Takip Edin

Altcoin

Yok Artık: İşte Mayıs Ayında En İyi Performans Gösteren Kripto Paralar

Avatar

Yayınlanma tarihi

-

Her ne kadar 3.200 dolarlık dip seviyesinden hızlı bir yükselişle 9 bin dolar bandında kadar uzansa da Bitcoin Mayıs ayında en çok değer kazanan kripto paralar arasında 10. sırada yer alıyor. Dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin 1 Mayıs’ta 5.265 dolardan işlem görüyordu ve fiyatını ay sonuna kadar 9 bin dolara yükseltmeyi başarmıştı. Buna rağmen Bitcoin performansıyla altcoin’lerin gölgesinde kaldı. 

11-13 Mayıs tarihlerindeki keskin yükselişlerle Bitcoin fiyatı bir yıldan uzun bir süredir kıramadığı 7 bin ve 8 bin dolar seviyelerinin üzerine çıktı. Bu etkileyici performansına rağmen performansıyla Bitcoin’i saf dışı etmeyi başarabilen kripto paraları merak ediyor musunuz? Gelin bu kripto paraları birlikte inceleyelim:

Chainlink (LINK), Dent (DENT), Bitcoin SV (BSV), Holochain (HOT) ve Bitcoin Gold gibi kripto para birimleri, ABD doları karşısında geride bıraktığımız Mayıs ayında %65 ila %256 arasında yükseliş kaydetti.  Altcoin’lerin toplam piyasa kapitalizasyonu, 30 Mayıs’ta son 10 ayın en yüksek seviyesine yani 125,6 milyar dolara yükseldi.

Bitcoin Cash’in hard fork’a gitmesinin ardından ortaya çıkan Bitcoin Satoshi Vision’ın önde gelen savunucularından Craig Wright’ın adı geçtiğimiz aylarda oldukça gündemdeydi. Fitili Twitter’daki bir paylaşımla ateşlenen Craig Wright-Changpeng Zhao tartışmasının sonucunda Binance CEO’su işi farklı bir boyuta taşımış ve Bitcoin Satoshi Vision’ı platformundan delist etmişti. 

Bitcoin Satoshi Vision dünyanın en büyük kripto para borsasından delist edilmesine rağmen Mayıs ayı performansıyla göz doldurdu. 21 Mayıs’ta bir anda yükselişe başlayan tartışmalı kripto para birimi önce 100 daha sonra da 200 dolar seviyesini aştı ve 244 dolara ulaştı. Bitcoin Satoshi Vision, 22 Kasım’da 37 dolardan işlem görüyordu. 

Mayıs Ayında En İyi Performans Sergileyen İlk 5 Kripto Para Birimi:

  • Bitcoin SV (BSV) %231
  • Chainlink (LINK) %96
  • Dent (DENT) %78
  • Holochain (HOT) %74
  • Bitcoin Gold (BTG) %64

22 yaşında olan Meliha, üniversiteden mezun olmasının ardından Bitoin'e bir heves ile yatırım yapmaya başladı. İngilizce ve Almanca dil bilgisine sahip olan yazar arkadaşımızın uzmanlık alanı ise altcoinler.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altcoin

Basic Attention Token Nedir? BAT Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Basic-Attention-Token-Nedir-BAT-Nedir

Çoğu internet kullanıcısı, çevrimiçi reklamlardan kaçınmak için elinden geleni yapıyor, ancak ya bunları görüntülemek için parasal bir teşvikleri olsaydı? Basic Attention Token, ethereum blok zincirini ve Brave adlı özel bir web tarayıcısını kullanır. Token, Brave platformunda para birimi olarak kullanılır ve birkaç farklı reklam hizmeti alabilir. Bu rehber yazımızda sizler için Basic Attention Token Nedir?” sorusunun cevabını derledik .İyi okumalar…

Basic Attention Token Nedir? (BAT)

Başlangıç Kılavuzu:

Basic Attention Token (BAT), yaratıcılar ve tüketiciler için adil olan dijital reklamcılık etrafında erdemli bir döngü oluşturmayı amaçlayan bir kripto para birimidir.

