WEF’ten Blockchain Yorumu

Dünya Ekonomik Forumu (WEF)’nun blockchain proje lideri Ashley Lannquist, blockchain’in teknolojinin yerini aldığını ancak muhtemelen tüm sistemlerin temelini oluşturamayacağını söyledi

world-economic-forum

Dünya Ekonomik Forumu (WEF)’nun blockchain proje lideri Ashley Lannquist, blockchain’in teknolojinin yerini aldığını ancak muhtemelen tüm sistemlerin temelini oluşturamayacağını söyledi.

Lannquist açıklamasında “Bence blockchain teknolojisinin gelecekte tüm sistemlerin destekleyici teknolojisi haline gelmesi pek mümkün görünmüyor.” İfadelerine yer verdi.

Blockchain’in benimsenmesinin önündeki en büyük engel sorulduğunda ise şunları açıkladı:

“Blockchain ile gerçekleştirilen ticarette – yetenekler, sınırlamalar ve dezavantajlar dahil – birçok kullanım durumunu tanımlamak kolay olmamıştır. Bu durum bana göre blockchain’in benimsenmesinin önünde büyük bir engeldir.”

“Blockchain, Yolsuzlukla Mücadele İçin Yararlı Özelliklere Sahiptir.”

WEF kısa süre önce kamu sektöründe yolsuzlukla mücadele amaçlı blockchain teknolojisinin kullanımının denenmesi ile ilgili  bir rapor yayınladı. Rapor, blockchain teknolojisinin yolsuzluğa karşı diğer güçlü yönlerin yanı sıra, merkeziyetçi ve değişmezliğine dikkat çekti. WEF, proje için diğer birçok kuruluşla ortak işbirliği içinde çalışıyor.

Lannquist, blockchain’in işlem yapma potansiyeli, aracı olmadan doğrudan veri yönetimi ve dokümantasyona sahip olduğunu söyledi. WEF, doğası gereği yolsuzluğu daha zor ve daha belirgin hale getiren bir teknoloji olan blockchain ile hükümet şeffaflığını artırmayı amaçlıyor.

Blockchain’in Yeteneği Sınırsız Değil

Lannquist, birçok ana şirket devinin tedarik zinciri yönetimi gibi kullanım durumları için blockchain’in gücünü kullanmasına baktığında, teknolojinin halâ sınırlamaları olduğunu belirtti. WEF’in projesi de bu tür birkaç sınırlama ile karşılaştı.

Yaklaşık 11 yaşında olan blockchain ve kripto para birimleri hala büyümeye çalışıyor. İnternetin kendisi de bugün sahip olduğu etkiye ulaşma yolunda benzer büyüme sancıları yaşamıştı. Bakalım blockchain teknolojisi de benzer bir gelecek görecek mi?