Siber Saldırganlar Ne Yapacak Olduğunu Şaşırdı

Siber saldırganlar kripto paralar ile ilgili olarak bazı önlemler alınmasına rağmen bir türlü durdurulamıyor


Siber saldırganlar kripto paralar ile ilgili olarak bazı önlemler alınmasına rağmen bir türlü durdurulamıyor. Akıl almaz teknolojiler ve sistemler ile birlikte kullanıcıları hedef alan saldırganların asıl hedefinde olabildiğince korumasız kripto para borsası hesapları bulunurken, teknolojiden anlamayan ve güvenlik önlemlerini başarı ile alamayan yatırımcılar bulunuyor. Buna karşı alınması gereken önlemler ise yeterli olmadığı için saldırganlar adeta elini kolunu sallayarak tek bir butona basarak yatırımcıların kripto para hesaplarını ele geçirebiliyor.

Siber saldırganların bu aşamada yaptıkları işlemler ise sırası ile kullanıcıların bilgisayarlarına bir program veya mail aracılığı ile sızarak klavye verilerini salise salise kayıt altına almak, kullanıcıların girdikleri siteler üzerinden çerezler ve benzeri veriler ile hareketlerini takip ederek bilgisayarlarını sızmak, kripto para borsalarına giriş yaparken yanlış adreslere yönlendirerek kripto para varlıklarını ele geçirdikleri ortaya çıkmış durumda.

Özel Çözümler Geliştirdiler

Kripto para saldırganlarının özel sistemler ve teknolojiler ile çözüm aşamalarında kendi aralarında ciddi sistemler geliştirdikleri bilinmekte. Bu sistemlerin kullanımı, yönetimi tek kişi tarafından veya çoklu ekipler tarafından yönetilirken başta Rusya, Çin ve Kuzey Koreli hacker’ların bu sistemleri kullandıkları, dünyanın en büyük siber saldırgan gruplarının da kripto paralar ile özel olarak ekipler görevlendirdikleri basına yansımış durumda. Türkiye’de ise siber saldırganların bu aşamaya kadar herhangi bir vukuatı ortaya çıkmış değil.

  • Anonymous hacker grubu ve Çinli hacker grupları bu alanda öncüdür.