Ethereum (ETH) üzerinde çalışan ve Brave adlı özel bir web tarayıcısına yerel olarak entegre edilen BAT, web etkinliklerine göre reklamverenler, yayıncılar ve internet kullanıcıları arasında takas edilebilir. Ayrıca bu üç grup arasındaki ticareti kolaylaştırmayı da amaçlamaktadır.

Kullanıcılar, reklam içeriğini görüntüledikleri için BAT ile ödüllendirilir. Yayıncılar daha etkili reklamlar sunabilir ve reklamverenler, mesajlarının istekli bir kitle tarafından görüntülendiğinden emin olabilir.

Sonuç, BAT tarafından desteklenen yeni bir tür dijital reklam platformudur.

Kullanıcılar BAT’ı tutabilir, fiat para veya başka bir kripto para birimi ile takas edebilir veya en sevdikleri içerik oluşturucularını desteklemek için ödeyebilirler.

BAT Nasıl Çalışır?

Tüm BAT işlemleri, geliştiricilerin özel kripto para birimleri ve uygulamaları oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan halka açık bir blok zinciri olan Ethereum’a yerleşir.

Brave Browser

BAT kripto para birimi, tokenı oluşturan ekip tarafından geliştirilen Brave adlı bir web tarayıcısında çalışır. Brave, rakip tekliflerden 3-6 kat daha hızlı yüklendiğini iddia eden ücretsiz bir tarayıcıdır. Çünkü yalnızca kullanıcılar bunları görmeyi tercih ederse reklam sunar.

Brave tarayıcı kullanıcıları, reklamları görüntülemek için BAT olarak ödeme almalarına veya çalışmalarını desteklemek istedikleri içerik oluşturuculara BAT göndermelerine olanak tanıyan Brave Rewards programına kaydolabilir.

Brave’in varsayılan ayarı izleyicileri ve reklamları engellemektir. Yalnızca kullanıcı kaydolduğunda reklamları açar. Daha sonra Brave, güvenilir ortaklardan yerel reklamları sunar. Kullanıcılar bu reklamları görüntülemek için BAT olarak ödüllendirilir.

Gizlilik Merkezli Tarayıcı: Brave Browser

BAT, Brave tarayıcısına odaklanmıştır. Brave, izleyicileri ve kötü amaçlı yazılımları engellemek için tasarlanmış açık kaynaklı, gizlilik merkezli bir tarayıcıdır. Kullanıcı dikkatini anonim ve güvenli bir şekilde izlemek için blockchain teknolojisini kullanır ve bu da yayıncılar için ödüllere dönüşür.

Bir kullanıcının dikkati, yani reklamlar gibi dijital içeriğe odaklanan zihinsel katılımı, Brave aracılığıyla kaydedilir. BAT’ın yapımcıları, kullanıcının özel verilerinin ve izleme bilgilerinin yalnızca kullanıcının cihazında saklandığını ve bunun anonim ve özel olmasını sağladığını belirtir.
Dijital reklam yayıncıları, kullanıcı ilgisine göre Basic Attention Token ile ödüllendirilir. Kullanıcıların sürekli ilgisini çekmede içerikleri ne kadar verimli olursa, yayıncı geliri o kadar artar. Aynı zamanda, reklamverenler daha iyi yatırım getirisi elde edebilir. Brave, reklamverenlere sahtekarlığı azaltmada yardımcı olmak için anonim kullanıcı dikkat verilerini de kullanır .
BAT, tüm süreci kolaylaştıran dijital para birimidir. İlgili herhangi bir reklam içeriği için hem artan süreye hem de görüntüdeki piksellere göre hesaplanan dikkat değeri ile bağlantılıdır. BAT sistemi, gelecekte dijital reklamlarla ilgili kullanıcı eylemini daha fazla ölçmeyi ve paraya dönüştürmeyi planlamaktadır. Brave, müşterilerin ilgi alanlarını belirlemek için makine öğrenimi algoritmalarına dayalı olarak reklamları müşterilerle eşleştirmeye de yardımcı olur.

