Kripto para birimlerinde:

 • Genel adresiniz, insanların size kripto paranızı gönderebileceği yerdir.
 • Gizli anahtarınız ile kripto paranızın kilidini açabilir ve istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Kripto para cüzdanı, genel adresinizi ve özel anahtarınızı saklayan bir program veya cihazdır. Kripto paranızı almak ve harcamak için de kullanılabilir. Cüzdanlar genel olarak aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

 • Sıcak cüzdanlar
 • Soğuk cüzdanlar

Sıcak Cüzdanlar

Bunlar aktif olarak internete bağlı olan kripto cüzdanlardır. Bu cüzdanları kullanarak işlem yapmak kolay olsa da, saldırılara karşı savunmasızdırlar. Değişim cüzdanları, mobil cüzdanlar ve masaüstü cüzdanlar sıcak cüzdan örnekleridir.

Soğuk Cüzdanlar

Soğuk cüzdanlar, internete bağlı olmayan ve dolayısıyla hack girişimlerine karşı güvenli kripto cüzdanlardır. Kağıt cüzdanlar, soğuk cüzdanlara bir örnektir. Buradaki fikir, kripto paralarınızı güvenli bir şekilde saklamak ve elinizde tutmak istiyorsanız, onları güvende tutmak için soğuk bir cüzdan kullanabilirsiniz.

Donanım cüzdanları, soğuk cüzdanların güvenliğini sıcak cüzdanların işlem kolaylığı ile birleştirir.

Bitcoin Donanım Cüzdanı Ayrıntıları

Donanım cüzdanları, flash sürücü görevi gören ve özel anahtarlarınızı saklayan fiziksel cihazlardır. Cihaz, güvenmediğiniz bir cihazla bile kullanabileceğiniz kadar güvenlidir. Donanım cüzdanlarını kullanmanın en iyi yanları:

 • Cüzdanı her zaman cebinizde veya çantanızda taşıyabilirsiniz. Bu, cüzdanın soğuk olduğundan emin olmanızı sağlar.
 • Ne zaman kripto göndermeniz gerekiyorsa, cüzdanı bir bilgisayara veya bir cihaza bağlamanız, PIN kodunuzu girmeniz ve parayı göndermeniz yeterlidir. İşlem tamamlandığı anda bağlantısını keser ve güvenli bir yerde saklarsınız.

Donanım Cüzdanları Özel Anahtarlarınızı Nasıl Korur?

Hatırlamanız gereken en önemli şey, özel anahtarın asla donanım cüzdanından çıkmamasıdır. İşlem doğrulama sürecinin tamamı, bilgisayarda değil donanım cüzdanının içinde yapılır. Geleneksel çevrimdışı cüzdan istemcileri yalnızca normal sabit sürücünüzdeki veya cihaz depolama alanınızdaki özel anahtarları kullanır. Ne yazık ki, bunun anlamı, kolayca erişilebilir olmaları ve saldırılara karşı savunmasız olmalarıdır. Özel anahtarları her zaman şifrelenmiş bir sabit sürücüde saklayabilirsiniz. Ancak bunu kullanmak için şifresini çözmeniz gerekir, bu da anahtarlarınızı anında savunmasız hale getirir.

Öte yandan donanım cüzdanları, işlemler sırasında bile özel anahtarları açığa çıkarmaz. İşte nasıl çalıştığına dair kısa bir açıklama:

 • Donanım cüzdanı, bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda çalışan cüzdan yazılımından istenen miktar ve hedef adres gibi ödeme ayrıntılarını sağlamasını isteyecektir.
 • Donanım cüzdanı bu ayrıntıları aldığı anda, kullanıcı onayını bekleyecek, işlemi imzalayacak ve sonunda yazılıma dijital bir imza gönderecektir. Bu işlemi tamamlayacaktır.

Donanım Cüzdanı Ne Kadar Güvenlidir?

Kriptoda algılanan en büyük saldırılar söz konusu olduğunda,% 66,30 gibi muazzam bir oranla uzaktan saldırılar pastayı alır. Bir donanım cüzdanının birincil amacı her zaman kullanıcıları ve fonları kötü amaçlı yazılım saldırılarına, bilgisayar virüslerine ve diğer çeşitli uzak tehlikelere karşı korumak olmuştur. 

