ABD İç Gelir Servisi (IRS) Yeni Kripto Para Ekibi Kurdu

ABD İç Gelir Servisi (IRS) bünyesinde kurulan ekip 2 Temmuz tarihinden itibaren kripto paralar ile ilgili suçları tespit etmek ve suçluları tespit edip gerekli işlemleri uygulamak üzere görevlendirildi


ABD İç Gelir Servisi (IRS) bünyesinde kurulan ekip 2 Temmuz tarihinden itibaren kripto paralar ile ilgili suçları tespit etmek ve suçluları tespit edip gerekli işlemleri uygulamak üzere görevlendirildi. Kripto paralar konusunda oldukça fazla sıkı önlemler almayı sürdüren ABD yönetimi, bu kararı ile birlikte dünyada bir ilke imza atarken ülkenin kripto para suçlarını yok etmek ve bir daha kripto para suçları yaşanmasını engellemek adına sert önlemler almayı sürdürecek olduğu açıklanmıştı.

SEC bünyesinden yapılan açıklamalar ve ABD Ulusal Rezerv Bankası’nın açıklamaları kripto paraların bir tehdit olmasa bile riskleri beraberinde getirdiğini ve beraberinde getirdiği bu riskler dolayısı ile kritik sorunlar yaşandığını belirtmişti.

En Üst Düzeyde Önlemler Aldı

ABD İç Gelir Servisi (IRS) yönetiminin açıklamasında en üst düzeyde kripto para suçlarına karşı önlemler alındığının açıklaması ABD ve diğer 4 ülkede kripto paralar üzerinden suç işleyenleri korkuttu. Bazı kişilerin kripto paralar ile kara para akladığı ve vergi gelirlerini bu sayede vermedikleri öğrenilirken, vatandaşların bir süredir kripto paralar üzerinden vergi kaçırma işlemleri yürütmesinin ABD yönetimini harekete geçirdiği yazılmıştı.

Alınan bu kararlar sonucunda nasıl bir ceza öngörülecek ve suçlar nasıl engellenecek merak konusu olurken, tam anlamı ile yeni kuralların devreye alınması ve takiplerin daha fazla artması neticesinde fazla suçun önüne geçilmiş olacak.