Dolandırıcılık ve gizlilik sorunları ile ilgili endişeler beklentisiyle, Brave ve BAT geliştiricileri, tarayıcı ve dijital token sistemine bir dizi güvenlik önlemi oluşturdu. Geliştiriciler, “kriptografi, daha iyi istemci tarafı bütünlüğü ve açık kaynak yoluyla elde edilen şeffaflık yoluyla olası reklam sahtekarlığını azaltmayı planladıklarını” belirtiyorlar.

Brave Micropayments Ledger (Brave Mikro Ödeme Defteri)

BAT’ın hareketini izlemek için Brave, Brave Micropayments Ledger’ı kullanır.

Buradaki fikir, Brave Micropayments Ledger’ın reklamverenlerin, yayıncıların ve okuyucuların ödemeleri birbirleri arasında hareket ettirmek için akıllı sözleşmelere girmesine izin vermesidir.

Brave, çevrimiçi medya işlemlerinde paydaşlara anonimlik sağlamak amacıyla blok zinciri için sıfır bilgi kanıtlarının kullanımını araştırıyor.

BAT’ı Kim Geliştirdi?

Brave Software’in kurucusu, özgeçmişinde JavaScript programlama dilinin oluşturulması ve Firefox web tarayıcısının birlikte kurulmasını içeren Brendan Eich‘dir.

2017’de Brave, BAT için ilk token teklifini (ICO) tamamladı ve 1 milyar BAT satarak 30 saniyede 35 milyon dolar topladı. O zamanlar 500 milyon BAT, Brave Software tarafından rezerve edildi.

Bu toplamın 200 milyon BAT’ı Brave ekibi için ayrıldı. Ve 300 milyon BAT, platformu tanıtmak için daha sonraki bir tarihte satılmak üzere ayrıldı.

BAT’ın Neden Bir Değeri Vardır?

Reklamcılık işinin gözbebeği paradır. Reklamverenlere, ürün veya hizmetlerinde kaç izleyici alabileceklerine göre ücret ödenir.

Ancak bu izleyicilerin gerçekten ilgilendiklerinin garantisi yok. Görüntüleyenler BAT ile ödüllendirildiğinden, fikir, platformu kullanan reklamverenlerin reklamlarının görüldüğünden daha emin olabilmeleri ve bu bölünmemiş ilgi için prim ödemeye istekli olmalarıdır.

Brave, reklam içeriğini bir gelir paylaşımı biçimi olarak gören kullanıcılara BAT öder. Kullanıcılar bunu itibari para birimi ile değiştirebilir veya dijital bir cüzdanda tutabilir. BAT ayrıca borsalarda da işlem görebilir.

BAT ayrıca dolaşımda yalnızca 1 milyar BAT ile sınırlı bir varlıktır. Ayrıca, Brave, kullanıcı büyümesini teşvik etmek için ayrılan 300 milyon BAT’ı dağıttıktan sonra yeni token oluşturulmayacaktır.

Bu, yatırımcıların tokenlerinin toplam BAT arzının bilinen bir yüzdesini temsil ettiğinden emin olabileceği anlamına gelir.

Neden BAT Kullanılıyor?

İnternette bilgi akışını sürdürmek için içerik oluşturucuların gelir elde etmesi gerekir.

İlk blog gönderisinde Eich, ücretsiz internetin önemini kabul etti, ancak ödünleşmenin ticari web sitelerinin var olması için reklam gelirine ihtiyaç duyması olduğunu söyledi. Bu temel “çıkar çatışması” nın, reklamveren-kullanıcı ilişkisinin mevcut kedi-fare durumundan sorumlu olduğunu söyledi.

Brave ve BAT, çekişmeyi bir el sıkışmasına dönüştürmeye çalışıyor. Böylece reklamverenler, can sıkıcı olmadıklarını bildikleri ilgili bir kitleye ulaştıklarından emin olabilirler ve kullanıcılar reklam gelirinin bir kısmını kendileri için biçebilirler.

BAT, reklamverenler, yayıncılar ve izleyiciler için eşit derecede yararlı olan bir reklam platformu oluşturarak bu kaçınma ve güvensizlik döngüsünü kırmaya çalışır.

