Hindistan, Kripto Para Ekosistemini Nasıl Öldürdü? Hindistan’da Neden Kripto Paralar Yasaklanıyor?

Kripto paranın ortaya çıkışından itibaren, Hintliler kripto-para birimine yoğun ilgi gösterdiler ve buraya kadar dayanabildiler


Kripto paranın ortaya çıkışından itibaren, Hintliler kripto-para birimine yoğun ilgi gösterdiler ve buraya kadar dayanabildiler.

2017 yılında, dünyanın en iyi sanal parası olaral bilinen bitcoin’in fiyatı, 1 yılda 900 dolardan başlayarak Aralık ayına kadar yaklaşık 20.000 dolara yükseldi. Bu değişim, Hindistan’daki spekülatörlerin miktarında yükselişe yol açtı. Bu yükselişle birlikte bitcoin Narendra Modi hükümetinin ve Hindistan Rezerv Bankası’nın (RBI) radarına girmiş oldu.

Uzmanlar, sanal paraların standartlarını ve spekülatörler ile düşüş yaşanabileceğini biliyorlardı.

Hindistan’ın, en son birkaç ay boyunca kriptografik para biyolojik sistemini sürekli olarak nasıl tetiklediği konusundaki olaylar şöyle:

Kasım 2017:

Yatırımcılar, kripto para birimlerine her zamankinden daha fazla önem gösteriyorlar ve kripto para birimlerini almak için acele ediyorlar. Fiyat patlamasıyla artan müşteri kayıtları hızla daha fazla artıyor.

 

Ocak 2018:

Kripto para birimlerinin hukuki açıdan hassas ve kontrol edilebilir olmadığının anlaşılması için hükümet tarafından önergeler sunulmaya başlandı. Maaş emrini veren makam, spekülatörlere ücret bildirimi göndermeye başladı.

 

Şubat 2018:

 

Dijital para birimleri konusunda bir mütevelli heyetine başkanlık eden parasal uzman sekreteri Subhash Chandra Garg, 2019 yılında ilgili kripto paranın tamamlanmasından önce taslak yönergelerin çıkacağını söyledi.

 

Mart 2018:

İdari rekabet ve fiyatlardaki bir değişiklik nedeniyle mali uzmanlar zor dönemler geçiriyordu, yani onlara göre adaletsizlik vardı.

 

Nisan 2018:

RBI, kredi uzmanlarını ve tüm bankacılık derneklerini üç ay içinde esnaf ve sanal para finans uzmanları ile birlikte işlerine son vereceğini açıkladı. Bununla birlikte, bu kripto para birimlerinin hala satın alınabildiği ancak bu alımların incelendiği ve kişinin kendi tercihi olduğu vurgulandı.

Bu yasak tarafından hayal kırıklığına uğramış olan kripto para kullanıcıları, ulusal bankayı mahkemeye verdiler.

 

Haziran 2018:

Mayıs ayının son günü ve Haziran ayının ilk haftası, kripto para kullanıcıları, bu yasağı kaldırılması için RBI önünde protesto yaptı. Daha fazla araştırmaya ve kontrol edilmeye istekli olduklarını söylüyorlardı.

Bir hukuk müşaviri, yasağa ilişkin olarak RBI içinde bir grup, yasağın kaldırılması gerektiğini söylüyolardı . Ancak RBI yetkilileri kripto paraları incelemenin pek mümkün olmadığını ve alım satım işlemlerin yoğun olarak yapılmasından dolayıı bankalar tarafından oluşturulmuş bir kurul olmadığını ifade ediyorlar.

 

Temmuz 2018:

Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin (SC) Hindistan rupisi ile kripto para işlemi yasaklama kararı 6 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak.