Kripto Para

Eugene Kaspersky: Tek Bir Çatıda Birleşen Dünyanın Dijital Para Birimi Olacak

Siber güvenlik firması Kaspersky Lab’in CEO’su Eugene Kaspersky, Arabian Business’e verdiği röportajda kripto paraların dünya tek bir çatı altında toplanana kadar veya devlet yetkililerinin onları kontrol etme teklifinden vazgeçene kadar başarılı olamayacağını iddia etti.

Kripto para birimleri harika bir fikir, ancak dünya henüz onlar için hazır değil. Kripto para birimlerine sahip olmak istiyorsak dünya birleşmiş olmalı. Şu anda, hükümetler onları kontrol etmek istiyor.

Gelecekte, belki de 100 yıl sonra, tüm dünya hükümetlerinin tek bir hükümet çatısı altında birleşeceğine inanıyorum. Devletler [Dünya Hükümeti] altında birleşecek ve sadece o zaman tek bir para birimimiz olacak. Bazı diğer para birimleri de mevcut olabilir, ancak küresel ölçekte tek bir para birimi kullanılacak.

Gelecekte para birimlerinin kağıttan çok dijital olacağını düşünüyorum. Günümüzün Bitcoin gibi dijital para birimleri mevcut finansal sistemin yerini alamaz, ancak bu para birimlerinin temel aldığı fikir ve tekniklerin bazıları gelecekteki para birimlerinde küçük değişikliklerle kullanılabilir, blockchain teknolojisinden yararlanılabilir.

Dünyanın en popüler kripto para birimi Bitcoin, 2018’de zorlu bir yıl geçirdi. Bitcoin’in geçtiğimiz yıl Amerikan Doları karşısında değerinin yüzde 72,5’ini kaybetti.

Kaspersky, hükümetler arasında daha az kontrol ve daha fazla işbirliği çağrısında bulunduğundan, kripto para birimlerinin başarılı olması için Ocak ayında Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ortak bir kripto para birimi ile işbirliği yaptıklarını açıkladı.

Suudi Arabistan Koordinasyon Konseyi İcra Komitesi, pilot bir kripto para birimi geliştirmek için çalışmayı kabul etti. Geliştirilecek sınır ötesi dijital para birimiyle kesinlikle bankalar için hedeflenecek. Proje aynı zamanda merkezi bir para biriminin para politikaları üzerindeki etkisini belirleyecektir.

Yorum Yap