Devamını oku

Altcoin

Yüzde 51 Saldırısı Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

-attack-nedir

Kısaca bir tanım yapacak olursak; Bir “% 51 saldırısı”, tek bir madenci veya madencilik grubu Proof of Work tabanlı bir blok zincirinin çoğunluk kontrolünü ele geçirdiğinde ve madeni paralarının bir kısmını çift harcadığında meydana gelir. Bu rehber yazımızda sizler için ” %51 saldırısı” hakkında daha detaylı bilgilere yer verdik.

Yüzde 51 Saldırısı Nedir?

Yüzde 51 saldırısı, ağın madencilik hash oranının veya bilgi işlem gücünün %50’sinden fazlasını kontrol eden bir grup madenci tarafından bir blok zincirine yönelik bir saldırıyı ifade eder.

Saldırganlar, yeni işlemlerin onay almasını önleyerek, bazı veya tüm kullanıcılar arasındaki ödemeleri durdurmalarına izin verebilir. Ayrıca, ağın kontrolündeyken tamamlanan işlemleri tersine çevirebilirler. Yani bu demek oluyor ki kripto paraları iki katına harcayabilirler.

Ancak saldırganlar kesinlikle yeni dijital paralar oluşturamazlar veya eski blokları değiştiremezler. Yüzde 51’lik bir saldırı, son derece zarar verici olsa bile, muhtemelen bitcoin veya başka bir blockchain tabanlı para birimini doğrudan yok etmeyecektir.

Yüzde 51 Saldırısı İle ilgili Temel Noktalar

  • Blok zincirleri, bir kripto para birimi ağında yapılan her işlemi kaydeden dağıtılmış defterlerdir.
  • %51 saldırısı, ağın madencilik hash oranının %50’sinden fazlasını kontrol eden bir grup madenci tarafından bir blok zincirine yapılan saldırıdır.
  • Ağın çoğunluk kontrolüne sahip saldırganlar, diğer madencilerin blokları tamamlamasını engelleyerek yeni blokların kaydını kesintiye uğratabilir.
  • Geçmiş işlemlerin bitcoin yazılımına kodlanması nedeniyle tarihsel blokları değiştirmek zordur.
  • % 51’lik bir saldırı, büyük olasılıkla tüm blockchain endüstrisinde en çok korkulan sorundur.

Yüzde 51 Saldırısı Nasıl Gerçekleşir?

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, dağıtılmış bir defter biçimi olan blok zincirlerine dayanır. Bu dijital dosyalar, bir kripto para birimi ağında yapılan her işlemi kaydeder ve gözden geçirilmek üzere tüm kullanıcılar ve genel halk tarafından kullanılabilir. Sonuç olarak, hiç kimse bir tokenı iki kez harcayamaz.

Adından da anlaşılacağı gibi, bir blok zinciri, belirli bir süre boyunca tamamlanan tüm işlemleri kaydeden veri demetleri olan bir blok zinciridir. Bitcoin için yaklaşık her 10 dakikada bir yeni bir blok oluşturulur. Bir blok tamamlandıktan veya çıkarıldıktan sonra, halka açık defterin hileli bir sürümü ağ kullanıcıları tarafından hızla tespit edilip reddedileceği için değiştirilemez.

Ancak, ağdaki bilgi işlem gücünün çoğunu kontrol ederek, bir saldırgan veya bir grup saldırgan, yeni blokları kaydetme sürecine müdahale edebilir. Diğer madencilerin blokları tamamlamasını önleyerek teorik olarak yeni blokların madenciliğini tekelleştirmelerine ve tüm ödülleri kazanmalarına izin verebilirler.

