Fujitsu, Belçika’da ‘Blockchain İnovasyon Merkezi’ Açtı

Japonya’nın önde gelen lider teknoloji ve iletişim firmalarından Fujitsu, Belçika’nın başkenti Brüksel‘de uluslararası “Blockchain İnovasyon Merkezi“nin açılışını duyurdu


Japonya’nın önde gelen lider teknoloji ve iletişim firmalarından Fujitsu, Belçika’nın başkenti Brüksel‘de uluslararası “Blockchain İnovasyon Merkezi“nin açılışını duyurdu. Bu merkezin blockchain teknolojisinin potansiyel uygulama alanları üzerine araştırmalar yürütmesi planlanıyor.

Blockchain AR-GE çalışmaları yürütülecek

Şirketten yapılan basın açıklamasında Fujitsu, yeni merkezin blockchain bazlı çözüm yolları üzerine araştırma ve geliştirme (AR-GE) çalışmalarına imza atacağı belirtildi. Üstelik bu çalışmaların hemen her sektörü kapsayacağı ve hiçbir kategoriye sınırlı olmayacağı da Fujitsu’nun basın açıklamasında yer aldı. Buna göre Blockchain üzerinden oylama teknolojisi bile geliştirilebilecek.

‘Bu sadece bir başlangıç’

Fujitsu’nun Belçika, Hollanda ve Lüksemburg bölgelerinden sorumlu Benelux ofisinin başındaki isim Yves de Beauregard, müşterileri arasında blockchain teknolojisine duyulan ilginin her geçen gün arttığını, dağınık cüzdan teknolojisi (DLT) üzerine kurulu uygulamaların ise halen daha keşfedilmemiş olduğunu belirtti.

Beauregard “Bu sadece bir başlangıç” diyerek “Amacımız blockchain teknolojisinin çeşitli kurumsal alanlarda potansiyel kullanım yöntemlerini keşfetmek” açıklamasında bulundu.

Neden Brüksel seçildi?

Brüksel’in blockchain araştırmaları merkezi olarak seçilmesi ise Fujitsu’ya göre “Coğrafi, politik, teknolojik ve linguistik” gerekçelere dayanıyor. Blockchain teknolojisi üzerine inşa edilen uygulamaların uluslararası organizasyonlar tarafından kullanılması noktasında Brüksel’in avantajlı olduğu düşünülüyor olsa gerek.

Daha önce de Cointelegraph sitesi, Japonya menşeli blockchain ve kripto para firması Tech Bureau‘nun Belçikalı şirket Digipolis‘e özel blockchain ağı kurma girişiminde bulunduğunu haberleştirmişti. Bu teknoloji ise Belçika’nın Gent ve Antwerp şehirlerinin belediye yönetim uygulamalarının daha verimli hale gelmesi amaçlanıyordu.