Güney Kore Kripto Paralara Getirilecek Vergi Oranını ”Doğrulamadı”

Güney Kore  hükümeti kripto paralara getirilecek olan vergi oranları ile ilgili %25 ve daha fazla iddialar ortaya atılması sonrasında ilgili kurumunca basına açıklama yaparak bu iddiaların tamamen asılsız olduğunu ve vergi oranları konusunda hükümetin verecek...


Güney Kore  hükümeti kripto paralara getirilecek olan vergi oranları ile ilgili %25 ve daha fazla iddialar ortaya atılması sonrasında ilgili kurumunca basına açıklama yaparak bu iddiaların tamamen asılsız olduğunu ve vergi oranları konusunda hükümetin verecek olduğu kararı tüm Güney Kore halkı ile paylaşacak olduğunu açıkladı. ABD’ye oranla tüm dünyanın en fazla gelişmiş kripto para yönetim kurallarına sahip olan Güney Kore, vergi alacak olduğunu açıklaması ile yatırımcıları bir nebze üzmüş olmasına rağmen yatırımcılar kripto paralardan vergi alınmasına karşı olduklarını ve bir şekilde saklanarak bu vergi ödemelerini yapmayacak olduklarını yapılan anketlerde açıklamışlardı.

Güney Kore hükümeti vergilendirme işleri yetkilisi ise yerel bakanlık basınına yaptığı açıklamada ”bir süre önce kripto paralardan elde edilecek olan kazançlara vergi uygulayacak olduğumuzu açıklamıştık. Ama bunun ne zaman devreye alınacak olduğunu ve bu vergi oranının ne kadar olacak olduğu konusunda henüz daha tam kesin bir açıklama yapmadık ve biz açıklama yapana kadar tüm Güney Kore halkının beklemesi gerekiyor.” dedi.

Kore Halkı Önlemler Geliştiriyor

Asya ülkelerinde hükümetler dahil olmak üzere neredeyse tüm Asya ülkelerinde yaşayan kişilerin ne kadar dobra, dürüst ve asla yalan söylemeyecek insanlar olduğunu sık sık televizyonlarda ”ilgili hükümet yetkilisi istifa etti, Japonya’da mühendis yol çökmesinden kendisini sorumlu tutarak intihar etti” haberlerini duyarız. Ama Güney Kore halkının kripto paralarla ilgilenen ve yatırımı olan kısmının %48 ve civarının Güney Kore hükümeti tarafından kazançlara vergi getirilmesi durumunda bu vergileri ödemeyecek olduğunu belirttikleri, kripto paraların hükümete ek bir iş yüklemediği üzere ek bir zarar yaratmadığından  bu ödemeleri en son aşamaya kadar gizlemeye çalışarak yapmayacak olduklarını açıklamış durumdalar.