Bitcoin ve %51 Saldırısı

Bitcoin için ödül şu anda 12,5 yeni oluşturulmuş Bitcoin. Ancak bu sayı en sonunda sıfıra düşecek. Saldırganlar diğer kullanıcıların işlemlerini engelleyebilirler. Örneğin bir işlem gönderebilir ve sonra bunu tersine çevirerek, sanki henüz harcadıkları paraya sahiplermiş gibi görünmesini sağlayabilirler. Çift harcama olarak bilinen bu güvenlik açığı, çok iyi planlanmış bir sahteciliğin dijital eşdeğeridir ve blok zincirinin üstesinden gelmek için inşa edildiği temel kriptografik engeldir. Dolayısıyla, çifte harcamaya izin veren bir ağ, hızla bir güven kaybına uğrayacaktır.

Saldırının başlamasından önce kilitlenmiş olan tarihsel blokları değiştirmek, %51’lik bir saldırı durumunda bile son derece zor olacaktır. İşlemler ne kadar geriye giderse, onları değiştirmek o kadar zor olur. İşlemleri bir kontrol noktasından önce değiştirmek, işlemlerin bitcoin’in yazılımına sabit kodlanmasını aşmak imkansız olacaktır.

Öte yandan, ağın madencilik gücünün %50’sinden daha azıyla, ancak daha düşük bir başarı olasılığı ile %51’lik bir saldırı biçimi mümkündür.

Madencilik havuzu gHash.IO, Temmuz 2014’te bitcoin ağının bilgi işlem gücünün %50’sini kısaca aşarak havuzun, ağdaki payını azaltmayı gönüllü olarak taahhüt etmesine neden oldu. Bir açıklamada, gelecekte toplam madencilik gücünün %40’ına ulaşamayacağını söyledi.

Yüzde  51 Saldırısı: Gerçek Dünya Örnekleri

Ethereum’a dayalı iki blok zinciri olan Krypton ve Shift, Ağustos 2016’da %51 saldırıya uğradı.

4 Nisan 2018’de, daha önce DogecoinDark olarak bilinen Verge ,% 51’lik benzersiz bir ağ saldırısına uğradı ve birisinin 3 saat boyunca her saniye 1560 XVG madenciliği yapmasıyla sonuçlandı.

Mayıs 2018’de, 26. en büyük kripto para birimi olan Bitcoin Gold, %51 saldırıya uğradı. Kötü niyetli saldırgan veya saldırganlar Bitcoin Gold’u büyük bir hash gücünü kontrol etti. Öyle ki Bitcoin Gold’un art arda değişim eşiklerini yükseltmeye çalışsalar bile saldırganlar birkaç gün boyunca iki katına çıkardı ve sonunda 18 milyon dolardan fazla Bitcoin Gold çalındı.

Yüzde 51 Saldırılarını Önleme Üzerine

Satoshi Nakamoto teknik incelemesinde, Bitcoin ağındaki işlem ücretlerinin doğasını düğümlerin dürüst kalması için bir teşvik olarak özetledi. Hiçbir madencinin, madenci grubunun veya bir madencilik havuzunun Bitcoin ağının bilgi işlem gücünün% 50’sinden fazlasını kontrol etmediğinden daima emin olarak, ağa saldırmak isteyen tek bir madenci veya grup, büyük olasılıkla mevcut ve doğrulanmış en uzun blok zincirini inşa edemeyecektir. Bunu yapmak için, böyle bir başarı inanılmaz miktarda donanım ve enerji gerektirir. Ayrıca, potansiyel failin, madencilik sürecinin rastgeleliği nedeniyle kendi tarafında belirli bir miktar şansa ihtiyacı olacaktır.

Bitcoin ile, ağın boyutu ve hash oranı nedeniyle ağa %51’lik bir saldırı düzenlemek, görünüşte pek olası değil. Bir tahmin, Bitcoin’e %51 saldırı yapmanın maliyetini 15 milyar USD’nin biraz üzerinde gösteriyor. Bununla birlikte, birçok altcoin çok daha fazla risk altındadır. Tek gereken, şirket içinde tutulması gerekmeyen yeterli kiralanmış madencilik ekipmanı ve nispeten büyük bir başlangıç ​​yatırımıdır. Bu faktörler için Ethereum Classic hacklendi ve bilgisayar korsanları kendi kripto para biriminin 1 milyon USD’den fazlasına eşdeğerini çaldı.

