İşte madenciliğin en ucuz olduğu ülkeler!

Hemen her hafta yeni bir kripto paranın daha gün yüzüne çıktığı günümüzde 2 binden fazla kripto paranın borsalarda işlem gördüğü tahmin ediliyor


Hemen her hafta yeni bir kripto paranın daha gün yüzüne çıktığı günümüzde 2 binden fazla kripto paranın borsalarda işlem gördüğü tahmin ediliyor. Ancak fiyat ve yaygınlık bakımından en büyük kripto para, kuşkusuz Bitcoin.

Kripto para kazanmak için çeşitli ASIC miner veya rig satın alan yatırımcılar, kendi imkânlarıyla madencilik yaparak blockchain ağındaki işlemleri doğrulama yolunu tercih edebiliyorlar.

Başlangıçta ufak bir yatırım yaptıktan sonra bilgisayarı internete bağlayıp para kazanma fikri herkes için cezbedici gözükebilir. Ancak madenciliğin maliyeti ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. En büyük gider kalemlerinden biri, ekran kartı veya madencilik için özel geliştirilen ASIC cihazları. Bunun yanı sıra aylık elektrik masrafını da göğüslemek gerekiyor.

Birinci sırada Venezuela geliyor

Elite Fixtures isimli şirkette çalışan bir grup araştırmacı, madencilik maliyetlerinin en ucuz olduğu ülkeleri araştırdı. Ülkelere göre elektrik fiyatlarının analiz edilmesinin ardından en düşük madencilik giderlerine sahip ülkenin Venezuela olduğu ortaya çıktı. Öyle ki yalnızca bir adet Bitcoin kazabilmek için Venezuela’da 530 dolar harcamak yeterli oluyor.

İkinci sırada ise 1,190 dolarlık gider kalemiyle Trinidad ve Tobago ülkesi yer alıyor. Özbekistan’da bir Bitcoin kazmanın maliyeti ise 1,1790 dolar olarak kayıtlara geçmiş.

En pahalı ülke Güney Kore

Dünyanın en büyük kripto para pazarlarından biri olan Güney Kore ise Bitcoin madenciliği yapmak için kesinlikle ideal bir seçim değil. Öyle ki Güney Kore sınırları içinde tek bir Bitcoin kazabilmek için 26 bin 170 dolar harcamak gerekiyor!