Ancak tüm bunlara rağmen, donanım cüzdanlarının %100 güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Bu yazımızda, size piyasadaki en iyi ve en güvenilir donanım cüzdanlarından bazılarının bir özetini vereceğiz. 

Ledger

ledger

Paris merkezli Ledger, donanım cüzdanı alanındaki en saygın ve güvenilir şirketlerden biridir. Güvenlik ve altyapı çözümleri geliştirmek için kendi özel teknolojilerinden yararlanırlar. Vierzon’da (Fransa) bir üretim tesisleri ve San Francisco’da ofisleri vardır. Firma 2014 yılında faaliyete geçmiştir ve cüzdanları 165’ten fazla ülkede 1.000.000 adet satmıştır.

İnovasyonlarının merkezinde, cüzdanları için güvenli bir yongaya entegre ettikleri BOLOS adlı farklı bir işletim sistemi ve çeşitli kurumsal çözümler için bir Donanım Güvenlik Modülü (HSM) yatıyor .

Şirket ayrıca, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen bankalar ve hedge fonları için bir güvenlik çözümü olan Ledger Vault’u başlatmayı planlıyor . Vault hakkında konuşan kurucu ortak ve CEO Eric Larchevêque şunları söyledi:

“Cüzdanlar için, işletim sistemimizi güvenli bir çipe entegre ettik ve Vault için onu bir donanım güvenlik modülüne entegre ediyoruz. Bunun arkasındaki fikir, çoklu hesaplar, çoklu imza veya zaman kilitleri gibi ek özellikler ve hizmetler sağlamaktır. “

Artık Ledger hakkında bir fikriniz olduğuna göre, iki amiral gemisi cüzdanına bir göz atalım: Ledger Nano S ve Ledger Nano X.

Ledger Nano S

Ledger Nano S , Fransız şirket defteri tarafından geliştirilen ve yaygın olarak kullanılan bir donanım cüzdanıdır. Akıllı karta dayalı kompakt bir USB cihazıdır. Kabaca küçük bir flash sürücü boyutunda, 39 x 13 x 4 mm (1,53 x 0,51 x 0,16 inç) boyutunda ve sadece 5,9 g ağırlığındadır.

Ledger Nano S, aşağıdakileri içeren küçük bir pakette gelir:

 • Ledger Nano S
 • 1 mikro USB kablosu
 • Cihazı boyuna takmak için kordon
 • Bir anahtarlık ve bir anahtarlık
 • Tohum anahtar kelimesini yazmak için kurtarma sayfası

Nano S’yi etkinleştirmek için, USB kablosuyla bilgisayara bağlamanız gerekir. Yeni bir cüzdan oluşturma seçeneğini seçtiğinizde, PIN kodunu onaylamanız gerekecektir. Nano S’nize her erişmek istediğinizde ihtiyacınız olacağı için PIN kodunu hatırlamalısınız.

Ledger Nano S Desteklenen Paralar

Ledger Nano S aşağıdaki gibi büyük kripto paraların çoğunu içerir:

 • Bitcoin (BTC)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Binance Coin (BNB)
 • Cardano (ADA)
 • Dash Coin (DASH)
 • Dogecoin (DOGE)
 • Eos (EOS)
 • Ethereum (ETH)
 • Ethereum Classic (ETC)
 • Litecoin (LTC)
 • Monero (XMR)
 • Ripple (XRP)
 • Stellar (XLM)
 • Tether (USDT)
 • Tron (TRX)
 • Zcash (ZEC)

Ledger Nano S Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Kurulum oldukça basit ve anlaşılır.
 • Ledger Nano S, üçüncü taraf uygulamaları çalıştırabilir ve şu anda siteye göre 18 yüklenebilir uygulama bulunmaktadır.
 • Ledger Nano S, çok çeşitli kripto paraları destekler.
 • Çok sayıda yazılım cüzdanı ile bütünleşir.
 • Çok uygun fiyatlı bir donanım cüzdanıdır ve çok yüksek değerli bir teklif sunuyor.
 • Tüm kurtarma işlemi bir bilgisayara bağlamadan cihazdan yapılabilir.
 • Ledger güvenli çip teknolojisine sahiptir.
 • Oldukça hafif olduğu için kolaylıkla taşınabilir.