Yüzde 51 Saldırısı vs Yüzde 34 Saldırısı

Temelde bir blok zincirinden farklı olan ancak benzer hedefleri gerçekleştirmek için tasarlanmış, dağıtılmış bir defter olan tangle,
teorik olarak ağın hash oranının üçte birinden fazlasını dağıtan bir saldırgana yenik düşebilir, buna %34 atağı denir.

Devamını oku

Altcoin

Wanchain (WAN) Nedir? Nasıl Çalışır?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

wanchain-nedir

Wanchain, farklı blok zincirleri arasında çapraz zincir transferleri uygulayarak yeni bir dijital varlık finansal pazarı yaratıyor. Şu anda ekosistemde bulunan çeşitli kripto paralar, tokenlar ve blok zincirlerinin sayısıyla, aralarında değer alışverişi yapmanın şu anda etkili ve merkezi olmayan bir yolu yok. Bağımsız bir blok zinciri olan Wanchain, bu varlıkları takas etmek için bir çerçeve sağlamak üzere bağımsız zincirlerin hesaplarını birbirine bağlar.

Platform sadece döviz transferleri için değildir. Akıllı sözleşmeler, gizlilik koruma protokolleri ve yerel Wancoin (WAN) tokenı aracılığıyla, sayısız finansal uygulama oluşturmak için Wanchain’i kullanabilirsiniz.

Wanchain Nasıl Çalışır?

Wanchain, Ethereum’dan çatallanmış olmasına rağmen tamamen ayrı bir blok zincirdir. Buna ek olarak Wancoin (WAN) bir ERC20 tokenı değildir. Platformun pek çok parçası var, ancak zincirler arası iletişim protokolü hepsinin arkasındaki omurgadır.

Zincir-Arası Protokolü

Zincirler arası iletişim protokolü, Wanchain ve diğer zincirler arasında veri aktarımı için bir yol sağlar. Protokolün üç işlevsel modülü vardır:

Kayıt modülü: Bir işlemin kaynaklandığı zinciri ve aktarılan varlığı kaydeder

Zincir arası işlem veri aktarım modülü: Wanchain’e zincirler arası işlem talebini başlatır, doğrulayıcı düğümün başarılı olup olmadığını onaylar ve doğrulayıcı düğümden orijinal zincire yasal işlemi kolaylaştırır

İşlem durumu sorgu modülü: İşlemin durumunu izler

Temelde, zincirler arası iletişim protokolü, varlıkları Wanchain ile takas etmenize olanak sağlamak için akıllı sözleşmelerden yararlanır.

Wancoin (WAN) Nedir?

Wancoin (WAN), Wanchain’in yerel tokenıdır. İşlemler belirli miktarda WAN tüketir ve işlem yaparken zincirler arası doğrulama düğümlerine WAN güvenlik depozitosu ödemeniz gerekir.

Ekip, ICO’ları sırasında 120.000 ETH’nin biraz üzerine çıkmak için 107.1 milyon token sattı. Bu tokenlar arzın %51’ini oluşturuyor. Ekip, ICO fonlarını şu şekilde kullanıyor:

Yüzde 60: Araştırma ve geliştirme
Yüzde 10: Topluluk geliştirme
Yüzde 10: Pazarlama
Yüzde 10: Altyapı
Yüzde 10: Günlük işlemler

Wanchain Ekibi ve İlerlemesi

Wanchain Vakfı, esas olarak Singapur dışında faaliyet gösteren kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Ancak aynı zamanda Austin, Texas’ta önemli bir varlığı vardır.

Wanchain, blockchain alanında saygın bir oyuncu olan Jack Lu tarafından kuruldu. Lu, mevcut görevinden önce Factom’u kurdu ve bir blockchain uygulama geliştirme şirketi olan Wanglu Tech’i kurdu. Wanglu Tech, açık kaynaklı Wanchain projesine birincil katkıda bulunanlardan biridir.

