Güney Koreli Ekonomist Uyarıyor!

Güney Kore hükümeti, kısa süre önce kripto para birimine vergi uygulayacaklarını açıkladı ve bu da olumsuz geri dönüşlere yol açtı

güney-kore-vergi

Güney Kore hükümeti, kısa süre önce kripto para birimine vergi uygulayacaklarını açıkladı ve bu da olumsuz geri dönüşlere yol açtı. Korea Times gazetesinin 21 Haziran’daki haberine göre, Kore Yonsei Üniversitesi ekonomisti Sung Tae-yoon, kripto para kazançlarına vergi kararının, teknolojinin gelişen pazarını yavaşlatabiliceği konusunda  uyardı.

Sung, kripto pazarını henüz büyüme ve ilerleme döneminde iken vergilendirmenin “erken” bir karar olduğunu söyledi. Zorluk yaratacak düzenlemelerin veya vergilendirmenin kripto endüstrisinin Güney Kore’de gelişmesini engelleyebileceğinden endişe ediyor. Ayrıca  “Kripto para birimleri, geleneksel kağıt para birimleri gibi evrensel bir varlık olarak kabul edilemez.” söylemine de konuşması arasında yer veriyor.

Hareketin Arkasındaki Nedenler

Kore Üniversitesi’nden Kim Jin-ill gibi muhalefet ekonomistler, yeni pazar büyümesini engellese bile bu düzenlemenin gerekli olduğuna inanıyor. Ancak bazı eleştirmenler, hükümetin COVID-19 salgınının neden olduğu mali belirsizlik nedeniyle yeni vergileri uygulamaya sokacaklarını söylüyor.

Habere göre, hükümet yalnızca kripto para birimi alanında değil daha birçok alanda vergi almayı planlıyor. Kore Maliye Bakanı Hong Nam-Ki’den şunları söyledi:

“Bu yıl vergilendirme sisteminde reform yaparak dijital vergi gibi yeni vergilendirme türlerini getirmeyi düşüneceğiz […] Dijital vergi, Google ve Amazon gibi küresel bilişim şirketlerinin çevrimiçi faaliyetlerini uygulanan ek bir vergiyi ifade ediyor. ”