Eksileri

 • Açık kaynaklı bir donanım değil.
 • Yeterli özen gösterilmezse kurtarma sayfası çalınabilir veya çoğaltılabilir.

Ledger Nano X

Nano X , şu anda piyasadaki en iyi donanım cüzdanı olma konusunda bir iddiaya sahip. Gerçekten iyi görünüyor ve çok güvenli. Nano X, iki çip kullanımı sayesinde üstün güvenliğe sahiptir. Ayrıca, kullanıcıların Nano X’i telefonlarıyla veya dizüstü bilgisayarlarıyla kabloya ihtiyaç duymadan kullanmalarına olanak tanıyan bir Bluetooth özelliğine de sahiptir. 

Nano X ve Nano S arasındaki en önemli fark, birincisinin aynı anda birden fazla kripto para birimini tutabilmesidir. Nano S’de, kullanıcıların belirli bir cüzdanı kullanmak için uygulamaları manuel olarak yüklemesi ve kaldırması gerekiyordu. Ancak kullanıcılar aynı anda Nano X’te birden fazla kripto cüzdanı kurabilirler. Ledger Nano X, Nano S ile aynı coinleri destekler. Kurulum çoğunlukla Nano S’ye benzemektedir.

Ledger Nano X Özellikleri

 • Boyut: 72mm x 18.6mm x 11.75mm Ağırlık: 34g.
 • Paslanmaz çelik ve plastikten imal edilmiştir.
 • 100mAh pil ile güçlendirilmiştir.
 • Aynı anda birden fazla kripto para birimini depolar.
 • Binance gibi DEX’e giriş yapılmasına izin verir.

Ledger Nano X’in Artıları ve Eksileri

 • Kurulum oldukça basit ve anlaşılır.
 • Hareket halindeyken kullanımı kolaylaştıran Bluetooth işlevine sahiptir.
 • Tüm kurtarma işlemi bir bilgisayara bağlamadan cihazdan yapılabilir.
 • Ledger güvenli çip teknolojisine sahiptir.
 • Basit bir kalem sürücüye benzediği için oldukça göze çarpmayan bir görünüm. Artı, oldukça hafif olduğu için kolaylıkla taşınabilir.
 • Cüzdanda aynı anda birden fazla uygulamanın ve dijital paranın çalışmasına izin verir .

Eksileri

 • Açık kaynaklı donanım değildir.
 • Yeterli özen gösterilmezse kurtarma sayfası çalınabilir veya çoğaltılabilir.
 • Yeni gelenler için kullanıcı arayüzünü anlamak biraz zor olabilir.

Trezor

trezor

Trezor , ilk yasal ve güvenli Bitcoin donanım cüzdanıydı . Cüzdan SatoshiLabs tarafından yapıldı ve kelimenin tam anlamıyla gerçekten öncü oldu. OLED ekranlı küçük bir hesap makinesi gibi bir görüntüye sahiptir Trezor cüzdanını Android cihazlarla ve Trezor Wallet, Mycelium ve Multibit HD gibi uygulamalarla kullanabilirsiniz. Trezor, çevrimdışı işlem imzalama için yalıtılmış bir ortam oluşturur. Trezor, bilgisayara kötü amaçlı yazılım bulaşmış olsa bile özel anahtar keşfi riskini en aza indirir.

Her bir Trezor cüzdanında, cüzdanınızdan asla ayrılmayan bir PIN kodu vardır. Bu basit özellik, cüzdanın kullandığı bilgisayar ele geçirilse bile PIN’inizin çalınmamasını sağlar. Trezor’daki PIN sistemi ayrıca herhangi bir kaba kuvvet girişimini önleyen dahili bir sisteme sahiptir.  Trezor cüzdanınızı kaybederseniz, 24 kelimelik tohum ve parola ile kolayca kurtarabilirsiniz. 

Trezor One

Trezor One , piyasadaki en popüler donanım cüzdanlarından biridir.

Trezor One Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Kullanımı son derece basit.
 • Çok şık tasarım.
 • Platformların uyumlu olması koşuluyla (Windows, Mac OS X veya Linux) tüm cihazlarda kullanılabilir.
 • Özel anahtarınızı asla ifşa etmez.
 • Rastgele oluşturulan pin kodu, cihazı güvenli ve emniyetli tutar.