Dustin Byington daha önce Wanchain Başkanı olarak görev yaptı. Byington, 2014 yılında Bitcoin College’ı kuran ve aynı zamanda makineler arasında uygulamaları güvenli ve tutarlı bir şekilde çoğaltmak için bir yazılım mekanizması olan Tendermint’in kurucu ortağıdır. Byington ayrıca, blockchain girişimcilerini geliştiricilerle buluşturan bir platform olan Satoshi Talent’in de kurucu ortağıdır.

Mayıs 2018’de Byington, TWO12’yi başlatmak için Wanchain Vakfı’ndan ayrıldı. Yeni şirket hakkında çok fazla bilgi yok. Ancak, Wanchain ekosisteminin bir parçası olacak gibi görünüyor.

Wanchain ekibi, Ocak 2018’de ana ağını başlattı. Temmuz 2018’de Wanchain 2.0’ı yayınladılar. Bu sürüm, en önemlisi Ethereum ile birlikte çalışabilirliği içeriyordu. Wanchain’in yol haritasındaki bir sonraki önemli kilometre taşı, Bitcoin ile birlikte çalışabilirlik sağlayan 3.0 sürümüdür. Daha sonra özel zincirlerle entegrasyon ile 4.0 sürümü var.

Wanchain Vakfı, Temmuz 2017’de bir blockchain hızlandırıcısı olan WanLabs’ı duyurdu. Hızlandırıcıya en az altı proje katıldı, ancak ilk duyurudan bu yana önemli bir güncelleme olmadı ve WanLabs web sitesi artık mevcut değil.

Rekabet

Wanchain, tüm finans piyasasına hitap ettiği için, rakip olarak değerlendirebileceğiniz pek çok başka proje var. Ripple ve Stellar, finans kurumlarıyla yoğun bir ilişki içinde oldukları için projeye en çok benzeyenler olabilir. Wanchain kullanarak merkezi olmayan uygulamalar oluşturabildiğiniz için, Ethereum bir rakip olarak bile kabul edilebilir.

Wanchain, bütün bir finansal ekosistem oluşturmak için diğer birçok büyük projenin işlevselliğini birleştirmesi bakımından benzersizdir. Ayrıca anonim akıllı sözleşmeler sağlamak için ring signatures ve tek seferlik adresleri kullanan birkaç projeden biridir. Enigma diğerlerinden biridir.

WAN Nereden Alınır?

Modern dünyanın bankası olmayı hedefleyen kripto para kullanıcılarına kredi çekme, ödeme yapma ya da yatırım gibi çeşitli finansal hizmetleri sağlamayı planlıyor. Ayrıca kullanıcılarının gizliliğini de göz önünde bulunduran Wanchain tamamen imzasız işlemler yapılmasını sağlıyor.

Binance, Bitcoin ve Ethereum ile bir ticaret çifti olarak WAN’ı destekler. Ayrıca XRP ile Bitrue’da WAN satın alabilirsiniz.

WAN Nerede Saklanır?

WAN’ınızı Wanchain tarafından sağlanan cüzdanda saklamalısınız. Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde mevcuttur. Şu anda yalnızca WAN ve ETH tutmasına rağmen, yakında birden çok ek para birimini destekleyecektir.

Ek olarak, Wanchain cüzdanını Trezor veya Ledger donanım cüzdanlarıyla birlikte kullanabilirsiniz.

Wanchain: Sonuç

Wanchain, finans endüstrisini özel, zincirler arası akıllı sözleşmeler yoluyla merkezden uzaklaştırmayı hedefliyor. Bu teknoloji ile işletmeler aşağıdakiler için blok zinciri uygulamaları oluşturabilir:

Borçlanma ve borç verme
Ödemeler
İşlemler ve değişimler
Yatırım ve finansman
Artı, birçok başka finansal hizmet.

Bu zorlu bir proje olmasına rağmen, ekibin yatırımcılara başarabileceklerine dair güven vermesi gereken bir sicili var. Ana ağ V2 zaten üretimde olduğundan, Wanchain, diğer blok zinciri projelerinin çoğunun önünde. Wanchain’in ilerleyen finansal uygulamalar için yeni standart haline gelip gelmeyeceğini sadece zaman gösterecek.

Devamını oku