İşte Kripto Para Yatırımcıları İçin En İdeal Ülkeler!

Kripto para birimleri hiçbir veri merkezine veya merkez bankasına bağlı olmadıkları için, dünyanın dört bir yanıyla hızlı ve ucuz para transferini mümkün kılabiliyorlar


Kripto para birimleri hiçbir veri merkezine veya merkez bankasına bağlı olmadıkları için, dünyanın dört bir yanıyla hızlı ve ucuz para transferini mümkün kılabiliyorlar. Ancak bazı devletler kripto para birimlerini yasal bir ödeme aracı olarak tanımlamamakta ısrarcı. Hal böyle olunca kripto para yatırımcıları, hükümet görevlilerinin çıkaracağı bir kanun tasarısı ise paralarının pul olmasının önüne geçmek için ideal ülke arayışına girmiş bulunuyorlar.

Bu noktada Belarus, kripto para birimi ve ICO girişimlerini resmen tanımasıyla kripto para yatırımcıları için en uygun ülke olarak göze çarpıyor. Belarus başta olmak üzere kripto para yatırımcıları için en ideal ülkeler ise şöyle sıralanabilir:

Belarus

Oldukça liberal bir yaklaşım sergileyen Belarus yönetimi, 22 Aralık 2017 tarihinde Başkan Alexander Lukashenko‘nun resmen açıklamasıyla kripto para birimlerini yasal olarak tanıdı. Öyle ki 1 Ocak 2023 tarihine kadar kripto para madenciliği ve ticaretinden hiçbir vergi de alınmayacak. Yüzde 0 vergi, şimdiden birçok kripto para madencisinin iştahını kabartmış durumda.

Danimarka

Zaten özgürlükler ülkesi olan Danimarka, kripto para birimlerine de aynı pencereden yaklaşmaya karar veren bir diğer ülke. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri Danimarka genelinde vergiye tabi tutulmayacaklar.

Almanya

Kripto para birimlerini emtia veya para olarak tanımlamadığı için Almanya da yatırımcılar için cennet gibi bir ülke. An itibariyle Almanya’da Bitcoin ticareti yapan kimseler, 600 Euro’dan fazla kâr elde etmedikleri müddetçe vergi ödemiyorlar. Bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca Bitcoin satan kişiler ise gelir vergisinden muaf tutuluyorlar.