Kripto Para

Hayırseverliğin Geleceği Blockchain Teknolojisinde Yatıyor

bitcoin-hayirseverlik

Blockchain teknolojisi ve kripto bağışları da hayırseverlik sektörüne dahil oldu.  Blockchain teknolojisi geçtiğimiz on yılda, çeşitli  bağış yapma seçenekleri arasında bir patlama yarattı ve insanların bağış kalıplarını değiştirdi. Kâr amacı gütmeyen, bulut işlem sağlayıcısı Blackbaud’a göre, çevrimiçi bağış yapma oranı istikrarlı bir şekilde arttı. 2013 yılında %6.4 olan çevrimiçi bağış oranı, 2018 yılında %8.5’e kadar büyüdü.

Kripto para bağışlamayı kolaylaştıran programlar tasarlayan endüstri girişimlerinden, yardımların bu bağışları almaya daha açık olmalarına kadar, hayırsever kripto para birimi girişimlerinin geleceğinin parlak olduğu konusunda genel bir fikir birliği var.

Kripto’nun Bağış Sektöründe Şu Ana Kadar Oynadığı Rol

Bitcoin (BTC), anonim yapısı ile biliniyor ve bu da onu hayırsever girişimlerde kullanım için kapsamlı bir seçenek haline getiriyor. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, bankacılık sistemleriyle ilgili olmayan ödemelerde de etkin rol oynamaya başladı.

Daha önceleri, anonim bir fon olan  The Fineapple Fund’un 55 milyonun üzerinde Bitcoin toplaması ile birçok hayır kurumu desteklenmişti. Bitcoin ile ilgili son çalışmalara göre bazı ülkelerde kripto para ile hayırseverlik oranı %100’ün üzerinde artış gösterdi

Peki, insanlar neden kripto para biriminde bağış yapmaya başlıyor? Kripto para bağışlarının ortalama nakit, çek veya kredi bağışınızı gölgelemesi, boğa piyasasının ekstra fonlara yol açması ve insanların bağış yapma isteğini artırması gibi bir dizi nedeni vardır. Bağışlar için kripto para biriminin kullanılmasına yol açan bir diğer yaygın faktör, Bitcoin bağışında hiçbir sermaye kazancı vergisi bulunmamasıdır. Ayrıca, hayırsever bağış gibi yaygın bir durumda kripto para biriminin kullanımını teşvik ederek,  dijital para birimlerinin genel olarak benimsenmesini ve özümsenmesi de sağlanmış olur.

Kripto Para Bağışlarını Kim Kullanıyor?

Bağış yapmak için Kripto para birimini ve blockchain ekosistemini kullanan çok sayıda şirket var. Bunların bir kısmı kripto para birimi hayırseverliği ile başarılarında büyük zirvelere ulaştı. Örneğin Paxful,  Bitcoin bağışlarıyla 100 okul inşa etme görevini üstlendi ve bunların üçünü tamamladı. Ethereum blockchain üzerine inşa edilen bir sosyal finansman ve etki yönetimi platformu Alice, hedeflerine ulaşarak daha fazla ödeme aldıklarında projeleri şeffaf bir şekilde yürütmek için hayır kurumlarını, STK’ları ve sosyal girişimleri teşvik etmeye odaklandı.

COVID-19 Sürecine Kripto Bağışları Nasıl Yardımcı Oldu?

Kripto para birimleri ve hayırsever bağışlar için en son gelişmeler, COVID-19 salgını ulusların ve toplulukların kişisel koruyucu ekipman ve tıbbi destek sıkıntısı çekmeleri ve genel yardıma ihtiyaç duydukları Ocak ayının başlarında geldi . The Giving Block CryptoCOVID19 ittifakının başladığını duyurdu ve Paxful, Afrika’daki topluluklara, malzeme, su ve diğer ihtiyaçların sağlanmasını için ”Afrika Fonu” nu başlattı.

Blockchain Hayırsever Girişimleri Geliştirebilir

Blockchain; kullanıcılarına finansal özgürlük, veri toplama, paylaşma ve kullanma şeklinde güvenlik ve şeffaflık eklemeye kadar çok sayıda söz verdi. Ancak blockchain tarafından verilen en büyük vaat, aracıların rollerini ortadan kaldırarak veya azaltarak finansal maliyetleri azaltma yeteneğidir.

Hem blok zinciri teknolojisini, hem de kripto para bağışlarını, hayırseverlik sektörüne daha da dahil ederek, bir yardım kuruluşunun blok zincirinde tamamlandığında bağışlarını nasıl kullandığını takip etme yeteneğinden, yolsuzluğun kaynaklanmasına yardımcı olan başka bir şeffaflık seviyesine kadar çeşitli gelişmeler göreceğiz.

Hayırsever girişimlerin tamamlanması için blockchain ve kripto para birimlerine bağlı sistemler uygulayarak, uluslararası transferlerle ilişkili ücretleri azaltabilir ve sonuçta doğal afet mağdurlarına daha acil finansal destek sağlayabileceğiz. Bu aynı zamanda daha fazla katkı ve yardım kuruluşlarına daha fazla para kazandıracak.

Gelecekte dijital para birimlerinin mülkiyeti ve genel kabulü daha yaygın hale geldikçe, kripto hayırseverlik, şüphesiz hayırseverliğin ilerlemesinde büyük bir etken olarak yerini alacak.

Yorum Yap