Kripto Para

FBI’dan Kripto Para Açıklaması “Durdurmaya Çalışıyoruz”

Güney Kore’de İngilizce yayın yapan Korea Herald gazetesinde yayınlanan bir rapora göre, FBI, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının kripto para borsalarına ve yatırımcılarına yönelik siber saldırılarının arkasındaki ana neden olarak, ABD tarafından Kuzey Kore’de uygulanan ekonomik yaptırımlara dikkat çekti.

Federal İstihbarat Bürosu (FBI), Kuzey Kore’nin ülke ekonomisinin doğru bir şekilde gelişimini engelleyen ABD yaptırımlarına yanıt olarak kripto para hırsızlığına ve borsalara yönelik siber saldırılara başladığını bildirdi. 

Sivil özgürlük kuruluşu Aspen Institute’nin ev sahipliği yaptığı konferansta konuşan bir FBI yetkilisi Kuzey Kore’yi 2014’te Sony Pictures Entertainment’ı, 2016’da Bangladeş’teki bir bankayı hack’lemekle ve 2017 yılında ise WannaCry Ransomware adlı fidye saldırılarını başlatmakla suçladı. FBI’ın istihbarat şube başkan yardımcısı Tonya Ugoretz şunları kaydetti:

Yaptırımların ekonomik bir etkisi var, bu nedenle para akışını canlı tutmak için kripto paralara ve banka soygunlarına yöneliyorlar. 

Ugoretz ayrıca kripto paralarla yürütülen kötü amaçlı faaliyetlerin önlenmesi için tüm ulusal güvenlik organlarının birlik olduğunu ancak kripto paraların çok yeni bir teknoloji olması nedeniyle bunu başarmadıklarını ifade etti. 

Yorum Yap