Eksileri:

 • Trezor One, Ripple (XRP), Cardano (ADA), Monero (XMR) ve Tezos’u (XTZ) desteklemez . 

Trezor T

Trezor T, Trezor One’ın daha iyi ekrana sahip geliştirilmiş bir sürümüdür. Cüzdan ayrıca herhangi bir düğmeden yoksundur ve tamamen dokunmatik ekrandır. Ripple, Cardano , Monero ve Tezos ile birlikte Trezor One’ın desteklediği tüm paraları destekler.

Trezor T Artıları ve Eksileri

Artıları:

 • Kullanımı son derece basit.
 • Çok şık tasarım.
 • Platformların uyumlu olması koşuluyla (Windows, Mac OS X veya Linux) tüm cihazlarda kullanılabilir.
 • Özel anahtarınızı asla ifşa etmez.
 • Rastgele oluşturulan pin kodu, cihazı güvenli ve emniyetli tutar.
 • Trezor One’dan daha fazla coin vardır.
 • Düğmeler yerine dokunmatik ekrana sahiptir.

Eksileri:

 • Daha fazla ücrete mal olur ve bu da onu benzerlerinden daha pahalı yapar.

KeepKey

KeepKey

KeepKey, 2015 yılında Darin Stanchfield tarafından kuruldu ve merkezi ABD’de bulunuyor. 2016 yılında, Bitcoin cüzdanı Multibit’i satın aldılar. Cüzdan, Ağustos 2017’de Erik Voorhees tarafından kurulan İsviçre merkezli borsa Shapeshift tarafından satın alındı. Stanchfield şirketin CEO’su ve Ken Hodler’ın CTO’su olarak yönetiyor. KeepKey, piyasadaki en iyi inşa edilmiş cüzdanlardan biridir.

KeepKey Desteklenen Paralar

KeepKey, aşağıdaki paraların gönderilmesini ve alınmasını destekler:

 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Bitcoin Gold
 • DASH
 • Dogecoin
 • Ethereum
 • Litecoin

KeepKey ayrıca ERC-20 belirteçlerine destek sağlar.

Cüzdanın kendisi oldukça büyük ama zarif görünüyor. 38 x 93,5 x 12,2 mm boyutlarındadır. Önde, polikarbonat bir kasa ile korunan geniş 256 × 64 3.12 ″ OLED ekrana sahiptir. Arka tarafta cüzdan alüminyumdan yapılmıştır.

Cüzdanın üst kısmında işlemleri onaylamak veya iptal etmek için kullanılan tek bir düğme vardır. Bir powerbank veya şarj cihazı ile çalıştırılabilmesine rağmen, çalışması için KeepKey Chrome Uygulamasına bağlanması gerekir.

KeepKey’in Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Geniş LCD, kullanıcı etkileşimini basitleştirir.
 • ShapeShift ile entegre edilmiştir.
 • Aşınmaya ve yıpranmaya dayanacak şekilde üretilmiştir.
 • Tasarımı çok kullanıcı dostudur
 • Birinci sınıf güvenliğe sahiptir.
 • Kurtarma şifresi, cüzdanı güvende tutar.

Eksileri

 • Kurtarma tohumu yalnızca bir kez gösterilir.
 • Cüzdan boyutu çok büyük, bu da kolay erişilebilir olmadığı anlamına geliyor.
 • Kilitleme özelliği yoktur. Bu nedenle cihazınızın kilidinin açılıp takıldığını unutursanız, PIN’inizi kullanmadan da herkes ona erişebilir.
 • Geliştirme, Ledger ve Trezor’a göre daha yavaştır.

 

Devamını oku

Kripto Para

Nexo Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Nexo-nedir

Nexo, dijital varlıklar için dünyanın önde gelen düzenlenmiş finans kuruluşlarından biridir. Peki Nexo isminin arkasında yatan iş nedir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Nexo Nedir?

