Kamboçya da kendi ulusal kripto para birimini geliştiriyor

Son dönemde yerli ve milli kripto para birimini geliştirmek üzere çalışmalara başlayan ülkeler arasına son olarak Kamboçya da katılabilir


Son dönemde yerli ve milli kripto para birimini geliştirmek üzere çalışmalara başlayan ülkeler arasına son olarak Kamboçya da katılabilir.

Ülkemizde adı sanı pek bilinmeyen Kamboçya, Uzakdoğu Asya‘da yer alan ve kripto para birimleriyle yakından ilişkisi olan bir ülke. Her geçen gün madenci ve kripto para girişimci kitlesini büyüten ülkeden çıkan yerli bir kripto para birimi de var: KHCoin.

Kamboçya Merkez Bankası açıklama yaptı

Şimdilerdeyse Kamboçya hükümeti ülkede giderek artan bu trendi yönlendirme ve kendi kripto para birimini geliştirme sinyalini vermiş durumda.

Phnom Penh Post gazetesinde çıkan bir haberde Kamboçya Merkez Bankası‘nın blockchain teknolojisiyle yakından ilgilendiği ve ödeme transferlerini belli bir merkeze bağlı kalmayan bu teknoloji üzerinden görüntülemek istediği belirtilmişti. Kripto para camiasında olumlu karşılanan bu açıklama, ülkenin kendi yerli ve milli kripto para birimini de geliştirebileceği şeklinde yorumlandı.

Elektrik fiyatlarının ucuz olduğu ülke, bir yandan da kripto para madencilerini cezbetmeye devam ediyor. 

Birçok ülke kendi para birimini geliştiriyor

Kamboçya Merkez Bankası’nın yaptığı açıklama, Venezuela‘nın kendi ulusal para birimi Petro’yu geliştirmesinden hemen sonra gerçekleşti. Ülkenin içinde bulunduğu finansal darboğazdan ve uluslararası ambargodan kurtulabilmesi için piyasaya sürülen Petro, kısa sürede yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Keza Rusya Devlet Başkanı Putin‘in ekonomik danışmanı Sergei Glazev de kendi kripto para birimlerini geliştirmeleri gerektiği yönünde bir açıklama yapmış, bu para biriminin adını da CryptoRuble olarak duyurmuştu.

[fat_coincap id=”5″]