Hükümetler Gizli İşlerde Bitcoin Kullanmayı Tercih Etmiyor

Hükümetlerin gizli olarak yürütülmesi zorunlu olan işlerde bankalar aracılığı ile ödeme yapmayı tercih ettikleri veya nakit olarak ödemeler yapılmasına daha yakın oldukları bir gerçek


Hükümetlerin gizli olarak yürütülmesi zorunlu olan işlerde bankalar aracılığı ile ödeme yapmayı tercih ettikleri veya nakit olarak ödemeler yapılmasına daha yakın oldukları bir gerçek. Kripto paraların güvenlik ve gizlilik anlamında ne kadar güvenilir olursa olsun bir risk olarak gören birçok hükümet yetkilisi, bu konuda her zaman olduğundan farksız olarak açıklama yapmıyor. Rusya, İran ve Venezuela tarafından ise gizli işlerde kripto paraların kullanıldığı, bugüne kadar Kuzey Kore örneğinde görüldüğü üzere kripto paralar ile gizli işlerin yapılmasının önüne geçecek bazı adımların atılması planlanıyor.

ABD hükümeti ile Avrupa Birliği üyesi ülkelerin hükümetlerinin ortak görüşü kara para aklama, para aklama ve terör örgütünü finanse eden bu tür gizli işlemlerde kripto paraların kullanımının engellenmesi için kendi hükümetlerince kripto paraların oldukça az kullanılması şartı adeta empoze ediliyor.

Hükümetlerin Görüşü Bu Yönde

Hükümetlerin düşünce ve görüşleri bu yönde olmasına rağmen kısa süre içerisinde yeni adımların atılabilecek olduğu, kesin olarak kara para aklama işlemlerinde kripto paraların kullanılmasının engellenmesine yönelik adımların ne yönde atılacak olduğu merak konusu oluyor. Kripto paraların terör örgütünün finanse edilmesinde kullanılması genellikle İran ve benzeri ülkeler tarafından kullanılan bir seçenek olurken ABD hükümetinin yaptırımları arasında bunu engellemek adına da bazı seçenekler olduğu belirtilmekte.