Şimdiye kadar, kripto yatırımcılarının servetlerinin tadını çıkarması ve büyütmesi için mevcut yollar son derece sınırlıydı. Tek seçenek, değer kazandıktan sonra kriptolarını satmaktı. Nexo, kullanıcıların kriptolarını satmak yerine ödünç almalarına izin vererek bu soruna bir çözüm sağlıyor.

Nexo’nun Anında Kripto Kredi Hatları (Instant Crypto Credit), kullanıcıların Nexo Cüzdanlarında teminat olarak hizmet etmek üzere çeşitli desteklenen kripto para birimlerini stake ederek bir itibari kredi almalarına izin veriyor. Kabul edilen teminat listesi şu anda Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Stellar, Bitcoin Cash , EOS ve diğerlerini içeriyor. Buna ek olarak Nexo ekibi, Nexo platformunda daha fazla varlığı kullanılabilir hale getirmek için sürekli çalışıyor. Teminat yatırıldıktan sonra, müşteriler 200’den fazla alanda 40’tan fazla fiat para biriminde kriptolarının değerine anında erişebilirler. Bu işlemler için ücret veya vergi bulunmuyor ve tüm süreç birkaç basit tıklamayla yapılabiliyor.

Nexo’yu blok zinciri alanında benzersiz kılan şey, Anlık Kripto Kredi Hatlarının dinamik olmasıdır. Yani varlıklarınız değer olarak takdir ederse, kredi limitiniz orantılı olarak artar. Müşteriler ayrıca, kredi limitlerinden istedikleri kadar çok veya az para çekebilir ve yalnızca gerçekte kullandıkları meblağ üzerinden faiz tahakkuk ettirebilirler.

Nexo’nun ayrıca bir şirket tokenı vardır: NEXO Token, dünyanın ilk uyumlu, temettü ödeyen, varlık destekli tokenıdır. Nexo, tokeni aracılığıyla, kârının %30’unu NEXO Token Sahipleri ile temettü şeklinde paylaşır. Şimdiye kadar NEXO Тoken sahiplerine Aralık 2018 ve Ağustos 2019’da iki temettü dağıtımı üzerinden 3,5 milyon dolara yakın dağıtıldı.

NEXO sahipleri ayrıca tokenlerini krediler için teminat olarak kullanabilir ve Anında Kripto Kredi Hatlarını kullanırken onlara faiz indirimleri getirebilirler.

Kripto Alanındaki En Büyük Sorunları Çözme

Kripto alanındaki en büyük üç sorun:

 • Varlıkların likiditesine yavaş erişim.
 • Varlıklar için yardımcı program özelliklerinin eksikliği
 • Güven ve şeffaflık eksikliği

Varlıkların Likiditesine Yavaş Erişim

Kripto paranızın likiditesine erişmek, doğal olarak kripto sahipleri için pek çok soruna neden olan ve kriptonun benimsenmesini engelleyen yavaş bir süreç olabilir. Çok sayıda farklı borsa vardır ve ilgilendiğiniz varlık tüm borsalarda mevcut olmayabilir. Ayrıca, gereksinimler, prosedürler ve para çekme limitleri değişimden borsaya farklılık gösterir. Bu nedenle, tokenlerinizi paraya çevirmeniz birkaç gün sürebilir.

Nexo, bunu kripto paranın yavaş benimsenmesinin arkasındaki en büyük nedenlerden biri olarak tanımladı. Anında Kripto Kredi Hatları aracılığıyla kriptolarının arkasındaki likiditeyi hemen açarak çeşitli yatırım fırsatlarından yararlanabilmeleri için müşterilerini küresel ve anında nakit alma konusunda güçlendirirler.

Yardımcı Program Özelliklerinin Eksikliği

Şu anda kripto yatırımcılarının varlıklarından para kazanma konusunda çok fazla seçeneği bulunmuyor. Çoğu zaman, kriptolarını fiat para birimleri için satmak zorunda kalabiliyorlar. Maalesef bu, varlıklarının değer kazanması durumunda, kârlarından yararlanamayacakları anlamına geliyorr.

Kullanıcılar Nexo’yu kullanarak kriptolarının %100’ünü elinde tutarlar. Varlıklarını satmalarına gerek yoktur. Kriptolarının sahipliğini kaybetmeden ödünç almak için Nexo’nun Anında Kripto Kredi Hatlarını kullanabilirler. Bu, Nexo kullanıcılarının kriptolarının artı potansiyelini korurken ihtiyaç duydukları likiditeye erişmelerini sağlar.

