Kripto Para

Hollanda Kripto Paraların FATF Standartlarınca Düzenlenmesi İçin Diretiyor

Hollandalı bakanlar, ülkede kara para aklama ile mücadele konusundaki geniş çaplı çabanın bir parçası olarak kripto para birimlerini düzenlemek istiyor. Pazartesi günü parlamentoya gönderilen bir rapora göre, Maliye Bakanı Wopke Hoekstra ve Adalet ve Güvenlik Bakanı Ferdinand Grapperhaus, kripto para birimleriyle ilişkili riskleri sınırlandırarak Hollanda’yı kara para aklamayla mücadelede dünya lider yapmak istiyorlar.

Raporda kara para aklamanın önlenmesine ilişkin kripto para borsalarının ve cüzdanlarının düzenlenmesiyle başlaması gereken üç aşamalı bir yaklaşımdan bahsediliyor. Ayrıca raporda kripto para düzenlemelerini sıkılaştırılması , ICO’ların, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) standartlarına ugun hale getirilmesinin gerekliliği savunuluyor.

Daha sıkı kontrol çağrısı, FAFT’ın 37 üye ülkede kripto paraların düzenlenmesi konusundaki tavsiyelerini yayınlamasından birkaç hafta sonra yürürlüğe girdi. FAFT’ın paylaştığı yeni standartlara göre, kripto para borsaları da dahil olmak üzere dijital varlık hizmeti sağlayıcılarının, şirketler arasında fon aktarırken, müşterileriyle ilgili bilgileri birbirleriyle paylaşması gerekecek.

Yeni kılavuza göre her transferin, gönderenin adını, hesap numarasını, fiziksel adresini veya kimlik numarasını, alıcının adını ve hesap numarasını içermesi gerekecek.  Bu gereklilikler geleneksel finans sisteminde hali hazırda kullanılıyordu ancak Blockchain ve kripto para savunucuları, bu yen, düzenlemelerin kullanıcı gizliliğine tehdit oluşturduğunu savunuyorlar.

Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Yap