Google Blockchain Teknolojisi Üzerine Çalışıyor!

Google’ın bulut bilişim hizmetini geliştirmek ve diğer rakip firmalarla olan rekabetten geri kalmamak için blockchain teknolojileri üzerine çalıştığı bildirildi


Google’ın bulut bilişim hizmetini geliştirmek ve diğer rakip firmalarla olan rekabetten geri kalmamak için blockchain teknolojileri üzerine çalıştığı bildirildi. Bloomberg’de yer alan haberde Google’ın blockchain teknolojisi ile dağınık dijital cüzdanlar geliştirme fikrine sıcak baktığı belirtildi. Bu yolla Google hem masrafları kısabilir, hem de para transferlerini dağınık bilgisayarlar üzerinden doğrulayabilir.

Yakın tarihte Google Pay isimli ödeme altyapısının blockchain ağına taşınması durumunda Google’ın sunucu maliyetlerinden tasarruf edebilmesi mümkün hale gelebilir. Öte yandan bulut depolama sistemlerinde de blockchain ağından faydalanılması söz konusu olabilir.

Yeni Blockchain girişimlerine destek çıkıyor

Google’ın bağlı bulunduğu ana şirket Alphabet, gelişen teknolojiye ayak uydurarak blockchain üzerine çalışan yeni girişimleri ya bünyesine katıyor, ya da ortak alıyor. Google Ventures ile yatırımcılık faaliyetlerini sürdüren şirket son olarak Blockchain Luxembourg isimli cüzdan uygulamasına yatırım yapmasıyla gündeme gelmişti.

Ripple ağına yatırım yapan Google Ventures aynı zamanda kripto para varlık yönetim platformu LedgerX, uluslararası ödeme servis sağlayıcısı Veem ve şimdilerde faaliyetlerine son veren Buttercoin‘e gerçekleştirdiği yatırımlarıyla da biliniyor.

Rakip firmalar da geri kalmıyor

Öte yandan IBM ve Microsoft gibi rakip teknoloji şirketleri de blockchain ile alakalı servislere olan ilgisiyle biliniyor. An itibariyle 706 milyon dolar değerinde olan blockchain ürün ve servislerinin 2024 yılı itibariyle 60 milyar dolar rakamına ulaşması da çeşitli araştırma şirketleri tarafından açıklanan tahminler arasında.