Güven ve Şeffaflık Eksikliği

Şimdiye kadar, gerekli güvenlik standartları ve şeffaflık sağlanmadığı için kripto varlıklar üzerinden kredi almak zordu. Kripto kredileri genellikle P2P kredisi yoluyla yapıldı, bu da genellikle dolandırıcılığa ve şüpheli faiz oranlarına yol açtı. Kurallar katı bir şekilde uygulanmadığından, kripto ödünç verme yasal yöntemlerle doğrulanamadı.

Nexo , dijital varlıkların sahipliğini güvence altına almak ve garanti altına almak için şeffaf kredi sözleşmeleri kullanır . Sözleşmelerin detayları blok zincirinde saklanır ve halka açıktır. Nexo kullanıcılarının, Nexo’nun hizmetlerini kullanırken tüm kripto para birimlerinin sahipliğini koruduğunu unutmamak önemlidir.

Nexo Nasıl Çalışır?

Bir Nexo Anında Kripto Kredi Hattının yaşam döngüsü aşağıdaki adımlara ayrılabilir.

Adım 1: Anında Kripto Kredi Hatlarını kullanmaya başlamak için bir müşteri kripto varlıklarını güvenli Nexo Hesabına aktarır. Nexo Oracle daha sonra kredi limiti için mevcut tutarı otomatik olarak hesaplar ve teminat varlıkları için ilgili blok zinciri onayları alındıktan sonra krediyi ayarlar. Kredi limiti, teminat olarak verilen kripto varlıklarının piyasa değerine dayanmaktadır. Kredi limiti dinamik olduğundan, Nexo Oracle, müşterinin varlıklarının değer kazanması durumunda kredi limitini artırır. Anında Kripto Kredi Hatlarının bir diğer benzersiz özelliği, kullanıcıların kredilerini desteklemek için çeşitli kripto para birimlerinden oluşan bir sepet kullanabilmeleri ve kripto piyasasının dalgalanmalarına karşı daha az savunmasız kalmalarıdır. Güvenlik açısından, Nexo Cüzdan’a yerleştirilen tüm saklama varlıkları, SOC 2 Tip 2 sertifikalı lider kripto saklama kuruluşu BitGo ile Sınıf III banka sınıfı kasalarda soğuk depoda tutulur.

Adım 2: Müşteri, banka havalesi veya ücretsiz Nexo Card ile kredisini anında 40+ itibari para biriminden birinde alır. Daha sonra, kredilerinin bir kısmını veya tamamını istedikleri zaman, tek bir işlemde veya birden fazla daha küçük para çekme işleminde, yalnızca gerçekte harcadıklarına faiz tahakkuk ettirerek çekebilirler.

Adım 3: Krediyi geri ödemeye gelince, Nexo birden fazla seçenek sunar. Krediler, itibari para birimi cinsinden basit bir banka havalesi veya kripto para birimi ile geri ödenebilir. Nexo Oracle, işlemi blok zincirine kaydeder ve geri ödeme alındığında kredi limitlerini anında günceller. Bir kullanıcının hesabında birikmiş kredi faizini karşılamaya yetecek kadar NEXO Tokeni varsa, Nexo bu toplam tutarda %50 indirim sağlar. Bununla birlikte, müşteri, tam indirimi alabilmek için bu NEXO Tokenlerini tüm kredi süresi boyunca Nexo Hesabına yatırmalıdır. Kullanıcılar ayrıca Nexo Hesaplarındaki kripto varlıklarını kısmen satarak kredileri geri ödeyebilirler. Ödenmemiş bakiye mevcut kredi limiti içinde olduğu sürece, Nexo herhangi bir aylık geri ödeme gerektirmez.

Nexo’yu Kimler Kullanabilir?

 • Varlıklarının sahipliğini kaybetmeden kripto varlıklarından para kazanmak isteyen yatırımcılar
 • Her büyüklükte işletme
 • Madenciler
 • Kripto portföylerini kullanarak yeni yatırım fırsatlarından yararlanmak isteyen hedge fonlar
 • Emeklilik fonları

Devamını oku