Kripto Para

Fiyatı Rekora Koşarken Litecoin Lightning Network’ünden Yeni Bir Kilometre Taşı

Tüm kripto para birimleri için her zaman büyümeye ve gelişmeye devam etmek önemlidir. Bitcoin ve Litecoin için Lightning Network, şu anda ölçeklendirme ve anında ödemelerin “kutsal kâsesi” olarak kabul ediliyor. Etkin bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmeyeceği görülmekle birlikte, işler şu anda sorunsuz ilerliyor. Litecoin’in hala yapacak çok işi var.

Lightning Network denilince akla hemen Bitcoin gelse de bu durum sadece Bitcoin’e özgü bir şey değil. Lightning Network, öncesinde Segregated Witness’ı yani SEGWIT’i etkinleştiren bütün projeler tarafından kullanılabilir. Litecoin, SegWit’i Bitcoin’den bile önce etkinleştiren ilk büyük para birimiydi, bu nedenle topluluğunun Lightning Network’te de başarılı olması normal.

Son zamanlarda yapılan bazı değişiklikler Litecoin’deki Yıldırım Ağı kanallarının sayısının 1000’in üzerine çıkmasına yol açtı. Gelecek aylarda ve yıllarda daha fazla ödeme kanalı oluşturulması için bu önemli bir kilometre taşı. Litecoin LN ödeme kanallarındaki bu artış, güçlü bir LTC fiyat artışına denk geliyor. Litecoin’in fiyatının son günlerde 50 dolar seviyelerinde güçlü bir destek bulduğu söylenebilir. Fiyat artışı Litecoin’in LN ağı için oldukça önemliydi. Litecoin LN ağındaki mevcut 1.012 kanal 161 katılımcı tarafından işletiliyor, veriler, bunun henüz daha küçük çaplı bir çaba olduğunu teyit ediyor. Kripto para birimleri her zaman evrim geçirdiğinden, bu durum sürekli değişmeye devam edecektir.

Litecoin istatistikleri o kadar da kötü görünmese de, Bitcoin şu anda Lightning Network konusunda lider durumda. 7.000’den fazla LN düğümü ve yaklaşık 32.000 ödeme kanalıyla Bitcoin bu konuda oldukça başarılı. Genel ağ kapasitesi de yaklaşık 3 milyon dolara yükseldi. Çok sağlam bir rakam, ancak daha fazla iyileştirme için her zaman yer var. Bu, hem Bitcoin hem de Litecoin için geçerli.

Her iki ağ da  Lightning Network aktivitesinde büyük bir artış gösteriyor. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda çok ilginç şeyler olacak. Litecoin, bu aşamada dünyanın önde gelen kripto para biriminin gerisinde kalmasına rağmen, bu konuda Bitcoin için ilginç bir “rakip”

Yorum Yap